Меню Закрити

У ТНМУ відбувся шостий науковий симпозіум з міжнародною участю «Громадське здоров’я в соціальному і освітньому просторі – виклики в умовах надзвичайних ситуацій та перспективи розвитку»

25-26 вересня 2024 року Тернопільським національним медичним університетом імені І.Горбачевського спільно з Акконським Гуманітарним Університетом Берліну та Центром громадського здоров’я МОЗ України проведено шостий науковий симпозіум з міжнародною участю «Громадське здоров’я в соціальному і освітньому просторі – виклики в умовах надзвичайних ситуацій та перспективи розвитку» на базі Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського.

Для кафедри громадського здоров’я та управління охороною здоров’я ТНМУ уже шостий рік поспіль стало доброю традицією проводити у вересні такий міжнародний захід.

Відкриття симпозіуму розпочалося з вступної промови ректора Тернопільського національного медичного університету імені І. Горбачовського, професора Михайла Корди, у якій він підкреслив важливість та результативність співпраці з Акконським гуманітарним університетом Берліну. Також він окреслив виклики, які постали перед системою громадського здоров’я сьогодні: погіршення демографічної ситуації, високий рівень захворюваності на неінфекційні захворювання, тенденція до постаріння населення, що зумовить в подальшому зростання чисельності хронічних захворювань та значне навантаження на систему охорони здоров’я. І саме перед системою громадського здоров’я в умовах воєнного стану постали виклики щодо розробки здоров’я збережувальних програм, програм щодо підтримки психічного здоров’я ветеранів, зміцнення здоров’я населення шляхом вакцино-профілактики, боротьби з факторами ризику розвитку неінфекційних захворювань.

Про те, що в умовах повномасштабної війни перед системою громадського здоров’я України постають складні виклики наголосив у вітальній промові і д-р медичних наук, проф., директор Інституту досліджень міжнародної допомоги (IRIA), віце-президент Акконського гуманітарного університету Берліну, Німеччина; керівник навчальних програм з глобального здоров’я та міжнародної допомоги при катастрофах і надзвичайних ситуаціях Тімо Ульріхс (Prof. Timo Ulrichs, Akkon University of Human Sciences, Berlin).

На симпозіумі значна роль відводилась важливості медичної освіти та питанням професійного обміну через подкасти, що висвітлювалась у доповіді співголови Інституту досліджень міжнародної допомоги (IRIA)/Акконський гуманітарний університет Берліну, Німеччина, д-ра Габі Фельдман (Gaby Feldmann, Akkon University of Human Sciences, Berlin).

Доповідь Філіпа Ендлера (Philipp Endler) – студента міжнародних наук про здоров’я, університету Фульди та асистента-студента Інститут досліджень міжнародної допомоги (IRIA) Акконського університету гуманітарних наук «Приєднання внутрішньо переміщених осіб до програми боротьби з туберкульозом за підтримки ВООЗ у Тернопільській області України» (Adherence of Internally Displaced People to the WHO-supported tuberculosis-control program in the Oblast Ternopil of Ukraine, Берлін) присвячена питанням боротьби з туберкульозом в умовах війни в Україні. Провідною думкою, яка потребує подальшого дослідження,, є вивчення вибору пацієнтів між лікуванням і безпекою.

Natascha Makarova (Наташа Макарова) м. Гамбург у своєму виступі «Дослідження стійкості в українських містах в контексті війни з надання швидкої відбудови України» акцентувала на питаннях соціального виміру стійкості міст в надзвичайних ситуаціях і запропонувала включитися в міжнародні проекти щодо вивчення даних проблемних питань.

Про «Стан фінансового захисту населення України при отриманні первинної медико-санітарної допомоги» виступила професор кафедри соціальної медицини, громадського здоров’я та управління охороною здоров’я Дніпровського державного медичного університету Валерія Лехан, яка ґрунтовно висвітлила певні успіхи у фінансовому захисті пацієнтів в системі ПМСД, хоч рівень фінансової захищеності в цій галузі залишається вкрай низьким, що обумовлено хронічним недофінансуванням в рамках програми медичних гарантій пакету «Первинна медична допомога».

З доповіддю «Актуальні питання з підготовки та працевлаштування випускників спеціальності 229 «Громадське здоров`я» виступив професор, завідувач кафедри громадського здоров’я та фізичного виховання Національного університету «Острозька академія» Ігор Гущук, який акцентував на проблемних питаннях щодо працевлаштування випускників першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю «Громадське здоров’я»і запропонував розробку Національного плану розвитку кадрового забезпечення системи охорони громадського здоров’я за міжгалузевим та міжсекторальним спрямуванням, а також розширення співпраці у даних питаннях з відповідними європейськими асоціаціями, наприклад, ASPHER, APHEA, EUPHA, Euro Health Net, EPHA, EHMA.

Виступ доктора медичних наук, доцента кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки ТНМУ Наталії Волотовської був присвячений продовженню дослідження «Аналіз ризиків сучасного навчального процесу як фактора впливу на психоемоційний стан майбутніх медиків». Представлена інформація засвідчила суттєве напруження тонусу симпатичної нервової системи, серйозні порушення якості сну, а також було проведено паралелі із наявністю хобі. Доповідач впевнено аргументувала, чому слід активно впроваджувати свідоме ставлення до власного здоров’я, профілактично виявляти студентів, які перебувають у межових станах та ознайомлювати їх із фізіологічними способами зняття стресу, покращення стану сну і, таким чином, профілактувати розвиток майбутніх збоїв у роботі внутрішніх органів.

Як завжди, актуальною була доповідь Оксани Чайчук, генеральної директорки ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», головної державної санітарної лікарки області, у якій вона висвітлила питання «Про стан імунопрофілактики в Тернопільській області за 2023-2024 роки». У виступі підняті актуальні проблеми з розділу імунопрофілактики та шляхи їх подолання.

Актуальною та пізнавальною була доповідь, яка викликала жваве обговорення, професора, завідувача кафедри гігієни та екології Буковинського державного медичного університету Леоніда Власика на тему «Четвертинна профілактика в післядипломній освіті».

З темою «Здійснення епідеміологічного нагляду і аналізу за вірусними гепатитами В, С за період 2019 – 2023 роки на території Львівської області» виступила магістр Національного університету «Острозька академія» Юля Юхимчук. Вона відмітила, що захворюваність на хронічні гепатити В та С у Львівській області залишається актуальною проблемою, яке потребує постійної уваги з боку профільних фахівців, розширення доступу до діагностики та лікування вірусних гепатитів В та С із використанням сучасних та найбільш ефективних методів діагностики та лікарських засобів.

З огляду на масштаб викликів, що постають перед системою охорони психічного здоров’я в Україні в умовах тривалої війни, необхідно впроваджувати ефективні інструменти моніторингу та оцінки для адаптації програм психосоціальної підтримки до потреб населення. Цьому питанню і присвячено роботу «Адаптація схеми моніторингу та оцінки програм психічного здоров’я в Україні», яку представив Всеволод Боровець, аспірант кафедри громадського здоров’я Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. Він підкреслив, що одним з таких інструментів є «Загальна схема моніторингу і оцінки програм з психічного здоров’я», розроблена Міжвідомчим постійним комітетом Генеральної Асамблеї ООН. Самі автори цієї схеми зазначають наявність прогалин і обмежень кількісних вимірювань, тому адаптація передбачає розроблення нової версії наявного інструменту вимірювання/засобу верифікації з метою забезпечення його кращої відповідності культурі та/або контексту, де використовується інструмент вимірювання/засіб верифікації.

Конструктивною була доповідь Володимира Шевчука, магістра громадського здоров’я ТНМУ, присвячена інтеграції сучасних технологій з ШІ для покращення громадського здоров’я: використання алгоритмів ШІ та клінічної геноміки. У доповіді відмічено, що інтеграція даних та застосування сучасних алгоритмів в рамках ШІ допомагає підвищити ефективність діагностики та лікування, що є надзвичайно важливим для громадського суспільного здоров’я. Це забезпечує можливість проведення цілеспрямованих профілактичних заходів і підтримки пацієнтів на всіх етапах їх лікування та реабілітації.

На завершення заходу учасники заслухали резолюцію симпозіуму, яку зачитала професорка кафедри громадського здоров’я та управління охороною здоров’я ТНМУ Наталія Теренда.

Загалом у шостому Науковому симпозіумі з міжнародною участю «Громадське здоров’я в соціальному і освітньому просторі – виклики в умовах надзвичайних ситуацій та перспективи розвитку» взяли участь близько 100 учасників, серед яких міжнародні партнери ТНМУ з Німеччини, професори, викладачі, організатори та фахівці галузі громадського здоров’я України. Українську сторону представляли понад 15 закладів вищої освіти, наукових та лікувально-профілактичних закладів.

Обмін досвідом та отримані знання в процесі дискусії сприятимуть створенню наукового підґрунтя для формування стратегічних рішень в галузі громадського здоров’я в умовах війни та розвитку освітньої діяльності щодо підготовки фахівців громадського здоров’я в Україні в умовах надзвичайних ситуацій.

Подальші обговорення проблем громадського здоров’я відбулися на секційних засіданнях.

Українсько-англійський та англійсько-український переклад доповідей Симпозіуму забезпечив доцент кафедри громадського здоров’я та управління охороною здоров’я ТНМУ Юрій Петрашик. Технічну підтримку проведення заходу надавала доцента кафедри громадського здоров’я та управління охороною здоров’я ТНМУ Наталія Слободян.

Інформацію і світлини надала Наталія Теренда.