Доцентка ТНМУ взяла участь у конференції «Медична комунікація в країнах Центральної та Східної Європи: практика, теорія та освіта»
10-13 квітня 2025 року в м. Бидґощ (Польща) відбулася конференція «Медична комунікація в країнах Центральної та Східної Європи: практика, теорія та освіта», в якій взяла участь доцентка кафедри педіатрії №2 Наталія Галіяш. Організаторами конференції стали Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej та Медичний коледж Людвіка Ридигера Університету Миколая Коперника в Торуні.
Під час конференції медичні освітяни та колеги-лінгвісти з країн Центральної та Східної Європи, а саме: Польщі, Сербії, Чехії, Угорщини, Болгарії, Румунії – ділилися своїм досвідом щодо розвитку професійної комунікації в практичній охороні здоров’я та закладах вищої освіти. Спільним для нас усіх є відсутність як професійного, так і освітнього стандарту, що б регулював вимоги до медичної комунікації фахівців медичного профілю. Це обумовлює часту незадоволеність пацієнтів рівнем спілкування з медичними працівниками. Було погоджено ініціювати створення Асоціації медичної комунікації для поширення кращих напрацювань у цьому напрямку, проведення спільних досліджень для формування доказової бази, підготовка спільних публікацій.
Цікавими були доповіді запрошених лекторів: проф. Пола Гулбрандсена, Норвегія, та проф. Елізабет Райдер, США. Власне опитувальник останньої був адаптований нами для використання в Україні, що знайшло її особливе схвалення і відкрило перспективу подальшої співпраці з нею. Проф. Е. Райдер прочитала лекцію щодо важливості імплементації цінностей на кожному етапі формування і виховання студентів-медиків. Формуючи цінності – ми формуємо емпатичне ставлення медичних працівників до пацієнтів.
Теза з доповіді проф. Пола Гулбрандсена, Норвегія: розвиток комунікації в медицині ініціюється ентузіастами-медиками та заможними пацієнтами.
З доповіді проф. Елізабет Райдер, США: Освітні та клінічні програми можуть виховувати людяний догляд через формування цінностей та комунікативних навичок.
Також важливим було представлення платформи TALC – Consultation Skills (TALC – Consultation Skills) її розробниками – Авріл Данчак та Ліамом Дженніоном з Великобританії. Це цифрова платформа для онлайн оволодіння навиками консультування за Калгарі-Кембриджською моделлю.
Цікавими також були доповіді лінгвістів. Зокрема, проф. Агнес Куна, Eötvös Loránd University, Будапешт, Угорщина представила дослідження, як за допомогою перефразування питань та описання захворювань можна поміняти ставлення пацієнтів до хвороби (наприклад, не боротися з хворобою, а жити з нею).
Як співавторку посібника з медичної комунікації, мене було запрошено на конференцію як лектора для представлення власних напрацювань у сфері медичної комунікації. Від колективу дослідників я представила доповідь на тему «Enhancing Medical Communication Curriculum: Lessons from Students’ Insights», в якій поділилась досвідом формування комунікативної компетентності студентів-медиків у ТНМУ, а також результатами дослідження «Students insights for advanced medical communication curriculum design», проведеного за підтримки Україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти».
Доповідає Н. Галіяш.
Таким чином, отримані знання та методики будуть використані для:
- розробки нових навчальних матеріалів та покращення якості викладання шляхом їх інтегрування в навчальний процес, що сприятиме поліпшенню формування комунікативної компетентності студентів;
- проведення тренінгів за даною темою для викладачів ТНМУ,
- підготовки наукових публікацій, що підвищить науковий рівень та репутацію кафедри.
Участь у семінарі також сприяла розширенню професійних контактів та зв’язків з колегами та експертами в галузі, що відкриває можливості для майбутніх співпраць або спільних досліджень.
Спільне фото учасників конференції.
Учасники конференції знайомляться з містом Бидґощ.
Хочу висловити щиру вдячність доцентці Aldona Katarzyna Jankowska, Prof. UMK та членам організаційного комітету за запрошення та фінансову підтримку участі в конференції.
Інформацію підготувала Наталія Галіяш.
Світлини авторки та учасників конференції.