Підсумки діяльності університету за 2018-2019 навчальний рік і завдання на майбутнє

Звітна доповідь ректора ТНМУ, професора Михайла Корди

Шановні делегати конференції трудового колективу університету,

шановні члени вченої ради,

шановні колеги!

2018-2019 навчального року покращилася матеріально-технічна база університету, зміцнився кадровий склад, впроваджені нові підходи до організації освітнього процесу, прийняті важливі рішення для поліпшення підготовки фахівців за ліцензованими спеціальностями, проведено низку актуальних наукових досліджень та отримано вагомі результати.

Закономірним визнанням та офіційним підтвердженням лідерських позицій серед закладів вищої освіти з підготовки фахівців з вищою освітою за спеціальностями галузі знань «Охорона здоров’я» стало отримання нашим університетом звітного навчального року статусу «національного».

Досягнення колективу університету високо оцінені на міжнародному рівні. Центр міжнародних проєктів «Євроосвіта» в партнерстві з міжнародною групою експертів IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence презентував новий академічний рейтинг закладів вищої освіти України «Топ-200 Україна-2019». Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського цьогорічного рейтингу посів 4 місце серед медичних університетів та 34 місце серед 200 закладів вищої освіти України.

У міжнародному рейтингу Webometrics ranking of world’s universities, опублікованому в січні 2019 р., в якому оприлюднено піврічні підсумки діяльності університетів за 2018 р., ТНМУ посів 33 місце серед 327 українських закладів вищої освіти та третє – серед медичних закладів вищої освіти (http://www.euroosvita.net/index.php/?category=1&id=5931). У новій редакції цього рейтингу, опублікованому в серпні 2019 р., (https://osvita.ua/vnz/rating/65258/) ТНМУ посів 32 місце серед усіх вишів України.

За результатами останнього рейтингу «4 International Colleges & Universities» (https://www.4icu.org/ua/) університет посів друге місце серед вищих навчальних медичних закладів і сімнадцяту позицію серед 171 вишу України. Однойменна австралійська компанія 4ICU публікує свій рейтинг з 2005 року, оцінюючи понад одинадцять тисяч ВНЗ світу за популярністю їх веб-ресурсів.

У квітні 2019 р. компанія «Бюро Верітас Сертифікейшн Україна» провела наглядовий аудит роботи університету. Його результати підтвердили відповідність освітньої та наукової діяльності університету вимогам системи міжнародних стандартів ISO 90001:2015.

Уже другий рік поспіль наш університет – один з найкращих за показником кількості призових місць під час предметних олімпіад серед медичних закладів вищої освіти. Звітного 2018-2019 навчального року 20 студентів університету стали призерами Всеукраїнських предметних олімпіад, що є другим результатом в Україні. Серед призових місць 4 перших, 5 – других та 11 – третіх. Перші місця наші студенти вибороли з патоморфології, анатомії людини, ендокринології та онкології.

За результатами винахідницької активності 2018 календарного року ТНМУ посів перше місце серед закладів вищої освіти, які підпорядковані МОЗ України, та сьоме – серед усіх ВЗО України.

Тернопільський національний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського посів перше місце за відсотком правильних відповідей з міжнародного іспиту з основ медицини (IFOM), який студенти-медики складали 1-3 липня 2019 року. Цей міжнародний іспит з основ медицини, що перевіряє рівень професійної компетентності із фундаментальних дисциплін, студенти складали у рамках Єдиного державного кваліфікаційного іспиту. Складала тест і перевіряла результати авторитетна міжнародна атестаційна агенція – Національна рада медичних екзаменаторів (NMBE, США).

Звітного року університет став переможцем у міжнародних освітніх конкурсах та отримав міжнародні ґранти:

– за програмою Еразмус+ «Інноваційна реабілітаційна освіта – запровадження в Україні нових магістерських програм»;

– в українсько-швейцарському проекті «Розвиток медичної освіти в Україні», де університет представлений як заклад, що проводить підготовку і лікарів, і медичних сестер;

– ґрант на отримання лабораторного обладнання зі США в рамках програми «Instrumental Access» від неприбуткової організації «Seeding Labs», що в Бостоні, штат Массачусетс;

– у рамках програми Erasmus+ Key Action 2 – Capacity Building спільно з медичними університетами Португалії, Вірменії, Грузії здійснюватиметься проект «СейфМед» – Basic Clinical Skills for Patient Safety Iмprovement in Мedical Education (SAFEMED).

Тернопільський національний медичний університет звітного року вперше в Україні розпочав підготовку парамедиків на основі спеціальності «Медсестринство» бакалаврського рівня. Для цього колективи кафедр провели велику роботу з розроблення нових навчальних програм для студентів, навчально-методичних комплексів, інформаційного забезпечення.

Цього року університет отримав ліцензію та провів перший набір на нову спеці-альність «Громадське здоров’я». Для забезпечення навчального процесу навчальний відділ розробив навчальний план, який затверджений рішенням вченої ради університету, а кафедри – навчальні програми з дисциплін.

Оновлено та зміцнено матеріально-технічну базу університету. Освітній процес на всіх кафедрах і факультетах цілковито забезпечувався необхідними витратними матеріалами, а також канцелярськими товарами. На більшості кафедр оновлено комп’ютерний парк, придбані нові принтери та копіювальна техніка. Для забезпечення навчального процесу придбано обладнання та предмети довгострокового користування, в тому числі 564 одиниці навчального медичного обладнання та інструментарію на суму 4 369 166,23 грн., 113 одиниць лабораторного обладнання та лабораторного інвентаря на суму 3 913 316,55 грн., 58 одиниць фантомів і манекенів на суму 991 958,10 грн., 249 одиниць спортивного обладнання та спортивного інвентаря на суму 282 144,52 грн., 266 одиниць комп’ютерної техніки на суму 3 023 626,00 грн., 346 одиниць оргтехніки на суму 1 635 193,48 грн., 11667 примірників навчальної літератури на суму 3 675 064,00 грн., реактивів і витратних матеріалів на суму 2 293 047,92 грн..

Проведено велику роботу для поліпшення умов навчання студентів, інтернів і курсантів, розширення навчальних баз. Зокрема, звітного року в Житомирі, на базі Житомирської обласної клінічної лікарні, університет створив філії кафедр ННІ післядипломної освіти.

Нині почалися роботи зі створення нової лекційної аудиторії на 250 місць у морфологічному корпусі.

Покращилися умови проживання студентів у гуртожитках. Триває капітальний ремонт житлових приміщень гуртожитку № 1. На території гуртожитків № 1 і 2 відкриті студентське кафе та спортивний майданчик.

Збільшено навчальні площі Центру симуляційного навчання. Завершено добудову нового блоку «Відділення невідкладної допомоги», де будуть розміщені навчальні кімнати, лекційна аудиторія, подбають і про машину екстреної медичної допомоги. За 2018-2019 навчальний рік у Центрі симуляційного навчання стала до ладу нова симуляційна зала «Догляд за хворими». Завершується робота зі створення симуляційної зали «Реанімація в педіатрії».

На базі Центру симуляційного навчання звітного року на замовлення МОЗ України виконано дві програми:

– навчання співробітників МВС України за навчальною програмою «Перший на місці події» – навчання пройшло 400 осіб;

– підготовка фахівців системи ЕМД за навчальною програмою «Екстрена медицина» – навчання пройшло 72 особи.

За рахунок коштів, виділених на вищевказані програми, було додатково придбано майна на суму понад 2 млн. гривень.

У березні 2019 р. в університеті відбувся перший випуск слухачів програми з підготовки інструкторів з дошпитальної допомоги. Контроль за атестацією слухачів 8.03.2019 р. особисто здійснювала в. о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун.

Центр симуляційного навчання втретє став основною базою для проведення Всеукраїнської олімпіади із симуляційної медицини з міжнародною участю «TernopilSimOlymp-2018» (екстрена та невідкладна медична допомога) для студентів медичних закладів освіти, яка відбулася 4-7 жовтня 2018 року.

20-23 вересня 2018 року на базі університету відбувся XVII конгрес Світової федерації українських лікарських товариств. Учасниками цього представницького заходу стали 772 лікарі-українці з Німеччини, Франції, США, Аргентини, Польщі, Австрії, Бразилії та медики з усіх областей України.

2018-2019 навчального року розширилася міжнародна співпраця. Укладено 10 угод про міжнародну діяльність, тож нині університет співпрацює з 76 зарубіжними вищими медичними освітніми закладами, закладами охорони здоров’я та іншими міжнародними партнерами з 31 країни світу. 2018-2019 навчального року для читання лекцій та проведення майстер-класів було запрошено 11 фахівців з провідних університетів Європи, США та Канади.

16-17 травня 2019 року на базі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина» відбувалася XVІ Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Інновації у вищій медичній та фармацевтичній освіті України». У роботі конференції взяли участь 189 представників закладів вищої освіти з усіх регіонів нашої держави.

21-23 лютого університет провів IV Всеукраїнський зимовий чемпіонат бригад екстреної медичної допомоги з міжнародною участю «Кременецькі медичні ралі-2019». Паралельно відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Актуальні проблеми екстреної медичної допомоги і медицини катастроф». Учасники заходу розглядали актуальні питання розвитку та функціонування системи екстреної медичної допомоги в Україні, основні передові технології організації та надання екстреної медичної допомоги населенню, обговорювали особливості якісної підготовки фахівців.

Звітного року для викладачів університету продовжували працювати курси англійської мови з підготовки до складання іспиту на міжнародний рівень володіння мовою В2. За результатами навчання 22 науково-педагогічних працівники університету отримали міжнародні сертифікати «Сambridge English», які підтверджують рівень володіння англійською мовою В2. Усього в університеті працює 89 викладачів, які мають сертифікат про рівень володіння англійською мовою В2 і вище.

19 квітня 2019 року 51 курсант, у тому числі студенти VІ курсу медичного факультету та V курсу стоматологічного факультету, який завершив навчання за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби, склав Присягу на вірність народу України. Двадцятеро з них виявили бажання вступити до Військової медичної академії після завершення навчання в ТНМУ.

26 червня 2019 року в палаці культури «Березіль» відбулося урочисте засідання вченої ради, приурочене 59-му випуску лікарів медичного факультету, 11-му випуску лікарів стоматологічного факультету, 15-му випуску провізорів, 4-му випуску фахівців із фізичної реабілітації за спеціальністю «Здоров’я людини», 1-му випуску фізичних терапевтів, випуску медичних сестер, медичних сестер-бакалаврів, медичних сестер-магістрів Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров’я України.

Звітного року ряд наших працівників отримали державні нагороди:

– академіка НАМН України, професора М. А. Андрейчина нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня;

– доцентка кафедри акушерства і гінекології № 1 Леся Романчук нагороджена орденом княгині Ольги третього ступеня;

– професор Арсен Гудима отримав Державну премію України в номінації «Наукові досягнення в галузі освіти» за цикл публікацій «Реформування військово-медичної освіти: теоретико-методологічне обґрунтування та практичне впровадження системи підготовки медичних фахівців для сил оборони та медицини катастроф»;

– професорові Ігорю Дзюбановському призначено дворічну державну стипендію за видатні досягнення в медичній науці та вагомий внесок у розвиток охорони здоров’я згідно з Указом Президента України від 6 листопада 2018 р. № 356/2018 «Про державні стипендії видатним діячам охорони здоров’я»;

– почесне звання «Заслужений винахідник України» отримав керівник патентно-інформаційного відділу Андрій Володимирович Павлишин.

Студенти Ірина Старенька, Андрій Дивак, Роман Зварич, Віктор Міщанчук стали переможцями конкурсу Стипендіальної програми «Завтра.UA» й увійшли до сотні кращих студентів, які упродовж 2019–2020 навчального року отримуватимуть стипендію від «Фонду Віктора Пінчука».

Звітного періоду значні досягнення отримані й у гуманітарній місії університету. Cтуденти та співробітники університету провели понад п’ятдесят доброчинних заходів, більшість яких була спрямована на допомогу українським воїнам і мешканцям Донецької та Луганської областей.

Навчально-методична робота

2018-2019 навчального року в університеті покращилося матеріально-технічне та інформаційне забезпечення освітнього процесу, були впроваджені нові форми та методи проведення занять, збільшилися можливості засвоєння студентами та лікарями-інтернами і курсантами практичних навичок.

Підготовка здобувачів вищої освіти здійснювалася відповідно до ліцензійного реєстру Міністерства освіти і науки України, затвердженого наказом МОН від 21.12.2018 р., № 3073-л, та згідно з встановленим для університету ліцензованим обсягом.

Звітного року університет розширив освітню діяльність шляхом збільшення ліцензійного обсягу та ліцензування підготовки іноземних громадян та осіб без громадянства за другим (магістерським) рівнем вищої освіти за спеціальностями «Медицина», «Стоматологія», «Фармація, промислова фармація», «Медсестринство», першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти спеціальності «Медсестринство». Також університет отримав ліцензію на підготовку магістрів за спеціальністю «Громадське здоров’я» та підготовку на післядипломному рівні в інтернатурі осіб з вищою освітою за спеціальностями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 р. № 266 – «Медицина», «Стоматологія», «Фармація, промислова фармація».

На основі освітніх програм ліцензованих спеціальностей розроблено робочі навчальні плани з урахуванням стандартів підготовки здобувачів вищої освіти, які затверджені рішенням вченої ради на поточний навчальний рік.

У весняному семестрі 2018-2019 навчального року проведена акредитація магістерської програми «Фізична терапія», спеціальності другого (магістерського) рівня вищої освіти 227 «Фізична терапія, ерготерапія». Диплом державного зразка за кваліфікацією «Фізичний терапевт» отримали 5 студентів першого випуску спеціальності.

Звітного року, відповідно до «Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2018 році», проведено додатковий набір іноземних студентів станом на 1 березня 2019 року. Це дозволило університету збільшити контингент іноземних студентів більше, ніж на 100 осіб.

Звітного навчального року, в зв’язку із запровадженням для студентів, які навчаються за спеціальностями «Медицина», «Стоматологія», «Фармація, промислова фармація», Єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ), що включає «Крок», іспит з іноземної мови за професійним спрямуванням і міжнародний іспит з основ медицини (IFOM), деканати та кафедри провели величезну роботу з підготовки студентів. Були організовані додаткові заняття з іноземної мови за професійним спрямуванням, додаткові лекції з дисциплін, які базувалися на основі матеріалу, викладеного у підручниках KAPLAN MEDICAL (USMLE STEP 1).

Студенти ІV курсу медичного факультету 15 березня взяли участь у моніторинговому дослідженні МОЗ України та складали міжнародний іспит з основ медицини. Приємно зазначити, що наші студенти отримали третій результат в країні за відсотком правильних відповідей. Це свідчить про те, що освітній процес в університеті організований добре.

Для покращення якості підготовки студентів 2019-2020 навчального року кафедри доклали значних зусиль для коригування навчальних програм та їх адаптації до міжнародних вимог. Було внесено зміни до навчальних програм з медичної біології, біологічної та біоорганічної хімії, анатомії людини, гістології та ембріології, фармакології, громадського здоров’я та соціальної медицини, медичної психології, патологічної фізіології, фізіології, патологічної анатомії. Клінічні кафедри внесли коригувальні зміни до навчальних програм з дисциплін, до яких входить міжнародний іспит з основ медицини (клінічні дисципліни). Крім того, на кафедрах працюють над розробкою курсів за вибором, що включають розділи міжнародного іспиту з основ медицини.

Для поліпшення підготовки майбутніх лікарів на всіх клінічних кафедрах матеріали підготовки до практичних занять доповнені даними вітчизняних і міжнародних клінічних протоколів і настанов.

Також звітного навчального року запроваджено нові форми проведення ректорських контрольних робіт при підготовці до складання ліцензійних інтегрованих іспитів (ЄДКІ). Запроваджено тестування за англомовними буклетами, опрацювання англомовних тестів разом з викладачем англійської мови, тестування за підручниками KAPLAN MEDICAL. Міжнародні тести ввійшли до банку тестових завдань, які використовують кафедри при проведенні прекроків. Це дозволило значно об’єктивізувати оцінку рівня знань студентів і проводити додаткову підготовку зі студентами групи ризику, а також допомогло зменшити кількість студентів, які не склали ліцензійних інтегрованих іспитів. У результаті серед студентів медичного факультету, що вперше складали «Крок-2», успішний результат іспиту отримали 93,8 %, стоматологічного – 94,0 %, фармацевтичного – 100 %. З іноземних студентів, які вперше складали «Крок-2». Загальна лікарська підготовка», успішний результат отримали 95,2 %, «Крок-2». Стоматологія» – 100 %, «Крок-2». Фармація» – 66,6 %.

Студенти ІІІ курсу, які навчаються за другим (магістерським) рівнем вищої освіти, складали ЄДКІ, який для спеціальностей «Стоматологія» та «Фармація» включав «Крок-1» та іспит з іноземної мови професійного спрямування, а для спеціальності «Медицина» – «Крок-1», іспит з іноземної мови професійного спрямування, міжнародний іспит з основ медицини.

Серед студентів стоматологічного факультету «Крок-1» склали 65 %, а іноземну мову за професійним спрямуванням – 96 % осіб. Серед іноземних студентів стоматологічного факультету 80 % склали «Крок-1», 100 % склали іноземну мову за професійним спрямуванням.

Усі вітчизняні та іноземні студенти фармацевтичного факультету (100 %) склали «Крок-1» та іноземну мову за професійним спрямуванням.

Серед вітчизняних та іноземних студентів, які навчаються за спеціальністю «Медицина», «Крок-1» склали, відповідно, 87,7 % і 76,1 %, іноземну мову за професійним спрямуванням – 98,9 % і 100 %.

Реалізація рішення вченої ради університету щодо порядку допуску лікарів-інтернів до складання ліцензованого іспиту «Крок-3» дозволила покращити результати як за спеціальністю «Лікувальна справа», так і за спеціальністю «Стоматологія». Необхідно відзначити й роботу кафедр ННІПО, які для підготовки до ліцензійного іспиту «Крок 3» підготували та видали навчальний посібник «Екстрена та невідкладна медична допомога». За результатами складання іспиту «Крок 3. Загальна лікарська підготовка» 2018-2019 навчального року університет посів 3 місце в Україні, а «Стоматологія» – 2 місце.

На виконання рішення вченої ради проведено реорганізацію кафедри філософії та суспільних дисциплін й на її основі створено кафедру педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін. Це дозволить готувати докторів філософії за спеціальністю «Теорія та методика професійної освіти», які згодом можуть працювати викладачами у медичних коледжах та інститутах.

Для приведення підготовки магістрів відповідно до навчальних планів, дисципліна «Топографічна анатомія та оперативна хірургія» перейменована на дисципліну «Клінічна анатомія та оперативна хірургія», рішенням вченої ради назва кафедри «Оперативної хірургії та топографічної анатомії» змінена на «Оперативної хірургії та клінічної анатомії». Також змінено назви кафедр «Фізичної реабілітації, здоров’я людини та фізичного виховання» на «Фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання» й «Соціальної медицини, організації та економіки охорони здоров’я з медичною статистикою» на «Громадського здоров’я та управління охороною здоров’я», адже вони є випусковими відповідно для спеціальностей «Фізична терапія, ерготерапія» та «Громадське здоров’я».

Згідно з планом підвищення педагогічної кваліфікації, курси пройшов 181 науково-педагогічний працівник. Приємно зазначити, що за звітний період значно активізувалося міжнародне стажування в університетах-партнерах. 39 викладачів університету навчалися педагогічної майстерності в університетах Польщі, Словаччини, Білорусі, Канади, США, Франції, Німеччини, Великобританії, Італії, Греції, Грузії.

Оскільки визначення рівня знань англійської мови за професійним спрямуванням включено до складу Єдиного державного кваліфікаційного іспиту, в університеті звітного року тривала значна робота, спрямована на забезпечення вивчення студентами англійської мови.

Звітного року запроваджено низку освітніх програм на етапі післядипломної підготовки лікарів. У зв’язку з набранням чинності положення про безперервний професійний розвиток лікарів кафедри навчально-наукового інституту післядипломної освіти розробили однотижневі та двотижневі курси тематичного удосконалення з проблемних питань клінічної медицини. Особливо популярними були короткотривалі курси тематичного удосконалення, які проходили на базі навчально-практичного центру симуляційного навчання з невідкладної допомоги, домедичної допомоги, серцево-легеневої реанімації.

Після модернізації та розширення навчального центру малоінвазивних оперативних технологій зростає попит на курси тематичного удосконалення «Лапароскопічні та інші малоінвазивні технології в хірургії та урології».

Звітного року вперше введено в роботу частину модулів АСУ. Запрацював електронний журнал успішності студентів. Відділ інформаційних технологій працює над адаптацією АСУ з Центром незалежного тестування знань студентів і проведенням екзаменаційної сесії.

Уже третій рік поспіль університет активно збільшує бібліотечний фонд навчальної літератури. За звітний період закуплено 11 667 примірників навчальних підручників і посібників на суму 3 675 064,00 гривень.

Для поліпшення якості управління освітнім процесом в університеті запроваджено міжнародні стандарти ISO 9001:2015. На кожній кафедрі визначено відповідальних осіб, які отримали відповідну теоретичну підготовку, оновлена кафедральна документація, удосконалені навчально-методичні комплекси.

На виконання вимог МОН України звітного року уніфіковано форму додатка до диплома та академічної довідки. Усі випускники 2018 року отримали дипломи та «Додаток до диплома європейського зразка» DIPLOMA SUPPLEMENT.

Важливе значення для якісної підготовки лікарів має практична підготовка, адже всі навички, які внесені до стандарту освітньої програми, студент повинен вміти бездоганно виконати на практиці. Відповідно до сучасних стандартів освітньо-професійної програми переглянуті матрикули практичних навичок, зроблені зміни та доповнення, окремо визначені навички, які студент складатиме на манекені.

Продовжено доступ до віртуальних програм «Body Interact – clinical reasoning education», які використовують для вивчення клінічних ситуацій при невідкладних станах у внутрішніх хворобах та неврології. Для роботи з цими програмами були закуплені та встановлені інтерактивні дошки та сенсорні столи.

Для кафедри анатомії людини на 2019-2020 навчальний рік забезпечено два доступи до електронного атласу «Анатомія людини», який представлений у 3D форматі.

Звітного 2018-2019 навчального року розроблена нова структура проведення об’єктивного структурованого клінічного іспиту. Проведено великий обсяг роботи з удосконалення ОСКІ. Вперше під час ОСКІ застосовано методику дистанційного контролю за правильністю виконання студентами практичних навичок та їх оцінювання. Перед іспитом кожен студент отримував маршрутний лист, в якому визначалася черговість станцій, оцінювання практичних навичок здійснювалося за чек-листами. На виконання навички студентам відводилося 6 хвилин. Перехід від станції до станції здійснювався за звуковим сигналом. Важливим нововведенням було застосування на кожній станції відеоспостереження за виконанням студентами практичних навичок. За такою методикою ОСКІ було проведено для студентів медичного та стоматологічного факультетів.

Звітного року впроваджено також ОСКІ як складову атестації випускників другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю «Фізична терапія, ерготерапія», а також бакалаврів – за спеціальністю «Здоров’я людини».

Симуляційний центр став основною базою для проведення об’єктивного структурованого клінічного іспиту (ОСКІ). Викладачі та працівники центру симуляційного навчання вивчали досвід проведення ОСКІ в Польщі, Молдові та Грузії.

Звітного року для забезпечення симуляційного навчання закуплено: жилет розвантажувальний універсальний, клинок KAWE Miller, ламінатор Agent OL-A4 250-L, різак сабельний 938, Zoll Electrode Adapter – адаптер для під’єднання до дефібрилятора, 3 дефібрилятори навчальних зовнішніх автоматичних Prestan AED Ultra Trainer, килимок House, набір тренувальний для дорослих EU RBIG007-A, складний повітряний мішок (тип Амбу) Cyclone pocket BVM, стілець донорський з підлокітником СД-1, 2 сумки медичні KEMP Royal Responder Bag, 4 фіксатори голови ФГ-01, шина дерев’яна (Дітерікса), 2 шоломи мотоциклетних, 2 активні акустичні системи Sven SPS, 7 відеокамер DS-2DE2A204IW-DE3, 2 комутатори Switch PoE HongRui HR901-AF-42N 6-портових, конференційна система Takstar DA-237, 2 мікрофони Takstar BM-600, 2 мікрофони конденсаторних з вимикачем ЕМ S20, 2 пульти мікшерних, рацію Motorola TLKR T 80, дошку магнітну сухостираючу на тринозі та дошку сухостираючу для тимчасових записів, 3 ковроліни різних розмірів, 2 моноблоки ARTLINE Business S41, ноутбук Asus E203NA-FD029T, ноутбук Acer Aspire 3, багатофункціональний пристрій Epson L382, принтер Epson L120, модуль рук та ніг з реалістичною артикуляцією для навчання та тренування порятунку та вивільнення в поєднанні з СЛР – RESCUE MODULE W/SOFTPACK RESUSCI ANNE, ноші медичні «БІОМЕД» А-18, ноші медичні А14, фіксатор голови ФГ-01.

Окрім того, для Центру симуляційного навчання придбано на понад 2 млн. гривень манекенів і медичного обладнання та витратних матеріалів за рахунок коштів, які виділяли для навчання співробітників МВС України за навчальною програмою «Перший на місці події» та підготовки фахівців екстреної медичної допомоги за навчальною програмою «Екстрена медицина». Придбано манекен Crash Kelly, манекен Little Anne, манекен Susie, манекен Little Junior, манекен Laerdal Airway Managment Trainel, манекен Resusci Anne, манекен Laerdal IO для докістковго доступу, манекен для відпрацювання навичок конікотомії, Манекен Little Anne, манекен Crash Kelly, манекен для внутрішньовенних ін’єкцій, інформаційний мультимедійний сенсорний стіл.

Для удосконалення освітнього процесу продовжувалося матеріально-технічне оснащення кафедр, навчальних і наукових лабораторій комп’ютерним обладнанням та оргтехнікою. Закуплено 266 одиниць комп’ютерної техніки на суму 3 023 626,00 грн.. Зокрема, 237 комп’ютерів, 22 ноутбуки, 1 сервер, 6 моніторів. Також закуплено 346 одиниць оргтехніки на суму 1 635 193,48 грн., у тому числі 46 багатофункціональних пристроїв, 26 принтерів, 7 мікрофонів, 2 сканери, 21 проектор, 55 телевізорів, 29 відеокамер, 14 презентаторів, 12 роутерів, 25 тюнерів 17 світчів, 1 відео-реєстратор тощо.

За звітний період для покращення навчальної роботи теоретичних і клінічних кафедр та підрозділів університету придбано навчально-діагностичне обладнання, зокрема:

– на кафедру фармакогнозії з медичною ботанікою: 1 моноблок ARTLINE Business S41, аквадистилятор електричний ДЕ-10М, мембранний вакуумний насос МРС 301 Z;

– на кафедру неврології: молоточки неврологічні цільнометалеві, 6 моноблоків ARTLINE Business S41, багатофункціональний пристрій Canon Sensys MF231, 5 телевізорів Romsat 43FK1810T2;

– на кафедру фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання: фізіотерапевтичний комплекс BTL-50005, бігова доріжка SportsArt (матричний світлодіодний дисплей), велотренажер горизонтальний SportsArt, футбольна форма (футболка, труси, гетри), гоніометр лінійка для вимірювання рухливості суглобів, гоніометр лінійка для вимірювання рухливості суглобів пальців, 2 динамометри ДК 100, 3 динамометри кісткових електричних, 3 секундоміри електричних, 3 тонометри механічні, вимірювач артеріального тиску та частоти пульсу автоматичний з універсальною манжетою та адаптером OMRON M2 Basic, кушетка медична з підголовником, 15 сходинок для степ-тесту, дошка магнітна сухостираюча, 14 м’ячів для різних видів спорту, тренажер для пальців руки жорсткий (зелений), тренажер для пальців руки середній (червоний), тренажер для пальців руки слабкий (жовтий), 4 моноблоки ARTLINE Business S41, вага для зважування людей з ростоміром, модуль для верхніх кінцівок з регулюванням по висоті RG-1 r, модуль реабілітаційний для плеча RB-1, модуль реабілітаційний для супінації передпліччя RS-1, столик маніпуляційний для реабілітації з навантаженням ТВ/О, багатофункціональний пристрій Canon MF 3010, велоергометр;

– на кафедру дитячих хвороб з дитячою хірургією: принтер струменевий EPSON L120, 6 моноблоків ARTLINE Business S41, 2 пульсоксиметри портативних MD300K2, безконтактний медичний термометр Ezodo 366, отоскоп PICCOLIGHT F.O. фіброоптичний, отоскоп PICCOLIGHT F.O. LED фіброоптичний, термометр інфрачервоний Gentle Temp 720 (Omron), телевізор Vinga L43FHD22B, телевізор Romsat 40FK1810T2, вимірювач артеріального тиску ВАТ 41-2, монітор електрокардіосигналів добовий SDM3;

– на кафедру патологічної фізіології: принтер Canon LBP6030, багатофункціональний пристрій Canon Sensys MF231, 4 моноблоки ARTLINE Business S41;

– на кафедру травматології та ортопедії з військово-польовою хірургією: 2 моноблоки ARTLINE Business S41, телевізор Romsat 43FK1810T2;

– на кафедру хірургії № 2: 3 моноблоки ARTLINE Business S41, цифрова кольорова доплерівська ультразвукова система S8 Exp в комплекті з датником ультразвуковим 3С-А, ноутбук Acer Aspire 3 A315-51-576E;

– на кафедру загальної хімії: 2 моноблоки ARTLINE Business S41, дошка інтерактивна MOLYBOARD 78, проектор ACER X-series 3200-3500 ANSI;

– на кафедру клінічної імунології, алергології та загального догляду за хворими: роутер TP-LINK TL-WR840N, 5 моноблоків ARTLINE Business S41, 2 ноутбуки HP 250 G6, багатофункціональний пристрій Canon MF 3010;

– на кафедру загальної гігієни та екології: холодильник NORD M 403, анемометр компактний ТМ-740, хлорометр водозахищений 6742, штатив лабораторний універсальний Бунзена, принтер струменевий EPSON L120, оксиметр з виносним електродом PDO-408, аналізатор молока Mikotester Master ECO, термогігрометр RS-232 AZ-77232;

– на кафедру фармацевтичної хімії: 2 моноблоки ARTLINE Business S41, мультимедійний проектор Acer X125H, спектрофотометр Shimadzu UV-1800;

– на кафедру іноземних мов: принтер Canon LBP6030;

– на кафедру ортопедичної стоматології: комп’ютер BRAIN (KC1840.PR03), пересувний стіл Andy Box;

– на кафедру фармації ННІ ПО: моноблок ARTLINE Business S41;

– на кафедру управління та економіки фармації з технологією ліків: принтер Canon LBP6030, 7 стендів різного розміру, 2 моноблоки ARTLINE Business S41, лабораторний млин ЛЗМ, комп’ютер ІТС-18493, баня водяна ВБ-10 MICROmed, 5 ваг лабораторних ТВЕ-0,21-0,001-а-2 (+М), перколятор лабораторний об’ємом 2 л, телевізор Romsat 43 FK1810T2ЯФ;

– на кафедру педіатрії ННІ ПО: 4 отоскопи KaWe Пікколайт F.O. 2.5 B, 2 пікфлуометри, 2 термометри вушних МС 520, 2 термометри цифрових DT-635, стенд розміром 1450Ч1600 мм, моноблок ARTLINE Business S41, ноутбук HP 250 G6;

– на кафедру гістології та ембріології: 18 мікроскопів лабораторних монокулярних SEO-SCAN400, 2 відеокамери SEO-SCAN з фотоадаптером;

– на кафедру педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін: політико-адміністративна карта України, політична карта світу, банер, 2 моноблоки ARTLINE Business S41, телевізор Romsat 43FK1810T2;

– на кафедру інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами: холодильник BEKO TSE1262, моноблок ARTLINE Business S41, проекційний екран настінний моторизований 1,72Ч1,28, холодильник BEKO RDSA 240K 20W, прилад DERMALIGHT KN-4003;

– на кафедру анатомії людини: телевізор Vinga L43FHD22B, 8 моноблоків ARTLINE Business S41, набір хірургічних інструментів;

– на кафедру отоларингології та офтальмології: 3 моноблоки ARTLINE Business S41, телевізор Vinga L43FHD22B, стіл АТ-20 офтальмологічний електричний, багатофункціональний пристрій Canon MF 3010 A4;

– на кафедру внутрішньої медицини № 2: моноблок ARTLINE Business S41, ноутбук Acer Aspire 3 A315-51-576E;

– на кафедру акушерства та гінекології ННІ ПО: інструмент для опускання та затягування вузла, конхотом GO-265, розширювач цервікального каналу, світч TP-LINK TL-SF1016D, 2 дисектори біполярних, ендоскопічна стійка SHREK SY-T3, ендоскопічний аспіратор-іригатор SHREK SY-C200, ендоскопічний СО2-інсуфлятор SHREK SY-Q300, маніпулятор матковий (комплект) тип 4, оптична трубка лапароскоп 10 мм, освітлювач LED 50 W, пульсоксиметр MD300K2;

– на кафедру хірургічної стоматології: 2 стенди розміром (1,0Ч0,95) м, ноутбук HP 250 G6;

– на кафедру онкології, променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини: світч PoE ZTP-ZP204, 6 відеокамер HIKVISION DS-2CD2420F-IS 2.8 mm, відео-реєстратор HIKVISION DS-7104HQHI-K1, привід жорсткого диска 1Tb Purple;

– на кафедру медичної біохімії: моноблок ARTLINE Business S41, 3 термостати сухоповітряні ТС-20, 2 центрифуги ОПн-3.02, фотоколориметр КФК;

– на кафедру медицини катастроф і військової медицини: комп’ютер ІТС-18493, моноблок ARTLINE Business S41, багатофункціональний пристрій Canon Sensys MF231, дошка інтерактивна MOLYBOARD 78″, проектор ACER X-series 3200-3500 ANSI, підставка під ноші санітарні (1160Ч830Ч460);

– на кафедру стоматології ННІ: 2 свічі TP-LINK TL-SF1008D, телевізор Vinga L43FHD22B, 3 моноблоки ARTLINE Business S41, телевізор Romsat 43FK1810T2;

– на кафедру української мови: 2 моноблоки ARTLINE Business S41;

– на кафедру фармакології з клінічною фармакологіїєю: 2 моноблоки ARTLINE Business S41, шафа комунікаційна настінна, проектор Acer P5230;

– на кафедру клінічної фармації: шафа комунікаційна настінна, 2 моноблоки ARTLINE Business S41;

– на кафедру загальної хірургії: 4 пульсоксиметри ВР-10М, 6 шин пневматичних «МЕДИКА» для ноги, презентер Logitech Wireless Presenter R400, проекційний екран GrandView PT-H70X70WP5 (SB), 3 таблиці розміром 0,2Ч0,3 м з алюмінієвою рамкою, 2 комп’ютери для відеосистем та мультимедійних дошок, 2 моноблоки ARTLINE Business S41, багатофункціональний пристрій Canon Sensys MF231, 2 телевізори Ergo LE43CT2000AК;

– на кафедру психіатрії, наркології та медичної психології: апарат для нагрівання та охолодження води HotFrost V400BS, 2 моноблоки ARTLINE Business S41;

– на кафедру патологічної анатомії з секційним курсом і судовою медициною: 2 світчі TP-LINK TL-SF1008D, комп’ютер для відеосистем і мультимедійних дошок, багатофункціональний пристрій Canon Sensys MF231, телевізор Ergo LE43CT2000AК;

– на кафедру хірургії ННІ: 2 моноблоки ARTLINE Business S41;

– на кафедру функціональної та лабораторної діагностики: холтерівський монітор ЕР-810, камертон медичний 512 Гц.

– на кафедру фізіології з основами біоетики та біобезпеки: 3 динамометри кистьових електронних ДМЕР-120, 10 молотків неврологічних цільнометалевих, стартовий набір інструментів для визначення біотипу ясен (3 ручки, 12 насадок), роутер TP-LINK TL-WR840N, 4 моноблоки ARTLINE Business S41;

– на кафедру акушерства та гінекології № 2: відеокамера HIKVISION DS-2CD2420F-I, світч TP-LINK TL-SF1008D, 2 стенди розміром 1,5Ч2,5 м, 2 моноблоки ARTLINE Business S41;

– на кафедру дитячої стоматології: щипці для видалення молочних премолярів нижньої щелепи, 2 телевізори Vinga L43FHD22B, стенд розміром 1,15Ч1,2 м, дитяча зубна модель із змінним зубним рядом, 20 молочних зубів і 4 постійних моляри АК-6/2, дитяча модель зуба з червоним кореневим каналом АК-6/2 ZPUFХ53, модель зуба з червоним кореневим каналом АК-6/2 ZPUFХ54, модель зуба з червоним кореневим каналом АК-6/2 ZPUFХ85, 12 моделей зубів № 53, 54, 55 пульпа з воском і карієсом АК-6/2 ZPUWPK-53, модель зуба для тренування на пульпотомію, заповнені воском АК-6/2 ZPUW, модель молочних зубів, артикулятор верхньої і нижньої щелеп, 20 функціональних молочних зубів з анатомічними сформованими коренями, виготовлені з еластичного прозорого пластика, 5 моноблоків ARTLINE Business S41, багатофункціональний пристрій Canon MF 3010 A4;

– на кафедру хірургії № 1 з урологією, малоінвазивною хірургією та нейрохірургією імені професора Л. Я. Ковальчука: пральна машина ATLANT CMA 60C88-010, сушильна машина ВЕКО DU 7111 РА, 3 моноблоки ARTLINE Business S41;

– на кафедру невідкладної та екстреної медичної допомоги: відеокамера HIKVISION DS-2CD2420F-I, моноблок ARTLINE Business S41, ноутбук Acer Aspire 3 A315-51-576E;

– на кафедру пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії: роутер TP-LINK TL-WR840N, 3 моноблоки ARTLINE Business S41, комплекс моніторингу електрокардіосигналів КАРДІОСЕНС К;

– на кафедру медичної інформатики: роутер D-LINK DSR-250, 8xLAN (10/100), 1xWAN, 1xUSB, 25 моноблоків ARTLINE Business S41.

– на кафедру анестезіології та інтенсивної терапії: моноблок ARTLINE Business S41, аналізатор газів крові та електролітів pH/PCO2/PO2/Na+/K+/Ca++, EasyStat Analyzer;

– на кафедру педіатрії № 2: дошка сухостираюча, 80Ч120 см, моноблок ARTLINE Business S41, мультимедійний проектор Acer X1323 WH;

– на кафедру громадського здоров’я та управління охороною здоров’я: телевізор Vinga L43FHD22B, моноблок ARTLINE Business S41;

– на кафедру мікробіології, вірусології та імунології: пальник газовий Бунзена з регулюванням, 2 моноблоки ARTLINE Business S41;

– на кафедру медичної реабілітації: 3 динамометри кистьових ДК-140, 2 крокоміри HJ-321-E, 5 стетофонендоскопів типу Rapoport S-30, 5 тонометрів механічних Microlife, відеокамера HIKVISION DS-2CD2420F-I, стенд розміром 1,3Ч3,6 м, динамометр становий ДС-500, мультимедійний проектор Acer X1323 WH;

– на кафедру первинної медико-санітарної допомоги та загальної практики-сімейної медицини: 2 моноблоки ARTLINE Business S41, проектор Acer P5230;

– на кафедру акушерства та гінекології № 1: 2 стенди різного розміру, комп’ютер для відеосистем та мультимедійних дошок, 2 моноблоки ARTLINE Business S41, багатофункціональний пристрій Canon Sensys MF231, телевізор Ergo LE43CT2000AК;

– на кафедру медичної біології: моноблок ARTLINE Business S41, проектор Viewsonic PS501X (VS17259);

– на кафедру внутрішньої медицини № 1: моноблок ARTLINE Business S41, ноутбук Acer Aspire 3 A315-51-576E;

– на кафедру терапевтичної стоматології: принтер Canon LBP6030, дозатор 1000 мл., моноблок ARTLINE Business S41, запаювальна машина Termoseal 25 см, паровий стерилізатор KRONOS B23 з ROSI;

– на кафедру внутрішньої медицини № 3: моноблок ARTLINE Business S41, ноутбук Acer Aspire 3 A315-51-576E;

– на кафедру оперативної хірургії та клінічної анатомії: телевізор Vinga L43FHD22B, 2 моноблоки ARTLINE Business S41, набір хірургічних інструментів.

Звітного року значно активізувалася робота з внутрішнього забезпечення якості вищої освіти. Розроблено п’ятирівневу структуру внутрішнього забезпечення якості освіти, створені комісії з якості освіти на факультетах, створена університетська рада з якості вищої освіти. Відділ внутрішнього забезпечення якості освіти провів анкетування студентів після закінчення вивчення дисципліни. За результатами анкетування розроблений комплекс заходів, спрямованих на покращення підготовки фахівців з вищою освітою за акредитованими спеціальностями. Також налагоджено роботу із залучення до оцін-ки якості підготовки зовнішніх стейкхолдерів. Понад 20 керівників закладів охорони здоров’я надіслали пропозиції щодо покращення підготовки лікарів.

Для забезпечення вільного вибору студентами вибіркових дисциплін кафедрам запропоновано розширити перелік дисциплін, які будуть запропоновані студентам. З цією метою оновлено Положення про вибіркові дисципліни. Важливо наголосити, що якраз добре налагоджена система внутрішнього забезпечення якості освіти буде основою для акредитації освітніх програм Національним агентством із забезпечення якості освіти.

Медичний факультет

На медичному факультеті протягом 2018-2019 навчального року нараховувалося 2203 cтуденти, в тому числі 1172 студенти за спеціальністю «Медицина», 902 студенти – за спеціальністю «Лікувальна справа», 6 студентів – за спеціальністю «Медико-профілактична справа», 25 студентів – за спеціальністю «Фізична реабілітація», 90 студентів – за спеціальністю «Фізична терапія, ерготерапія» (бакалаври), 8 студентів – за спеціальністю «Фізична терапія, ерготерапія» (магістри).

Освітній процес на факультеті забезпечують 450 викладачів на 37 кафедрах, з них 90 % мають науковий ступінь: 79 докторів наук (18 %) і 326 кандидатів наук (72 %), без наукового ступеня – 45 викладачів (10 %). Серед науково-педагогічних працівників університету вчене звання професора мають 65 осіб, учене звання доцента – 208 осіб.

95 викладачів протягом навчального року пройшли курси підвищення педагогічної кваліфікації «Педагогічна майстерність викладачів вищих навчальних закладів».

Серед викладачів університету: 1 академік НАМН України, 2 заслужених лікарів України, 1 заслужений винахідник України, 1 заслужений працівник освіти України, 1 заслужений працівник охорони здоров’я України, 4 відмінники освіти України, 2 лауреати Державної премії України, 7 заслужених діячів науки і техніки.

Викладачі факультету навчалися на курсах англійської мови. За результатами навчання 16 науково-педагогічних працівників медичного факультету цього навчального року отримали міжнародні сертифікати «Сambridge English» про рівень володіння англійською мовою В2.

Звітного року покращилася матеріально-технічна база кафедр. На кафедрі пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії впродовж навчального року проведено ремонт двох навчальних кімнат, на кафедрі неврології облаштовано кімнату для лікарів-інтернів з фаху «Неврологія», відремонтовано навчальні кімнати й коридор на кафедрі психіатрії, наркології та медичної психології.

Освітній процес на медичному факультеті здійснюється відповідно до державних стандартів вищої освіти, затверджених освітньо-професійних програм (ОПП), навчальних планів за відповідними рівнями вищої освіти

Звітного 2018-2019 навчального року факультет отримав ліцензію на підготовку магістрів за спеціальністю 229 «Громадське здоров’я».

З 20 до 22 травня 2019 року в Тернопільському національному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров’я України була успішно проведена первинна акредитаційна експертиза освітньо-професійної програми «Фізична терапія» щодо підготовки фахівців з вищою освітою зі спеціальності 227 «Фізична терапія, ерготерапія» галузі знань 22 «Охорона здоров’я» другого (магістерського) рівня вищої освіти.

Звітного 2018-2019 навчального року відбувся перший випуск магістрів зі спеціальності 227 «Фізична терапія, ерготерапія».

Звітного року науковці кафедр систематично виступали на науково-практичних конференціях в Україні й за кордоном. Викладачі кафедри є членами європейських профільних наукових асоціацій, а також учасниками європейських та світових конгресів, форумів, симпозіумів.

Звітного року 15 викладачів факультету стажувалися та підвищували кваліфікацію в університетах Європи, США, Канади.

Згідно з укладеною двосторонньою угодою про співпрацю між Тернопільським національним медичним університетом імені І. Я. Горбачевського МОЗ України та Вроцлавським медичним університетом на теоретичних і клінічних базах Вроцлавського медичного університету (Польща) впродовж 2018-2019 навчального року навчалися 7 студентів.

Працівники кафедр підготовили та подали до друку 5 підручників, 6 навчальних посібників, 3 монографії, 9 робочих зошитів, альбомів.

Активною була 2018-2019 навчального року студентська наука. У студентських наукових гуртках займалися 488 студентів медичного факультету. 2018-2019 навчального року у студентських наукових програмах активну участь брали 166 студентів, з них 118 – у програмі «Студентська наука і профорієнтаційне навчання» та 48 – у «Студент – майбутній фахівець високого рівня кваліфікації».

2018-2019 навчального року на Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт подано 5 праць, авторами яких є студенти медичного факультету (Тетяна Попович, Михайло Волошин, Вікторія Боймиструк, Ольга Кравчун, Ростислав Сморщок).

2019 року студенти медичного факультету стали переможцями 16 предметних Всеукраїнських олімпіад та вибороли 4 перших, 3 других і 9 третіх призових місць. Перші місця наші студенти здобули з таких дисциплін: «Анатомія людини», «Патоморфологія», «Онкологія», «Ендокринологія»; другі – «Інфекційні хвороби», «Гістологія, цитологія та ембріологія», «Фізіологія»; треті – з дисциплін «Психіатрія, наркологія та медична психологія», «Латинська мова та медична термінологія», «Педіатрія», «Патологічна фізіологія», «Оперативна хірургія та топографічна анатомія», «Клінічна імунологія», «Акушерство та гінекологія», «Медична хімія», «Фізична терапія, ерготерапія».

Фармацевтичний факультет

Натепер на факультеті навчається понад 900 студентів, у тому числі більше 660 здобувачів вищої освіти за заочною формою навчання. Слід зазначити, що за результатами двох останніх вступних компаній у контингенті студентів є такі, що навчаються на бюджетній основі (10 осіб).

До складу фармацевтичного факультету входять 5 кафедр, 4 з яких є випускаючими – фармакогнозії з медичною ботанікою, фармацевтичної хімії, клінічної фармації, управління та економіки фармації з технологією ліків, загальної хімії.

Навчальний процес на факультеті забезпечують 54 викладачі. Всі вони мають науковий ступінь, а саме 4 доктори та 50 кандидатів наук (у тому числі 3 доктори та 28 кандидатів фармацевтичних наук). Це найкращий в Україні показник серед усіх новостворених факультетів.

Від вересня 2000 року, коли почав працювати фармацевтичний факультет, уже відбулося п’ятнадцять випусків спеціалістів денної та сім – заочної форм навчання.

Продовжують зміцнювати матеріально-технічну базу факультету. Деканат і кафедри отримали нові комп’ютери, принтери, мультимедійне обладнання, обладнання для наукової роботи, необхідні меблі та наочні матеріали тощо.

Виконані значні обсяги ремонтних робіт на площах курсу технології лікарських засобів та прилеглій території за адресою вул. Глибока, 19а.

Практично закінчений ремонт приміщень наукової лабораторії кафедри управління та економіки фармації з технологією ліків. Уже закуплена частина необхідного оснащення для лабораторії, решта обладнання буде закуплена впродовж 2019 року.

В осінньому семестрі 2018-2019 навчального року співробітники факультету підготували пакет документів щодо розширення провадження освітньої діяльності на другому (магістерському) рівні вищої освіти за спеціальністю 226 «Фармація, промислова фармація». Результатом тісної співпраці з відповідним експертом МОН України стало позитивне рішення Ліцензійної комісії від 30.11.2018 р. за № 117/2 та збільшення ліцензованого обсягу підготовки магістрів фармації до 1500 осіб (з урахуванням строку навчання), в тому числі з можливістю здійснювати підготовку іноземців та осіб без громадянства.

Декан фармацевтичного факультету, доцент Д. Коробко увійшов до складу науково-методичної комісії з охорони здоров’я та соціального забезпечення підкомісії 226 «Фармація, промислова фармація» сектора вищої освіти науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України, що дасть можливість університету брати участь у підготовці необхідних регулювальних документів щодо розвитку фармацевтичної освіти в Україні.

Доцент кафедри фармацевтичної хімії Лілія Логойда 3-6 липня 2019 року брала участь у програмі наукового стажування «Академічна доброчесність: виклики сучасності», організованого Польсько-українською фундацією – Інститут міжнародної академічної та наукової співпраці спільно з Духовною академією університету Кардинала Стефана Вишинського у Варшаві та польською Фундацією ADD. Вона презентувала наукове есе на тему «Академічний плагіат: вплив академічної доброчесності на якість вищої фармацевтичної освіти».

Для публікації результатів наукових досліджень викладачів факультету в університеті видають журнали «Фармацевтичний часопис» і «Медична та клінічна хімія», які ввійшли до затвердженого ДАК України переліку видань з фармацевтичних наук. Окрім того, журнал «Здобутки клінічної і експериментальної медицини», до складу редакційної колегії якого входять працівники факультету Д. Коробко, Л. Логойда, також буде оприлюднювати результати наукових досліджень фармацевтичного спрямування.

Викладачі факультету продовжують плідно працювати за різними науковими напрямками, отримуючи нові патенти на корисні моделі, інформаційні листи, методичні рекомендації, публікуючи значну кількість статей у фахових виданнях відповідного профілю, в тому числі тих, які цитують провідні наукометричні бази (Scopus, Web of Science).

Однією з об’єктивних оцінок навчальної роботи факультету є результати складання студентами ліцензійних іспитів «Крок». Так, результати ліцензійного інтегрованого тестового іспиту «Крок-2». Фармація» 2019 року засвідчили високий рівень знань студентів факультету (іспит склали всі студенти).

За результатами складання іспиту «Крок-1». Фармація» в червні 2019 року студенти факультету посіли перше місце серед ВМ(Ф)НЗ України. Окремо слід вказати, що всі студенти факультету також підтвердили й достатній рівень володіння іноземною мовою.

Студенти-заочники вперше складали ліцензійний інтегрований іспит «Крок-1». Фармація», на якому продемонстрували належний рівень знань (відсоток складання – 91,3 %), і, хоча загальноукраїнський рейтинг не формувався, ми можемо з упевненістю стверджувати, що наші студенти за отриманими результатами є лідерами серед ВМ(Ф)НЗ України цієї форми навчання.

Факультет підтримує реноме й на міжнародному рівні. Вже шостий рік поспіль доцент кафедри фармацевтичної хімії Л. Логойда бере участь у міжнародній конференції-виставці «DUPHAT», яка щорічно відбувається в ОАЕ. Доповідь та постер Dr. Liliya Logoyda, Prof. Sergiy Kovalenko на тему «Scientific and Theoretical Substantiation of Bioanalytical Researches and Standardization of Antihypertensive Medicines Using Chromatographic Methods» були відзначені сертифікатами.

Наші студенти гідно представили університет на Всеукраїнській студентській олімпіаді за спеціальністю «Фармацевтична ботаніка», яку було проведено на базі НФаУ (м. Харків) 21 березня 2019 року. У ній взяли участь 30 студентів з 15 ВНЗ України. Представниця ІІІ курсу фармацевтичного факультету ТНМУ імені І. Я. Горбачевського Наталія Гвоздик посіла 3 місце в особистому заліку, а разом з Мар’яною Когут здобула 3 загальнокомандне місце. Очолювала делегацію доцент Марія Шанайда.

За результатами II етапу Всеукраїнської студентської олімпіади за спеціальністю «Фармацевтична хімія», яка також відбувалася на базі НФаУ, 3 місце в особистому заліку здобула студентка ІV курсу Мар’яна Горин. Очолювала делегацію доцент Л. Логойда.

Викладачі кафедр фармацевтичної хімії та загальної хімії разом зі студентами кураторських груп взяли участь у шістьох «Наукових пікніках», де продемонстрували якісні реакції на катіони й аніони, природний рН-метр і природне фільтрування та цілу низку інших цікавих дослідів.

Викладачі факультету проводять профорієнтаційну роботу серед випускників загальноосвітніх шкіл, медичних коледжів, що дає можливість з упевненістю дивитись у майбутнє.

Стоматологічний факультет

Робота стоматологічного факультету 2018-2019 навчального року була спрямована на зміцнення матеріальної бази, поліпшення теоретичної та практичної підготовки майбутніх лікарів-стоматологів.

Навчання студентів стоматологічного факультету здійснювалося на І-ІІІ курсах за другим (магістерським) рівнем вищої освіти, а на ІV-V курсах – за освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст». На факультеті навчаються 572 вітчизняних студенти та 129 іноземців. За державним замовленням – 23 особи.

Звітного року ліцензований обсяг підготовки розширений до 1100 осіб з урахуванням строків навчання, отримана нова ліцензія на одночасну можливість здійснювати підготовку іноземців та осіб без громадянства.

Навчальний процес на профільних кафедрах стоматологічного факультету забезпечують 56 викладачів. Із них – 6 (10,7 %) докторів наук (6 професорів), 47 (83,9 %) кандидатів медичних наук (27 доцентів), 3 викладачі (5,4 %) без наукового ступеня. За звітний період пройшли офіційний захист та отримали дипломи кандидатів медичних наук 4 асистенти (Мартиць Ю. М., Змарко Ю. К., Пясецька Л. В., Град А. О.). Ще одна робота подана до офіційного захисту (Чорній А. В.).

Упродовж 2018–2019 навчального року викладачі підвищували свій рівень у галузі педагогічної майстерності на циклах факультету підвищення кваліфікації викладачів, а також стажувалися в закордонних закладах вищої освіти (Польща, Болгарія, Молдова, Узбекистан).

Звітного періоду завершений ремонт навчальних приміщень і кабінетів кафедр, що розташовані у навчальному корпусі за адресою вул. Чехова, 7. Завершений ремонт цокольного приміщення у навчальному корпусі за адресою вул. Чехова, 7. Відремонтовані навчальні приміщення кафедри дитячої стоматології.

На всіх кафедрах оновлені інформаційні стенди. На кафедрі терапевтичної стоматології обладнана нова стерилізаційна, закуплені автоклав і пакувальна машина для інструментарію. Медичні інструменти обробляють за допомогою парового стерилізатора, а автоматичне управління дає можливість оптимізувати витрати часу на цей процес.

Активна робота стоматологічного відділу університетської клініки значно розширила можливості практично-орієнтованого навчання та самостійної роботи студентів факультету, роботи викладачів. Значно збільшився потік первинних пацієнтів. Студенти отримали можливість самостійно обстежувати пацієнтів, проводити діагностику, складати план лікування. За звітний навчальний рік студенти під керівництвом викладачів прийняли 1466 пацієнтів, з них – первинний огляд проведений 1203 хворим. Зроблено 398 панорамних і 499 прицільних знімків. Лікувальні маніпуляції студенти виконують після узгодження діагнозу з лікарем, обґрунтування вибору та детального обговорення методу лікування. На практичних заняттях студенти відпрацьовують практичні навички та проводять прийом пацієнтів.

Значно покращує практичну підготовку майбутніх лікарів-стоматологів використання в навчальному процесі інтраоральних камер, які з’єднані з моніторами. Стоматологічні установки на всіх кафедрах оснащені інтраоральними відеокамерами.

У рамках співпраці з Вроцлавським медичним університетом 10 студентів факультету під час зимових канікул проходили виробничу практику на базі стоматологічних клінік Польщі.

Для забезпечення можливостей відпрацювання практичних навичок згідно зі стандартом професійної підготовки лікаря-стоматолога функціонують два навчально-практичні центри, які оснащені сучасними фантомами та засобами, що забезпечують можливості для практичного навчання студентів. Додатково кожна фантомна зала оснащений інтерактивними дошками.

Звітного року дооснащена зубопротезна лабораторія. Для її потреб додатково закуплено все необхідне обладнання та витратні матеріали, які повністю забезпечили освітній процес.

Комісією з організації та проведення ОСКІ удосконалено методику проведення іспиту. Розроблені та впроваджені оцінювання навичок за чек-листами, маршрутизація станцій.

На всіх кафедрах відповідно до навчальних планів колективами підготовлені робочі навчальні програми з дисциплін, методичні вказівки, банки тестових завдань, матеріали для підготовки до лекцій та практичних занять, що розміщено кафедрами факультету в системі дистанційної освіти Moodle.

У зв’язку з відкриттям стоматологічного відділення значно активізувалася індивідуальна робота студентів. З кожної профільної дисципліни збільшено перелік завдань для індивідуальної роботи студентів.

23-24 травня 2019 р. у конгрес-центрі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина» відбулася науково-практична конференція «Ternopil Dental Summit». Під час заходу розглянуто актуальні проблеми сучасної стоматології, висвітлено доказові обґрунтування впровадження наукових розробок у клінічну практику. В конференції взяли участь науковці з 9 університетів України та 3 університетів-партнерів зарубіжжя. Серед почесних гостей був ректор Ташкентського державного стоматологічного інституту, професор Жасур Різаєв, який представив доповідь «Запальні захворювання пародонта у хворих з метаболічним синдромом». У дні проведення конференції паралельно відбувалися майстер-класи.

На факультеті активно проводиться наукова робота. За результатами наукових досліджень 2017-2018 навчального року викладачі опублікували 76 статей та 53 тез доповідей, видали 6 навчальних посібників, у тому числі 2 англомовних.

За звітний період розширилися клінічні бази практик. Завдяки укладанню угоди про співпрацю із закладами охорони здоров’я Рівненської, Житомирської, Хмельницької, Львівської областей студенти факультету мали можливість проходити виробничу практику на їхніх базах.

Добра теоретична та практична підготовка дозволила гідно представити команду університету на Всеукраїнській предметній олімпіаді зі стоматології, де студентка V курсу стоматологічного факультету Олена Мшанецька виборола друге місце.

Активно працюють на факультеті студентські наукові гуртки. Результати наукових досягнень студентів висвітлені у 52 доповідях на студентських наукових конференціях та в 68 публікаціях результатів наукових досліджень у збірниках матеріалів студентських конференцій, конгресів.

У рамках програми міжнародного стажування 8 викладачів з випускових кафедр вивчали досвід викладання стоматології та організацію стоматологічної служби в Польщі, Німеччині, Італії, Франції.

Студенти та викладачі факультету активно проводили санітарно-просвітницьку роботу в дитячих дошкільних закладах і загальноосвітніх школах міста.

У рамках укладеного договору про співпрацю нашого університету з благодійною організацією «Дім милосердя» (м. Чортків) були проведені огляди дітей, а студенти-гуртківці організовували урок здоров’я.

На уроці «Основи здоров’я» у школі-ліцеї № 2 студенти разом з викладачем пояснювали учням, як правильно доглядати за ротовою порожниною та зубами. Для учнів загальноосвітніх шкіл № 3 і 4 проведена низка заходів у рамках акції «Чисті зубки – запорука здоров’я».

Колектив факультету взяв участь у проведенні Європейського дня здорових ясен.

Важливою складовою освітнього процесу на факультеті є виховна робота зі студентами. Студенти, разом зі своїми кураторами, організували понад 50 різних заходів культурно-мистецького та національно-патріотичного спрямування.

Спортивні команди факультету з шахів, футболу, волейболу брали участь у міжфакультетських спортивних змаганнях, змаганнях на Кубок ректора.

Факультет іноземних студентів

На факультеті іноземних студентів упродовж 2018–2019 навчального року навчалися 2027 іноземців з 56 країн. Набір на навчання іноземних громадян (уже третій рік поспіль) проводили двічі на рік. Уперше число студентів-іноземців, які вступили до університету, перевищило 800 осіб. Протягом останніх років зазначають зростання набору іноземних громадян за основними акредитованими спеціальностями. Найбільший контингент студентів (42 %) надходить до нас з африканських країн, з американських – 11 %, європейських – 14 %, країн Азії – 33 %. Найбільше в університеті навчається студентів з Індії – 553 особи, Нігерії – 395 осіб, Гани – 279 осіб, Польщі – 242 особи, США – 202 особи. ТНМУ продовжує залишатися єдиним університетом країни, в якому частка іноземних громадян з країн Західної Європи та Північної Америки становить 25 %.

Цього року ТНМУ знову ввійшов до «десятки» найбільш популярних серед іноземних студентів університетів. Наш університет увійшов до топ-10 вищих навчальних закладів країни за кількістю іноземних студентів денної форми навчання.

На факультеті іноземних студентів продовжує активно розвиватися дистанційно-заочна форма навчання медсестер. На цій формі впродовж минулого року навчалося 246 іноземних студентів, переважно громадян США. 2019 р. 125 студентів дистанційної форми, в тому числі 100 бакалаврів і 25 магістрів, отримали дипломи. Випускники дистанційної форми навчання щорічно успішно проходять визнання дипломів у відповідних агентствах США та Канади, після чого дипломи приймають госпіталі цих країн.

З метою збільшення контингенту іноземців працівники факультету іноземних студентів проводять активну роботу з рекламування послуг університету щодо міжнародної освіти. У звітний період з уні-верситетом активно співпрацювало 9 компаній, які здійснюють набір на навчання іноземних громадян. У результаті видано на 135 запрошень (на 12 %) більше порівняно з попереднім роком. ТДМУ ввійшов до «десятки» вищих навчальних закладів країни за кількістю виданих запрошень. Особливо активно впродовж звітного періоду розвивалася співпраця з Індією. На факультеті планується низка заходів щодо збільшення контингенту іноземців, які навчатимуться в університеті: укладання нових контрактів з компаніями, що рекрутують студентів; активне залучення випускників-іноземців для рекламування освітніх послуг університету після їх повернення на батьківщину; здійснення поїздок у країни Африки, Азії та Європи для проведення семінарів, зустрічей з абітурієнтами; розміщення інформації про університет у рекламних виданнях та інтернет-ресурсах; виготовлення нових рекламних матеріалів, буклетів; регулярне поновлення веб-сторінки факультету іноземних студентів цікавою та важливою для потенційних абітурієнтів інформацією.

На факультеті здійснюють постійну роботу з організації навчального процесу, підвищення якості підготовки іноземних громадян, рівня їх практичної та професійної компетенції. На випускних кафедрах факультету іноземних студентів працюють висококваліфіковані й досвідчені викладачі, які всі мають науковий ступінь.

На кафедрах застосовують інноваційні освітні технології навчання, активно розвивається симуляційне та дистанційне навчання. Покращили матеріально-технічне забезпечення навчально-лікувального процесу, облаштували нові навчальні кімнати, оновили інформаційні стенди, придбали нові меблі.

Загалом науково-педагогічні працівники кафедр факультету взяли участь у 29 міжнародних і вітчизняних науково-практичних конференціях, у тому числі з міжнародною участю.

У комплексі заходів стосовно якісної підготовки іноземних студентів до ліцензійних тестових іспитів застосовано методику організації передекзаменаційних тренінгів, при якій здійснюють тестування з використанням тестів на паперових носіях (бази 2006-2018 рр.) та подальшу автоматизовану обробку результатів в університетському Центрі незалежного тестування знань студентів. Кафедри постійно поновлюють тестові завдання для семестрових іспитів в університетському Центрі незалежного тестування з включенням ситуаційних задач типу «Крок». Активно використовують ситуаційні завдання типу «Крок» і як тренінг на кожному практичному занятті (з обов’язковим введенням до структури контролю знань). Організовано також читання тематичних лекцій з метою підготовки до складання іспиту «IFOM». За результатами складання ліцензійного іспиту «Крок-2» випускники-медики 2019 р. з числа іноземців показали високий результат – 74,5 %, при цьому лише 4,8 % випускників не склали зазначеного іспиту, що є кращим результатом країни.

Викладачі стажувалися за кордоном. Так, доцент кафедри акушерства та гінекології № 2 Багній Н. І. взяла участь у форумі «100 питань про здоров’я жінки» в Гудаурі (Грузія); викладачі кафедри хірургії № 2 професор Венгер І. К., професор Костів С. Я. брали участь у з’їзді хірургів України (м. Київ), Міжнародному з’їзді флебологів (м. Краків, Польща); завідувач кафедри внутрішньої медицини № 2 професор Сміян С. І. перебувала (05-09.11.2018 р.) як запрошений професор у м. Вроцлаві (Польща); завідувач кафедри педіатрії № 2 професор Павлишин Г. А. у період 26-30.09.2018 р. взяла участь у конференції «NEONATUS 2018» (м. Познань, Польща), а доцент Фурдела В. Б. 26-30.09.2018 р. – у Міжнародній конференції «57th Annual Meeting of the Europian Society of Paediatric Endo-crinology» (м. Афіни, Греція).

Викладачі факультету беруть участь у 6 НДР. За рік видано 5 посібників, отримано 2 патенти, 1 інформаційний лист, опубліковано 22 статті в журналах, які індексуються в базах Scopus та Web of Science.

Активно розвивається й студентська наука. Іноземні студенти плідно займаються за програмою «Студент – майбутній фахівець високого рівня навчання». Вони взяли активну участь у XXII конгресі студентів і молодих вчених: Хуберт Мікоша (IV курс), Швамберк Едуард, Боампонт Едмунт (V курс) отримали диплом I ст.; Гусак Христина (VI курс) одержала диплом II ст. та ін.

На факультеті іноземних студентів продовжують розвивати студентське самоврядування та адміністрування, структура якого така: cтудентська рада, рада земляцтв, виборні представники до конференції трудового колективу університету, члени вченої ради факультету, старости курсів, потоків і груп. Іноземні студенти активно займаються науковими проєктами, беруть участь у роботі декількох наукових товариств, зокрема, Тернопільської філії Європейської асоціації студентів-медиків (EMSA Ternopil). Студенти ТНМУ брали участь у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади з латинської мови та основ медичної термінології. У підсумку іноземна студентка Рабіату Бах здобула 2 місце серед іноземних студентів англомовної форми навчання.

Упродовж року іноземні студенти ТНМУ традиційно брали участь в університетських доброчинних проєктах і проводили власні акції. Студенти факультету організовували концертні програми та різноманітні національні культурні проекти. Важливу роль при цьому відіграють національні студентські товариства (земляцтва), в які організовані студенти Ні-герії, Іраку, Польщі, Гани, Намібії, Замбії, Зімбабве, Індії, Єгипту, Марокко, Пакистану, Афганістану, Еквадору. Обрано керівні органи цих земляцтв. Періодично відбуваються зустрічі лідерів земляцтв іноземних студентів з адміністрацією університету.

Продовжує свою діяльність загальноуніверситетський волонтерський рух ТНМУ «MISERICORDIA». Волонтери-іноземці активно допомагають учням Лозівської загальноосвітньої школи у вивченні польської та англійської мов. Заняття відбуваються щосуботи й тривають майже дві години. Участь іноземних студентів ТНМУ в цьому проєкті допомагає юним краянам відкривати світи інших національностей. Триває співпраця з Тернопільським благодійним фондом «Карітас», студенти брали участь у проєкті з роботи з підлітками «Мобільна робота з молоддю».

Деканат факультету іноземних студентів підтримує розвиток талантів серед студентів. Проведено святковий концерт з нагоди завершення навчання на підготовчому відділенні, концерт International Students’ Night-2019. Хуберт Мікоша став переможцем пісенного фестивалю-конкурсу «Окрилені піснею», який традиційно організовує Тернопільський національний педагогічний університет імені В. Гнатюка. Організовано фотовиставку кращих робіт студентів, поданих на конкурс «Світ очима студентів». Іноземних студентів залучали до концертів, які організовували вітчизняні студенти (концерти з нагоди Дня студента, 205-річчя від дня народження Тараса Шевченка, «Хто зверху»).

Деканат брав участь в організації та проведенні таких заходів, які здійснили іноземні студенти: дня незалежності Нігерії, дня незалежності Гани, свята Дівалі, свята Holy для студентів з Індії, відзначення кращих студентів року з Нігерії «Prime Night», студентських квестів, які набувають дедалі більшої популярності.

Іноземні студенти брали також участь у спортивних заходах, зокрема, разом з вітчизняними студентами, наприклад у ХІІІ Спартакіаді Тернопільської області.

Навчально-науковий інститут медсестринства

Навчання студентів у ННІ медсестринства 2018-2019 навчального року здійснювали за спеціальністю 223 «Медсестринство» (бакалаврський і магістерський рівні) галузі знань 22 «Охорона здоров’я» та за спеціальністю 6.120101 «Сестринська справа» галузі знань 1201 «Медицина».

2018-2019 навчального року контингент студентів становив 660 осіб, з яких 110 – денної та 550 – заочної форми навчання; 391 вітчизняний і 269 іноземних студентів. З наявного контингенту студентів 31 особа навчалася за бюджетні кошти, а 629 осіб – за кошти фізичних та юридичних осіб.

Розподіл студентів за ступенями вищої освіти:

  • перший (бакалаврський) рівень, освітня програма «Сестринська справа» – 501 особа (280 вітчизняних і 221 іноземний студенти);
  • перший (бакалаврський) рівень, освітня програма «Парамедик» – 26 осіб (вітчизняні студенти);
  • другий (магістерський) рівень, освітня програма «Сестринська справа» – 133 особи (85 вітчизняних і 48 іноземних студенти).

Освітній процес для студентів ННІ медсестринства забезпечували викладачі 31 кафедри університету, які входять до складу медичного факультету та факультету іноземних студентів.

За звітний період проведено капітальний ремонт першого поверху навчального корпусу № 7 ННІ медсестринства з модернізацією освітлення, приміщень кафедри клінічної імунології, алергології та загального догляду за хворими, капітально відремонтовано туалети на першому поверсі, приміщення деканату ННІ медсестринства, проведено ремонт фасаду та завершено благоустрій дворової території.

Працівники навчально-наукового інституту провели ліцензування освітньої діяльності й отримали ліцензію з метою підготовки іноземців та осіб без громадянства у галузі знань 22 «Охорона здоров’я» за спеціальністю 223 «Медсестринство» за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти з ліцензованим обсягом 2000 осіб (з урахуванням строків навчання) та за другим (магістерським) рівнем вищої освіти з ліцензованим обсягом 400 осіб (з урахуванням строків навчання).

 Також ліцензовано підготовку здобувачів вищої освіти за третім (освітньо-науковим) рівнем вищої освіти за спеціальністю 223 «Медсестринство» з ліцензованим обсягом 32 особи (з урахуванням строків навчання) з можливістю здійснювати підготовку іноземців та осіб без громадянства (наказ МОН України від 02.04.2019 р. № 227-л).

Заочно-дистанційна програма навчання в ТНМУ набуває дедалі більшої популярності серед студентів-громадян США, Канади, Ізраїлю, Нігерії, Гани, Зімбабве та країн Європи. Навчаються за цією формою дипломовані працюючі молодші спеціалісти чи бакалаври, а студенти-іноземці є ліцензованими медсестрами у відповідних країнах.

Усі іноземні випускники ТНМУ, які подали свої документи на підтвердження дипломів, успішно пройшли визнання членами NACES (Національна асоціація з акредитації та евалуації дипломів) і прийняті на роботу в госпіталі, де працюють ліцензованими медсестрами.

За звітний період активізувалася робота ННІ медсестринства щодо академічної мобільності викладачів і студентів, розширилася співпраця з іноземними навчальними закладами-партнерами.

Проф. Господарський І. Я. стажувався в Дублінському гепатологічному центрі (Республіка Ірландія), Китайській Народній Республіці.

У рамках програми Еразмус+ 3–7 червня 2019 р. доцент кафедри клінічної імунології, алергології та загального догляду за хворими Юлія Данилевич читала лекції у Вищій школі імені Іоанна-Павла ІІ у Білій Підлясці. 13-16 січня 2019 р. і з 31 травня до 5 червня 2019 р. доцент Мазур Л. П. разом з асистентом Креховською-Лепявко О. М. перебувала у США (м. Нью-Йорк) з метою приймання перевідних семестрових іспитів у студентів дистан-ційної форми навчання.

З 24 вересня до 7 жовтня 2018 р. делегація викладачів ТДМУ в складі професора Ганни Сатурської, доцента Юрія Петрашика та асистента Ольги Намісняк стажувалася в Університеті імені Гранта Мак’Юена (м. Едмонтон, Канада).

12-16 листопада 2018 р. на базі Українського католицького університету (м. Львів) відбувся семінар з викладацької майстерності (Great Teachers Seminar), який організували навчально-виховний відділ Університету імені Гранта Мак’Юена та Український центр ресурсів та розвитку та в якому взяли участь 10 викладачів нашого університету.

З 13 до 25 травня 2019 р. на базі ННІ медсестринства Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського вдруге проходив спільний канадсько-український курс «Global Health». У цій програмі взяли участь 11 студентів медсестринського факультету Університету імені Гранта Мак’Юена та 12 студентів ННІ медсестринства ТНМУ.

У квітні 2019 р. було укладено угоду про співпрацю між Тернопільським національним медичним університетом імені І. Я. Горбачевського та Університетським коледжем (Karel de Grote University College, Antwerpen, Belgium).

Працівники ННІ медсестринства звітного року підготували та видали один підручник. Викладачі беруть активну участь у виданні науково-практичного журналу «Медсестринство», в якому друкуються статті як співробітників ННІ медсестринства, студентів-магістрантів, так і викладачів інших навчальних закладів та практикуючих медсестер.

Усі випускники ННІ медсестринства 2019 р. успішно склали іспит «Крок-Б» та практично-орієнтовані іспити. Дипломи отримали 242 випускники. З них випускники денної форми навчання – 22; заочної форми навчання – 220.

Студенти навчально-наукового інституту також беруть участь у роботі наукового гуртка «Клінічне медсестринство». Вітчизняні та іноземні студенти виступали з доповідями на підсумковій студентській науковій конференції й посіли призові місця.

Значну увагу в ННІ медсестринства приділяють виховній роботі. Студенти займаються в гуртках художньої самодіяльності, гуртках вокального, театрального та танцювального спрямування, а також у спортивних секціях з футболу, баскетболу, волейболу.

Протягом навчального року студенти та викладачі опікувалися хоспісом (с. Плотича) та геріатричним будинком-інтернатом (с. Петриків).

Навчально-науковий інститут післядипломної освіти

Звітного року ННІ ПО відсвяткував свій 40-річний ювілей. Колектив інституту підбив підсумки своєї діяльності за 40 років, відзначив здобутки й досягнення та визначив перспективи розвитку на майбутнє.

Освітній процес у ННІ ПО організовано на базі 6 кафедр: терапії та сімейної медицини, педіатрії, акушерства і гінекології, хірургії, фармації та стоматології. До навчального процесу було залучено також 16 кафедр медичного факультету та 1 кафедру фармацевтичного факультету. Викладання в інституті забезпечує колектив з 44 викладачів. На кафедрах інституту працюють 10 професорів, 31 доцент, 4 асистенти – кандидати медичних наук. Загалом кафедри цілковито забезпечені кваліфікованими викладацькими кадрами, наявний достатній резерв. 93,3 % викладачів інституту мають вищу кваліфікаційну категорію.

Навчально-науковий інститут післядипломної освіти працює з двома контингентами лікарів – слухачами та лікарями-інтернами. Передатестаційні цикли проводять з 18 фахів, цикли спеціалізації – з 5 фахів, цикли тематичного вдосконалення – за 25 навчальними програмами.

За звітний період на передатестаційних циклах, курсах спеціалізації та циклах тематичного вдосконалення пройшли навчання 1657 слухачів. У листопаді – грудні 2018 р. на базі ННІ ПО силами кафедри медицини катастроф та військової медицини згідно з наказом МОЗ України проведено навчання 400 співробітників МНС і МВС за 48-годинним циклом «Перший на місці події».

У зв’язку з введенням у дію наказу МОЗ України від 22.02.2019 р. № 446 «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів», викладачі кафедр постійно працюють над розробкою навчальних програм нових курсів тематичного вдосконалення. Усі новостворені навчальні програми містять питання, які курсанти повинні засвоїти за рахунок дистанційного навчання.

Особливою популярністю в лікарів користуються короткотривалі курси, які включають відпрацювання практичних навичок або з використанням симуляційних технологій. Традиційно актуальними також є курси з освоєння малоінвазивних хірургічних технологій.

Післядипломну підготовку лікарів-інтернів (інтернатуру) проводили з 15 фахів. Останніми роками залишається сталим набір в інтернатуру, що дозволяє виконувати навчально-виробничий план у повному обсязі. У звітний період 335 лікарів-інтернів навчалися за державним замовленням, 627 – за контрактом. Звітного року багато уваги приділяли вдосконаленню навчання лікарів-інтернів на заочних базах стажування. Спільно з управліннями охорони здоров’я Тернопільської та Рівненської ОДА було проведено наради щодо організації роботи на базах стажування. Спільними наказами з управліннями охорони здоров’я обласних державних адміністрацій переглянуто та затверджено заклади охорони здоров’я – бази стажування та керівників лікарів-інтернів. Звітного року колектив навчально-наукового інституту провів також велику роботу з ліцензування післядипломної освіти для осіб з вищою освітою за спеціальностями галузі знань «Охорона здоров’я». За наказом МОН України від 30.11.2018 р. № 2320-л університету надано ліцензію на провадження освітньої діяльності з урахуванням строків навчання: для спеціальності 222 «Медицина» – 600 осіб, 221 «Стоматологія» – 300 осіб, «Фармація, промислова фармація» – 200 осіб.

Протягом року дирекція інституту постійно контролювала хід виконання робочих програм, їх перегляд, доповнення та корекцію згідно з появою нових, затверджених науково-методичною координаційною радою з післядипломної освіти. Значно активізувалася навчальна діяльність кафедр при використанні навчальної бази Центру симуляційного навчання.

Дуже важливою є оцінка знань інтернів за результатами ліцензійного іспиту «Крок-3». Середній бал успішності складання ліцензійного іспиту «Крок-3». Загальна лікарська підготовка» нашими інтернами цього року становив 78,7 %, що дозволило отримати 3 місце в загальнонаціональному рейтингу. За результатами складання ліцензійного іспиту «Крок-3». Стоматологія» теж було отримано 2 місце в національному рейтингу.

Звітного навчального року на кафедрі хірургії і кафедрі акушерства та гінекології ННІ ПО впроваджено відеоспостереження за етапами оперативних втручань. Для цього придбано необхідне обладнання та проведено оптоволоконний зв’язок.

Працівники кафедр ННІ ПО впровадили методики дистанційного навчання на заочному циклі спеціалізації «Загальна практика-сімейна медицина», на циклах ТУ з фаху «Акушерство та гінекологія» для лікарів Рівненської області.

Усі кафедри факультету виконують науково-дослідні роботи, які мають важливе науково-прикладне значення для клінічної практики. Кафедри ННІ ПО своєчасно відзвітували за виконання відповідних етапів планових наукових робіт. За звітний період викладачі надрукували 111 статей у фахових журналах, 88 тез, отримали 9 патентів на корисну модель, підготували 3 інформаційних листи.

За 2018-2019 навчальний рік працівники навчально-наукового інституту захистили 2 кандидатських і 3 докторських дисертації, провели 11 впроваджень результатів наукових досліджень у практику охорони здоров’я.

За звітний період за участю кафедр ННІ ПО проведено 3 всеукраїнських і регіональних конференції. На міжнародних конференціях зроблено 7 доповідей, всеукраїнських та регіональних – 81. Викладачі брали участь у 7 міжнародних конференціях у країнах Європи.

Працівники кафедри акушерства та гінекології у квітні 2019 р. провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Актуальні питання акушерства та гінекології».

Співробітники кафедр проконсультували 14 667 хворих, здійснили 1322 оперативних втручання, провели 69 клінічних і патологоанатомічних конференцій. У практику лікувальних закладів упроваджено 11 нових методів діагностики та лікування.

Наукова робота

Наукова діяльність є одним з пріоритетних напрямків функціонування університету та, як складова системи освіти, посідає провідне місце в підготовці й підвищенні професійного рівня професорсько-викладацького складу, а також у підвищенні якості підготовки студентів і формуванні необхідних для науково-дослідної роботи компетентностей, розвитку науково-інноваційного потенціалу університету та посиленні взаємозв’язку науки та практики.

Цьогоріч науковці відзначили 165-ту річницю від дня народження видатного науковця та громадського діяча, ім’я якого носить наш університет, – Івана Яковича Горбачевського. Низка заходів, зокрема, науково-практична конференція «Здобутки клінічної та експериментальної медицини» (13 червня 2019 р.), Український біохімічний конгрес (30 вересня – 4 жовтня 2019 р.) та інші присвячено цій даті.

Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського – єдиний серед медичних ЗВО, який бере участь у Проекті сприяння академічній доброчесності (Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project – SAIUP). Проєкт реалізовують Американські ради з міжнародної освіти за участю Міністерства освіти і науки України та за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки. Дотримання принципів академічної доброчесності в дослідженні є однією з базових засад наукової діяльності. Це допомагає науковцю уникати відхилень від загальноприйнятих етичних принципів у дослідницькій практиці й запобігати потенційним серйозним проблемам, що можуть виникати при проведенні експериментальних та клінічних досліджень, інтерпретації отриманих результатів, процесів моделювання тощо.

Укладено угоди з компаніями, які забезпечують університет антиплагіатними програмами Plagiat.pl та UniCheck. Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» та для забезпечення принципів академічної доброчесності в університеті проводять перевірку на академічний плагіат дисертаційних робіт (усіх дисертацій, які надходять у наші спеціалізовані вчені ради, і тих, які виконали співробітники університету) та наукових статей, які подають як у журнали, які видає університет, так і в інші друковані видання (на запити авторів).

Розширення співпраці університету в науково-медичній сфері

У вересні 2018 р. укладено угоду про партнерство з корпорацією «Науковий парк «Інноваційно-інвестиційний кластер Тернопілля», завданнями якої є розвиток науково-технічної та інноваційної діяльності, ефективне й раціональне використання наявного наукового потенціалу, розвиток матеріально-технічної бази університету та комерціалізація результатів наукових досліджень, упровадження проєктів на українському та закордонному ринках, залучення інвестицій, реалізація власних інноваційних проектів, упровадження інноваційних науково-дослідних робіт у виробництво.

У червні 2019 р. наш університет отримав повний доступ до міжнародних баз Scopus та Web of Science. На комп’ютерах біологічного, морфологічного, адміністративного, фармацевтичного корпусів і приміщень вишу на вул. Дорошенка, а також у бібліотеці викладачі й студенти ТНМУ можуть працювати з цими базами.

Укладено угоду з видавничим домом «Інтернаука», який є офіційним партнером Sponsoring Member PILA в Європі й надає послуги реєстрації видань в агентстві «Crossref» з метою присвоєння науковим матеріалам ТНМУ цифрового ідентифікатора DOI.

Продовжується реалізація проекту «Імплементація моделі поєднання навчання лікарів та громадської настороженості з діагностикою первинних імунодефіцитів у дітей Тернопільської області» завдяки виграному ґрантові Jeffrey Modell Foundation під керівництвом завідувача кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією професора Оксани Боярчук. Серед багатьох інших заходів кафедра долучилася до організації та проведення наукового симпозіуму з міжнародною участю «Первинні імунодефіцити – шлях у доросле життя» в рамках Центрально-Східноєвропейської програми «J-Project», який ініціювали Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Шупика та Всеукраїнська асоціація дитячої імунології.

Втілюються проєкти Програми транскордонного співробітництва ЄІС Польща-Білорусь-Україна-2014-2020: «Спільні дії спрямовані на зниження захворюваності на туберкульоз та вирівнювання доступу до медичних послуг у найбідніших і найбільш маргінальних громадах Польщі, Білорусі й України» та «Стиль життя різних соціальних і професійних груп населення та цивілізаційні загрози здоров’ю у прикордонному регіоні PL-BY-UA».

У ТНМУ продовжується робота з вивчення епідеміології, клініки та профілактики Лайм-бореліозу серед населення різних регіонів України. Проводять клінічні й лабораторні дослідження для встановлення поширеності та захворюваності серед працівників лісових господарств, а також населення регіону, що є частиною спільного українсько-польського проекту «Дослідження епідеміології, патогенезу, клініки та профілактики бореліозу» в рамках науково-дослідницьких проектів Європейського Союзу.

Також продовжуються співпраця з лабораторіями «IGeneX Inc.» та «ID-FISH Technology» (м. Пало-Альто, США), лабораторією Інституту медицини села, що в м. Любліні (Польща) та спільне з ними дослідження збудників Лайм-бореліозу й інших трансмісивних інфекцій (анаплазмозу і бабезіозу) у кліщів, відібраних з довкілля Тернопільської області.

З березня до жовтня 2018 р. тривало співробітництво з Посольством Чеської Республіки в Україні, яке надало університету ґрант для впровадження проєкту «Розробка ранніх підходів фізичної реабілітації у хворих з ускладненими переломами верхніх та нижніх кінцівок». У рамках проєкту було придбано нове, сучасне обладнання з фізичної реабілітації на суму 609 106 грн. (PhysiotherapyDevice BTL-CP Motion K PRO, Ankle upgrade, Physiotherapy complex BTL-5000 (BTL-5920 magnet), Applicator smoll solenoid 30 cm for BTL-5000/4000 Magnet, Applicator double disk for BTL 5000/4000 Magnet, Handrails for racetrack Sports Art T615, Horizontal Exercise bike Sports Art, LED Display, Racetrack Sports Art).

Виконується спільний проект з University of Miskolc (Hungary) – EurECAS project – European Evaluation of Comportment and Addiction among Students.

Фармацевтична компанія «Санофі в Україні» в партнерстві з Національною академією медичних наук України та за підтримки Посольства Франції в Україні другий рік поспіль проводить конкурс «Нагорода Sanofi молодим науковцям за дослідження в медицині». У рамках цього конкурсу Французьке посольство в Україні відзначило окремо роботу аспіранта ТНМУ Галини Лой (науковий керівник професор Олександра Олещук), чий науковий шлях перетинався з Францією.

Підготовка науково-педагогічних кадрів

Нині в університеті працює 648 науково-педагогічних працівників (без сумісників), з яких 92,0 % – з науковим ступенем: 108 докторів наук (16,7 %) і 488 кандидатів наук (75,3 %).

Ректорат постійно сприяє захисту дисертаційних робіт співробітниками університету. Продовжується практика преміювання дисертантів після подачі роботи до спецради в розмірі 5000 грн. і наукових керівників після отримання диплома їх дисертантами в розмірі 10 000 грн.. Проводять безкоштовний друк, палітурку дисертацій та авторефератів у видавництві «Укрмедкнига» й надається можливість для безоплатного публікування робіт у фахових виданнях університету. Науковцям, які завершують роботу над дисертаціями, за потреби, надають творчі відпустки. Підтримується практика преміювання науковців університету за публікації своїх наукових доробок у міжнародних фахових виданнях, які входять до наукометричних баз Scopus та Web of Science. Згідно з Положенням про рейтингову систему оцінювання діяльності викладачів і кафедр університету щомісячно виплачують премії відповідно до розрахованих рейтингових показників.

У Тернопільському національному медичному університеті зреалізовано весь цикл підготовки науково-педагогічних кадрів, у тому числі навчання в аспірантурі й докторантурі. Протягом звітного року в аспірантурі навчалося 111 осіб (з відривом від виробництва – 40, без відриву від виробництва – 71). 2018 р. в аспірантуру зараховано 40 аспірантів (у т. ч. на очну (денну) форму навчання – 17, на очну (вечірню) – 16, на заочну – 7 осіб). 2018-2019 навчального року завершили навчання в аспірантурі 16 осіб. Усі аспіранти виконали програму аспірантури, подали до офіційного захисту або захистили дисертації у спеціалізованих вчених радах, причому два заочних аспіранти достроково захистили кандидатські дисертації. Ефективність аспірантури становить 100 %.

У докторантурі нині проходять підготовку 2 докторанти, один з них – на контрактній формі.

У клінічній ординатурі 2018-2019 навчального року проходили підготовку 35 клінічних ординаторів, з них 20 осіб навчалися на державній формі, 15 – на контрактній (з них 12 – іноземні громадяни). Завершили навчання 2019 р. 22 клінічних ординатори, з них 7 – іноземні громадяни.

За планом підготовки науково-педагогічних кадрів 2018-2019 навчального року виконуються 142 дисертаційних роботи (42 докторських і 100 кандидатських). План підготовки докторів і кандидатів наук виконано. Протягом навчального року захищено 9 докторських і 35 кандидатських дисертацій. Докторами наук стали Слабий О. Б., Лихацький П. Г., Гривенко С. Г., Логойда Л. С., Татарчук Л. В., П’ятночко В. В., Шеремет М. І., Дзигал О. Ф., Нікітіна І. М. До кінця 2019 р. заплановано захист ще 2 докторських і 15 кандидатських дисертацій.

Публікаційна активність науковців у журналах, що входять до наукометричних баз даних Scopus і Web of Science

За останні роки покращилася публікаційна активність науковців університету. Всього у виданнях, що індексуються наукометричною базою Scopus, опубліковано 721 документ з афіліацією університету. 2019 року вже опубліковано 69 статей у журналах, що цитуються цією наукометричною базою. За 2018 рік кількість статей сягнула 106, що є найвищим показником за весь період існування університету та в 15 разів перевищує показник 2014 року (всього 7 статей).

Кількість цитувань наукових публікацій викладачів університету у Scopus склала за поточний період 2019 року 273. 2018 року нас цитували у Scopus 295 разів, що є одним з кращих показників серед усіх вищих медичних закладів освіти. Індекс Гірша університету у Scopus зріс з 5 (2015 року) до 13 (2018 року він був 10), причому є перспектива його подальшого зростання до кінця року.

У журналах, що індексуються наукометричною базою Web of Science Core Collection, проіндексована 841 публікація наших науковців. На поточний період 2019 року було опубліковано 35 статей, а за 2018 рік цей показник становив 62 роботи. Варто також відзначити більш ніж десятиразове зростання кількості публікацій за останні 5 років. Показник цитованості публікацій у журналах, що індексуються цією наукометричною базою, 2019 року склав 101. За 2018 рік роботи наших авторів процитовано 161 раз. Індекс Гірша університету у Web of Science – 9.

Варто вказати на необхідність публікування наукових здобутків наших викладачів у журналах з великим імпакт-фактором, а також у співавторстві з іноземними колегами, що мають високі індекси цитування, що дозволить наростити h-індекс університету та покращити рейтингові показники, які цей індекс враховують.

Діяльність спеціалізованих вчених рад

В університеті успішно функціонують 3 спеціалізовані вчені ради та проводять захисти кандидатських і докторських дисертаційних робіт з 10 спеціальностей: 14.01.01 – акушерство та гінекологія, 14.01.02 – внутрішні хвороби, 14.01.10 – педіатрія, 14.01.13 – інфекційні хвороби, 14.01.03 – хірургія, 14.03.01 – нормальна анатомія (медичні та біологічні науки), 14.03.04 – патологічна фізіологія, 03.00.04 – біохімія (медичні й біологічні науки).

За період з вересня 2018 р. до червня 2019 р. спеціалізована вчена рада Д 58.601.01 провела 12 засідань з приводу офіційного захисту 9 докторських та 15 кандидатських дисертацій. Спеціалізована вчена рада Д 58.601.02 провела 6 засідань з приводу офіційного захисту 1 докторської і 10 кандидатських дисертацій. На засіданнях спеціалізованої вченої ради К 58.601.04 захищено 7 дисертаційних робіт за спеціальністю 03.00.04 «Біохімія». За наказом МОН України діяльність спеціалізованої вченої ради К 58.601.04 продовжено до 31 грудня 2020 р.

Виконання науково-дослідних робіт

Нині науковці університету згідно з планом виконують 34 комплексних науково-дослідних роботи, з них 3 – за рахунок державного фінансування.

Ініціативно-пошукова тематика науково-дослідних робіт кафедр університету зосереджена на актуальних проблемах сучасної клінічної та експериментальної медицини.

Базою для виконання науково-дослідних і дисертаційних робіт є атестовані лабораторії: міжкафедральна навчально-дослідна (МНДЛ); центральна науково-дослідна (ЦНДЛ); лабораторія мікробіологічних і паразитологічних досліджень; лабораторія морфологічних досліджень; лабораторія психофізіологічних досліджень. Вони забезпечують отримання достовірних результатів наукових досліджень. Усі засоби вимірювальної техніки, які використовують у цих лабораторіях, проходять метрологічний контроль і повірені.

Міжкафедральна навчально-дослідна лабораторія атестована на право проведення лабораторних досліджень Міністерством охорони здоров’я України в грудні 2017 р. терміном на 5 років. Загалом у лабораторії виконано 12 121 дослідження.

Напрямки роботи МНДЛ:

– забезпечення навчального процесу з предмета «Клініко-лабораторна діагностика» для студентів до- та післядипломного етапів підготовки;

– виконання лабораторних досліджень для дисертаційних робіт, планових і держбюджетних науково-дослідних робіт;

– проведення лабораторних досліджень для співробітників і студентів університету, населення міста й області.

У лабораторії функціонують імунологічний, імуноферментний, біохімічний та клінічний підрозділи, лабораторія полімеразно-ланцюгової реакції, проточна цитофлюометрія, відділ клітинних культур, лабораторія імуногістохімічних та імуноцитохімічних досліджень.

У наукових дослідженнях та практичній медицині широко використовують метод імуноферментного аналізу. Лабораторію оснащено сучасними імуноферментними аналізаторами Multiscan FC, за допомогою яких можна визначати гормони, маркери канцерогенезу, імуноглобуліни, інтерферони тощо.

Окрім цього, лабораторію забезпечено напівавтоматичним біохімічним аналізатором Master T, спектрофотометрами Lambda 25 Perkin Elmer та СФ-120, а також іншими апаратами, необхідними для роботи лабораторії, такими, як рН-метр MP511 LAB-Intech, автоматичний гомогенізатор Silent Crusher S, сучасна лабораторна центрифуга з охолодженням Biosan LMC-4200R, мікроскопи, витяжні шафи, центрифуги, ваги, дистилятори, напівавтоматичні піпетки тощо.

Нині працівники лабораторії виконують дослідження щодо вивчення проблеми бореліозу та інших інфекційних хвороб, що передаються через укуси кліщів. Зокрема, проводять ідентифікацію та ПЛР-дослідження кліщів на предмет їх зараження збудниками бореліозу, анаплазмозу, ерлі-хіозу. Також виконують імуноферментне дослідження сироватки крові людей, яких укусив кліщ, на наявність антитіл до цих збудників. У подальшому проводять також поглиблене дослідження із застосуванням вестерн-блот аналізу.

Активно працює підрозділ лабораторії – відділ клітинних культур. Основним призначенням лабораторії є культивування різних типів клітин для їх використання з метою моделювання патологічних станів у системі in vitro, вирощування стовбурових клітин, фібробластів, в перспективі – їх застосування для лікування різних патологій. Цього року університет отримав ліцензію на банк пуповинної крові, інших тканин і клітин людини, що дозволяє вирощувати та зберігати клітини для їх клінічного використання.

Співробітники лабораторії постійно працюють над пошуком нових методів дослідження, які б знайшли застосування як у науковій, так і в клінічній практиці, підвищують кваліфікацію на курсах тематичного вдосконалення та передатестаційних циклах з клініко-лабораторної діагностики.

Сектор імуногістохімічних та імуноцитохімічних досліджень працює над виконанням відповідних фрагментів науково-дослідних, держбюджетних, договірних і дисертаційних робіт. У цю лабораторію за звітний період звернулося 10 науковців і розроблено 150 блоків та гістологічних препаратів. Загалом у лабораторії виконано 12 121 дослідження.

На базі МНДЛ за звітний період виконували 3 докторських, 8 кандидатських дисертацій та 11 науково-дослідних робіт.

На базі лабораторії морфологічних досліджень функціонує 2 сучасних електронних мікроскопи, обладнаних цифровими системами виведення зображення високої роздільної здатності.

Центральна науково-дослідна лабораторія слугує базою для проведення більшості експериментальних досліджень. Тут проводять біохімічні дослідження на лабораторних тваринах та різних біологічних матеріалах. Протягом звітного періоду працівники ТНМУ на базі ЦНДЛ виконували 33 науково-дослідних роботи, з них:

– докторських дисертаційних робіт – 9;

– кандидатських дисертаційних робіт – 24.

Виконано 40 877 аналізів, з них: за плановими НДР – 28 307, для виконання дисертаційних робіт – 12 570. На базі ЦНДЛ також виконується науково-дослідна робота, яка фінансується з державного бюджету.

Співробітники лабораторії мікробіологічних і паразитологічних досліджень беруть участь у НДР «Вивчення епідеміології, патогенезу і клініки Лайм-бореліозу в ендемічних регіонах України, в тому числі в Тернопільській області, та вдосконалення його діагностики, терапії, реабілітаційних заходів і профілактики». На базі лабораторії виконують мікробіологічні дослідження для кандидатських та магістерських робіт. 2018-2019 рр. було обстежено 2851 студент медичного, фармацевтичного, стоматологічного факультетів, ННІ медсестринства та 397 працівників ТНМУ, виконано 5982 бактеріологічних (виявлення носіїв золотистих стафілококів і патогенних ентеробактерій) та 3606 паразитологічних досліджень (виявлення яєць глистів, ентеробіозу, малярійного плазмодія). Лабораторія співпрацює з бактеріологічними лабораторіями університетської лікарні для дослідження полірезистентних штамів бактерій за допомогою бактеріального аналізатора Vitek Compact-2 і моніторингу антибіотикорезистентності мікроорганізмів з використанням систем WHOOLE-net.

Обладнання лабораторії психофізіологічних досліджень включає: електроенцефалографи 4- та 8-канальні, програмно-технічний діагностичний комплекс DXNT з електроенцефалографії, який забезпечує комп’ютерну обробку електроенцефалограм, спірограф мікропроцесорний СМП-21/01«Р-Д», авторефрактометр URK-700, електроофтальмоскоп, аналізатор поля зору Перитест-300, індикатор кислотності ІКЖ-2, електрокардіографи Юкард-100 та Юкард-200, міограф, індикатор внутрішньоочного тиску ІГТ-2, реограф Р 4-02. На базі лабораторії психофізіологічних досліджень продовжує функціонувати Інститут вікової фізіології, працівники якої досліджують фізіологічні особливості різних вікових груп.

Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського – єдиний серед медичних ЗВО, який бере участь у Проєкті сприяння академічній доброчесності (Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project – SAIUP). Проєкт втілюють Американські ради з міжнародної освіти за участю Міністерства освіти і науки України та за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки. Дотримання принципів академічної доброчесності в дослідженні є однією з базових засад наукової діяльності. Це допомагає науковцю уникати відхилень від загальноприйнятих етичних принципів у дослідницькій практиці й запобігати потенційним серйозним проблемам, що можуть виникати при проведенні експериментальних і клінічних досліджень, інтерпретації отриманих результатів, процесів моделювання тощо.

Укладено угоди з компаніями, які забезпечують університет антиплагіатними програмами Plagiat.pl та UniCheck. Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» та для забезпечення принципів академічної доброчесності в університеті проводять перевірку на академічний плагіат дисертаційних робіт (усіх дисертацій, які надходять у наші спеціалізовані вчені ради, і тих, які виконали співробітники університету) та наукових статей, які подають як у журнали, які видає університет, так і в інші друковані видання (на запити авторів).

Патентно-інформаційна робота

Важливим розділом наукової роботи є винахідницька діяльність. За результатами моніторингу Міністерства економічного розвитку та торгівлі України й Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» за 2018 рік ТНМУ посів перше місце за показниками винахідницької діяльності серед медичних навчальних закладів, які підпорядковані МОЗ, і сьоме – серед усіх ВЗО України. 2019 року ми ще більше покращили показники винахідницької діяльності – до «Укрпатенту» подано 182 заявки на винаходи та корисні моделі, отримано 122 охоронних документів та 103 позитивних рішень щодо видачі патентів.

Важливим розділом роботи патентно-інформаційного відділу є захист авторських прав на матеріали, які створили працівники університету.

Працівники відділу постійно надавали допомогу з оформлення документації та проведення інформаційного пошуку, здійснювали інформаційний супровід науково-дослідних робіт. До Українського інституту науково-технічної і економічної інформації відправлено 14 реєстраційних карток (РК) на відкриття науково-дослідних робіт, 23 облікових картки (ОК), 23 інформаційних картки (ІК) на закриття теми, 1 авторське право на комп’ютерну програму.

Запропоновано низку оригінальних технічних рішень у сфері експериментальної медицини та фармації, зокрема, способи лікування та моделювання атопічного дерматиту, корекції ураження внутрішніх органів при експериментальному цукровому діабеті ІІ типу, корекції метаболічних порушень в організмі тварин за умов моделювання різних патологічних станів. Розроблено та вдосконалено моделювання різноманітних патологічних станів на лабораторних тваринах, зокрема пневмонії, гастропатії, перитоніту різного походження та інших. Запропоновано оригінальні способи моделювання стриктур стравоходу, забору та фіксації органів у експериментальних тварин тощо.

Також запропоновано нові способи та методи лікування ранових дефектів у стадії гідратації, їх гальванізації вітамінами, репозиції переломів і вивихів, лікування переломів шийки та головки плечової кістки, новітні способи ультрафонофорезу та біофорезу ранових поверхонь, оптимізації діагностики полінейропатії у хворих на цукровий діабет, ускладнений синдром стопи діабетика; новітні способи діагностики стадії фіброзу печінки та його лікування, гострого тонзиліту та диференційної діагностики гострого і хронічного тонзиліту в стадії загострення, терапії хворих на остеоартроз із супутнім хронічним панкреатитом тощо.

Метрологічна експертиза та нормоконтроль наукової продукції

З метою досягнення єдності вимірювань, достовірності отриманих результатів досліджень у навчальний період 2018-2019 рр. метрологічним забезпеченням було охоплено всі планові науково-дослідні та дисертаційні роботи, лікувальний процес і друковану продукцію, діяльність господарської частини.

При виконанні НДР і в лікувальному процесі в університеті використовують понад 200 методик проведення вимірювань (МВВ) під час експериментальних, клінічних та інших наукових досліджень. Для їх забезпечення, а також у навчальному процесі застосовують понад 2000 засобів вимірювальної техніки. В розвиток системи управління якістю наукової діяльності університету, відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 9001:2015, розроблено та введено в дію Настанову з якості метрологічної служби ТНМУ.

Метрологічна служба університету є базою для виконання функцій головної організації метрологічної служби МОЗ України. Головна організація метрологічної служби МОЗ України, що організовує та проводить періодичне оцінювання технічної компетентності на здійснення вимірювань у сфері законодавчо регульованої метрології відповідно до заявлених галузей технічної компетентності лабораторій закріплених закладів і закладів охорони здоров’я, які належать до сфери управління МОЗ України, та лабораторій, що належать до сфери, в якій реалізація державної політики є повноваженням МОЗ України, оформляє та видає свідоцтва про технічну компетентність.

Діяльність віварію університету

Протягом року проводили роботу у віварії з вирощування та утримування лабораторних тварин (щурів, мишей, морських свинок) і свиней в’єтнамської породи, яких використовують для забезпечення навчального та наукового процесу, циклу тематичного вдосконалення «Лапароскопічні технології». Навчальний процес і виконання наукових досліджень цілком забезпечено лабораторними тваринами.

Наукове товариство студентів

Роботу студентського наукового товариства координує рада НТС, до складу якої ввійшли 10 студентів, які є активними науковцями. Робота ради полягає в координуванні діяльності студентських наукових гуртків і роботи студентів-учасників наукових програм та організації науково-дослідницької роботи студентів.

Звітного навчального року у студентських наукових гуртках займалися 488 студентів медичного факультету, 46 – фармацевтичного, 47 – стоматологічного та 53 – факультету іноземних студентів.

Студентські наукові гуртки зареєстровано на всіх кафедрах ТНМУ.

Звітного 2018-2019 навчального року у студентських наукових програмах брали участь студенти з таких факультетів:

  • «Студент – майбутній фахівець високого рівня кваліфікації»: 48 – медичного факультету, 2 – стоматологічного, 5 – фармацевтичного, 37 – факультету іноземних студентів;
  • «Студент і профорієнтаційне навчання»: 118 – медичного факультету, 19 – стоматологічного, 27 – фармацевтичного.

Студенти ТНМУ були співавторами 49 статей, опублікованих у фахових виданнях (з них 22 – учасники програм). Було опубліковано 356 тез конференцій (учасниками програм – 134), з них всеукраїнських – 53, міжнародних – 303. Презентовано 158 усних виступів (учасниками програм – 96), з них з всеукраїнською участю – 32, міжнародною – 126.

2018-2019 навчального року на Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт подано 8 робіт. Наукові роботи Вікторії Боймиструк і Тетяни Попович було відзначено дипломами ІІІ ступеня.

У Тернопільському національному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського 15-17 квітня 2019 р. було проведено ХХІІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених. У збірнику опубліковано 653 тези, з них 637 – з України, а також 256 робіт від нашого університету. Безпосередню участь у конгресі взяли 187 представників з різних міст України. Заслухано 344 усних і 15 стендових доповідей. Визначено 43 переможці з відзнакою диплома І ступеня та 98 – диплома ІІ ступеня і 55 – диплома ІІІ ступеня за двома номінаціями «Молоді вчені» та «Студенти».

Наукові форуми

Організація і проведення наукових форумів є однією з форм упровадження наукових розробок у практичну охорону здоров’я. За період з вересня 2018 до липня 2019 р. у ТНМУ відбулося 26 конференцій, форумів, з’їздів та семінарів. Рангова структура конференцій розподілилася таким чином: 4 внесено у реєстри МОЗ та МОН України, 16 – у реєстр МОЗ України, решта проведено на регіональному рівні.

Традиційно ТНМУ забезпечує проведення одночасно багатьох сателітних панелей в онлайн-режимі. Успішно використовує веб-платформу Open conference systems (http://conference.tdmu.edu.ua/) для якісного інформаційного супроводу та забезпечення конференцій, які проводять на базі університету.

Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського 20–23 вересня 2018 р. став місцем проведення XVII Конгресу Світової федерації українських лікарських товариств. Учасниками цього представницького заходу стали 772 лікарі-українці Німеччини, Франції, США, Аргентини, Польщі, Австрії, Бразилії та медики з усіх регіонів України. Відбувся конгрес за підтримки Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільської обласної ради, Тернопільської міської ради.

Урочиста академія, розширена вчена рада та святкова науково-практична конференція, присвячені 90-річчю члена-кореспондента Національної академії медичних наук України, заслуженого працівника вищої школи України, професора Івана Сміяна, відбулися 10 січня 2019 р. у Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі імені Т. Шевченка. Іван Семенович – це відома постать в українській науці. Його доля тісно пов’язана з нашим університетом з 1970 р. Упродовж 33 років він був завідувачем кафедри, згодом – проректором з навчальної роботи, а відтак протягом 17 років – ректором Тернопільського державного медичного інституту.

На базі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина» 16-17 травня 2019 р. відбулася XVІ Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Інновації у вищій медичній та фармацевтичній освіті України», яка слугує платформою для обговорення важливих питань у вищій медичній освіті. Впродовж останнього року відбулося багато змін у системі охорони здоров’я та освітній галузі, що викликало жваву дискусію учасників конференції та відображено в її рішеннях.

Видавнича діяльність університету

Упродовж звітного періоду видавництво «Укрмедкнига» видало 379 назв друкованої продукції, зокрема, підручників – 23 назви (17 повторним тиражем і 6 нових), навчальних посібників – 50, з яких половина новим накладом. Протягом року видано 4 назви монографій, 10 назв іншої літератури, 54 назви навчально-методичної літератури.

У видавництві друкують 12 наукових журналів, серед яких один англомовний – «International Journal of Medicine and Medical Research». Вісім журналів уже перереєстровано згідно з новими вимогами до наукових фахових видань України. Журнали ввійшли до наукометричних баз Google Scholar, Index Copernicus та Ulrich‘s Periodical Directory, JournalTOCs, ROAD, DOAJ, BASE (Bielefeld Academic Search Engine), OAJI. Журнали ТНМУ «Фармацевтичний часопис» і «Медична та клінічна хімія» включено у базу CAS (Chemical Abstracts Service). Проводиться робота щодо включення друкованих видань університету в інші визнані міжнародні наукометричні бази.

Журнали ТНМУ індексуються у CrossRef, завдяки чому всі статті отримують DOI. Для журналів університету активно підтримується веб-платформа http://ojs.tdmu.edu.ua/.

Видаються також газети «Медична академія» та «Університетська лікарня». Останню студенти-волонтери нашого університету роздають пацієнтам в університетській лікарні.

Крім того, видавництво забезпечує всі підрозділи університету необхідними бланками, журналами й іншою друкованою продукцією. За рік від видавничої діяльності отримано 4 120 808 грн., що на 800 тисяч грн. більше порівняно з попереднім звітним періодом; для власних потреб надруковано продукції на 1 230 360 грн., бібліотеці передано друкованої продукції на суму 385 238 грн..

Бібліотека

Діяльність бібліотеки спрямована на забезпечення доступності всіх видів інформації для ефективного розвитку освітньої та наукової діяльності університету на основі максимально повного задоволення інформаційних потреб професорсько-викладацького складу та студентів.

У складі бібліотеки працюють:

– відділ комплектування та наукової обробки документів;

– інформаційно-бібліографічний відділ;

– відділ обслуговування та зберігання фондів.

2018-2019 навчального року продовжували роботу над оновленням матеріально-технічної бази бібліотеки. Проведено ремонт і переоблаштування приміщень книгосховищ у головному корпусі бібліотеки, відремонтовано приміщення наукового абонементу, інформаційно-бібліографічного відділу, відділу комплектування та наукової обробки документів, облаштовано читальну залу для викладачів та аспірантів.

Бібліотеку оснащено 51 комп’ютером, 8 принтерами, інтерактивною дошкою. Усі комп’ютери об’єднані в локальну мережу та мають доступ до мережі «Інтернет». Також бібліотека та її філіали є зоною вільного доступу до Wi-Fi.

Загальний фонд бібліотеки нараховує 320 911 примірників документів, у тому числі 264 983 книг, з яких 139 521 навчальний підручник і посібник.

2018-2019 навчального року придбано 11 667 одиниць навчальної літератури на загальну суму 3 675 064 грн..

Важливим джерелом поповнення фонду бібліотеки ТНМУ 2018-2019 навчального року була також передплата періодичних видань. Бібліотека отримувала 165 назв журналів (123 – за передплатою, 25 – через розсилку редакцій, 13 – з видавництва «Укрмедкнига», 4 назви польських журналів надходили до бібліотеки безкоштовно), 80 з яких – фахові видання з медико-біологічних проблем.

Книгозабезпечення абсолютної більшості навчальних дисциплін відповідає нормативу Міністерства освіти і науки України (норматив книгозабезпечення), а в деяких випадках і перебільшує його.

Важливими напрямками роботи бібліотеки ТНМУ 2018-2019 навчального року залишалися автоматизація бібліотечних процесів і створення електронних ресурсів. Вони відбуваються на основі інформа-ційно-бібліотечної системи (АІБС) ІРБІС 64, яка сприяє більш якісному та швидкому задоволенню потреб користувачів, забезпечує доступ до електронних каталогів, інших бібліографічних баз даних, дозволяє створювати повнотекстові бази даних (електронні бібліотеки), здійснювати автоматизовану книговидачу, покращує можливості контролю за рухом бібліотечного фонду тощо.

За допомогою АІБС ІРБІС 64 у бібліотеці ТНМУ автоматизовано процеси комплектування та каталогізації бібліотечного фонду, аналітичного опису періодичних видань, збірників наукових праць, матеріалів конференцій тощо; здійснено ретроконверсію та штрихкодування бібліотечного фонду; впроваджено процес автоматизованої книговидачі в читальній залі й на абонементі наукової літератури; створено та підтримується 8 електронних баз даних, таких, як:

– каталог книг бібліотеки ТНМУ (з 2015 р.);

– каталог дисертацій, авторефератів дисертацій, магістерських робіт (з 2016 р.);

– предметний каталог статей з фахових періодичних видань (з 2015 р.);

– систематична картотека статей з періодичних видань (з 2016 р.);

– краєзнавча картотека (з 2016 р.);

– картотека праць викладачів ТНМУ (з 2015 р.);

– каталог цінних і рідкісних видань (з 2016 р.);

– каталог журналів і продовжуваних видань (з 2016 р.).

Відкритий та доступний у віртуальному просторі електронний каталог бібліотеки дозволяє залучати віддалених користувачів і надає можливість працювати з інформаційним контентом цілодобово.

Станом на 01.08.2019 р. загальний обсяг баз даних електронного каталогу бібліотеки ТНМУ становить 151 516 записів. У тому числі:

  • база даних електронного каталогу книг – 63 351;
  • база даних електронного каталогу дисертацій, авторефератів дисертацій, магістерських робіт – 1920;
  • база даних предметного каталогу статей з фахових періодичних видань – 74 711;
  • база даних праць викладачів ТНМУ – 2077;
  • база даних систематичної картотеки статей з періодичних видань – 2629;
  • база даних краєзнавчої картотеки – 1600;
  • база даних каталогу цінних і рідкісних видань – 1759;
  • база даних каталогу журналів та продовжуваних видань – 3469.

За навчальний рік база даних електронного каталогу бібліотеки ТНМУ збільшилася на 23 111 записів. Протягом звітного періоду систематично проводили перевірку та редагування бібліографічних записів, експортованих до електронного каталогу бібліотеки з бази даних, яку використовували раніше.

З метою оптимізації роботи бібліографів та більш повного задоволення інформаційних потреб користувачів 2018-2019 навчального року бібліотека ТНМУ, як і попередніми роками, брала участь у роботі корпорації медичних бібліотек України. Це дозволило отримувати інформацію про зміст 317 медичних журналів (217 українських і 100 зарубіжних), повніше та якісніше поповнювати предметний каталог, замовляти для користувачів сканкопії статей із журналів, які не передплачує університетська книгозбірня.

Станом на 01.06.2019 р. зафіксовано 9842 користувачів електронного каталогу бібліотеки ТНМУ з 10 країн світу. Адреса каталогу: http://librarycatalog.tdmu.edu.ua/.

Обслуговують користувачів на 3-х абонементах, у 3-х читальних залах і в інтернет-центрі.

Станом на 01.08.2019 р. кількість користувачів за єдиним обліком становила 6919 осіб, з них:

  • викладачів та інших працівників університету – 823;
  • студентів – 6070;
  • інших – 26.

Протягом 2018-2019 навчального року всі структурні підрозділи бібліотеки надали послуги 17 631 користувачу. Книговидача становила 329 734 примірники, відвідування – 165 237 візитів.

Забезпечено роботу міжбібліотечного абонементу. Користувачі бібліотеки мають змогу замовляти потрібну літературу в Національній медичній бібліотеці України терміном до 10 днів з оплатою поштових витрат, а також безкоштовно отримувати електронні копії документів.

За звітний період виконано 716 довідок, більшість з яких тематичні. Також надано консультації 17 аспірантам і пошукачам.

Протягом 2018-2019 навчального року було проведено дев’ять Днів інформації, під час яких представлено 1242 документи (книги, журнали, інформаційні видання), підготовлено 9 бюлетенів нових надходжень періодичних видань до бібліотеки, які розповсюджували на кафедрах університету.

Просвітницька діяльність бібліотеки ТНМУ 2018-2019 навчального року була спрямована на забезпечення зростання професійного рівня студентів, формування в них національної свідомості, активної громадянської позиції, виховання моральних якостей та духовних потреб, сприяння процесам самоідентифікації.

Протягом навчального року було організовано 31 тематичну виставку документів, що експонувалися в читальних залах бібліотеки та на абонементі наукової літератури. Для їх формування було використано 1907 документів з фонду бібліотеки. З-поміж організованих тематичних виставок варто відзначити такі: «Ми є. І будем ми. Й Вітчизна буде з нами…» (І. Багряний), «Український вчений світової слави» (І. Я. Горбачевський), «На вічнім шляху до Тараса», «Квітни, пануй, рідна мово» (До Дня української мови та писемності), «Туберкульоз – глобальна катастрофа», «На допомогу майбутньому фармацевту», «Михайло Грушевський – перший український Президент», «Медична допомога в надзви- чайних ситуаціях», «Здоров’я нації – найбільша цінність держави», «Вони прославили наш край» та ін.

Постійно оновлювалася виставка «Нові надходження до бібліотеки».

Бібліотека ТНМУ активно співпрацює з громадськими і мистецькими організаціями, національно-культурними товариствами, творчими спілками, проводить творчі зустрічі, презентації нових книг.

У вересні 2018 р., напередодні Всеукраїнського дня бібліотек, в університетській книгозбірні проведено традиційну Декаду відкритих дверей. В її рамках відбулися: відкриття виставки чудотворних ікон з колекції Марії Тройчак, презентація англомовного підручника з філософії, презентація проекту «Міст взаєморозуміння», перегляд нових надходжень підручників та періодичних видань, зустріч з професором Віктором Олександровичем Шідловським «Моє захоплення – медична наука», творча зустріч з лікарем і письменником Орестом Березовським «Лікар з душею письменника», творчий вечір відомого барда та письменника Олександра Марченка.

З ініціативи студентів у читальній залі бібліотеки проходили змагання з гри «Що? Де? Коли?» та інші заходи.

Також 2018-2019 навчального року в бібліотеці відбулися: вечір доброчесності, презентація проекту «Міст взаєморозуміння», представлення степендіальних програм DAAD, зустріч з психологом та графологом Д. Штокалюком, творча зустріч з науковцем і письменником М. Лазаровичем і презентація його книги «Душу й тіло ми положим», зустріч з психологм Л. Медведєвою, репрезентація авторської програми О. Германа «Читаю Шевченка і лячно мені…», святкування Дня здоров’я разом зі студентами-стоматологами та учнями початкової школи з поглибленим вивченням іноземних мов, творчий вечір М. Кашуби «Гортаючи сторінки», презентація проекту «Краса, яка рятує світ», презентація книги Л. Кравчука «Увійти в річку» та ін.

Для презентації роботи бібліотеки широкому загалу користувачів підтримуються сайт (http://library.tdmu.edu.ua/) та блог у мережі «Інтернет» (http://bibl-tdmu.blogspot.com).

Лікувально-профілактична робота

Лікувальну роботу проводять на 35 клінічних кафедрах університету, які розміщені на базах 20 лікувально-профілактичних закладів обласного та міського підпорядкування Тернопільської області, м. Рівне, а також м. Житомир.

Загальна кількість ліжкового фонду 2018-2019 навчального року склала 4952 ліжок, проти 4765 ліжок 2017-2018 навчального року (збільшилася на 187 ліжок).

20 працівників нашого університету входять до складу груп головних експертів структурних підрозділів з питань охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації й відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради, а академік НАМН України, завідувач кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами, доктор медичних наук, професор Андрейчин М. А. – голова Асоціації інфекціоністів України.

Працівники клінічних кафедр за 2018-2019 навчальний рік у поліклініках прийняли 51 625 хворих (2017-2018 навчального року – 50 188), у стаціонарних відділах пролікували 13 792 пацієнтів (2017-2018 навчального року – 17 045), проконсультували на клінічних базах 59 490 хворих (2017 р. – 58 026), на інших базах – 5247 пацієнтів (2018 р. – 4729). У хірургічних клініках виконали 5854 операції без асистенцій (2017-2018 навчального року – 6429), асистенцій – 1888.

На клінічних кафедрах університету працюють 368 викладачів, з них 54 % мають вищу кваліфікаційну категорію, 16 % – першу, 9 % – другу, 21 % – не мають категорії, переважно це викладачі стоматологічного факультету, яким для отримання категорії не вистачає лікувального стажу.

2018-2019 навчального року 68 викладачів (2017-2018 навчального року – 59) нашого університету взяли участь у міжнародних клінічних конференціях, симпозіумах, майстер-класах у Польщі, Фінляндії, Естонії, Португалії, Іспанії, Великобританії, Нідерландах, Канаді, Грузії, Данії, Франції, Італії, Німеччині, Чехії, Австрії, Словаччині, Молдові, США, Греції, Ізраїлі, Китаї, Індії – у 22 країнах світу.

10 викладачів з клінічних кафедр пройшли курси стажування та спеціалізації у клініках США, Італії, Польщі, Словаччини, Франції, Канади.

14 викладачів клінічних кафедр пройшли профільну спеціалізацію для повної відповідності профілю відділень, 25 викладачів – передатестаційний цикл із суміжних дисциплін, 12 викладачів – курси тематичних удосконалень, 12 викладачів – стажування на відновлення сертифіката спеціаліста на робочому місці.

2018-2019 навчального року укладені угоди про співпрацю між Тернопільським національним медичним університетом імені І. Я. Горбачевського та обласною клінічною лікарнею ім. О. Ф. Гербачевського Житомирської обласної ради. Ми офіційно відкрили філію факультету післядипломної освіти у Житомирі для навчання хірургів, терапевтів та акушер-гінекологів Полісся.

З 2018 р. працює Школа цукрового діабету в Тернопільській обласній дитячій лікарні. Тут відбуваються зустрічі у форматі інтерактивної гри, де кожна дитина має змогу проявити свою кмітливість і знання з методів самоконтролю та лікування захворювання.

В університеті продовжує працювати ініціативна група у складі академіка Національної академії медичних наук України, професора, завідувача кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами Андрейчина М. А., доцентки кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами Шкільної М. І., доцента кафедри педіатрії Навчально-наукового інституту післядипломної освіти Рогальського І. О., молодих викладачів і студентів університету. З метою виявлення хворих на Лайм-бореліоз робоча група проводить клініко-лабораторне дослідження працівників лісу та сільського господарства, які працюють в лісовій місцевості.

Нашому університету, відповідно до наказу МОЗ України від 14.02.2017 р. № 3128 «Про затвердження переліку наукових досліджень і розробок, що виконуватимуться у 2017 р.», доручено працювати над державною програмою з вивчення епідеміології, патогенезу, клініки й удосконалення діагностики та терапії Лайм-бореліозу.

У жовтні 2018 р. відбувся візит робочої групи університету до лісників Чернівецької області.

Головна мета – оцінка знань лісників цих регіонів щодо епідеміології, основних клінічних проявів і профілактики Лайм-бореліозу та проведення клінічних і лабораторних досліджень на наявність цього збудника у вищеозначеної категорії.

З 2019 р. працює виїзна консультативна бригада з числа професорсько-викладацького складу університету для надання високоспеціалізованої консультативної допомоги населенню у центральних районних лікарнях. За цей час бригада відвідала 4 центральних лікарні, оглянуто 342 пацієнти.

Між Тернопільським національним медичним університетом імені І. Я. Горбачевського та благодійною організацією «Дім милосердя», Бучацькою єпархією Української греко-католицької церкви було укладено угоду про співпрацю. 30 жовтня 2018 р. викладачі кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ТНМУ відвідали благодійну організацію «Дім милосердя». До складу волонтерської групи увійшли лікарі-інтерни й студенти ТНМУ. Впродовж двох днів волонтери зібрали майже 21 400 грн.. На отримані кошти організатори закупили необхідні медикаменти, засоби гігієни, іграшки, фрукти та солодощі для дітей і під час поїздки у Чортків передали тим, хто потребує.

У листопаді 2018 р. у «Домі милосердя» для дітей відбувся «Урок здоров?я», який провели студенти стоматологічного факультету університету. Студенти у формі театралізованого дійства розповіли про те, як правильно доглядати за зубами та зміцнити здоров?я загалом. А на завершення вручили кожній дитині зубну пасту та щітку.

Стоматологічний відділ університетської клініки

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 940 стоматологічний відділ університетської клініки ТНМУ імені І. Я. Горбачевського внесено до переліку закладів охорони здоров’я, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій.

За звітний період у стоматологічному відділі всього проведено 1466 оглядів, з них 11 – учасники АТО, оглянуто 238 дітей, з них 13 – діти з Новосілківського ОСНВК, 37 – діти з Чортківського благодійного фонду «Дім милосердя», оглянуто 14 пацієнтів з Петриківського геріатричного пансіонату. Проведено 499 прицільних рентгенограм і 398 онтопантомографій.

При наданні стоматологічних послуг майбутні лікарі-стоматологи використовують сучасне стоматологічне обладнання, фотополімерні лампи, апекс-локатори, діатермокоагулятори, змішувач склоіономерних цементів, апарат для ендофорезу, централізовану автоклавну для стерилізації і пакування стоматологічних інструментів, рентгенологічний кабінет для проведення діагностики при обстеженні стоматологічних хворих та контролю якості проведеного лікування. Установки укомплектовано внутрішньоротовими відеокамерами та моніторами для кращої демонстрації маніпуляцій, які проводять у порожнині рота. Навчальний та лікувальний процеси забезпечені усіма необхідними розхідними матеріалами, інструментарієм, обладнанням.

Для оптимізації роботи клініко-біохімічної лабораторії університету, лабораторію переведено у корпус, що на вул. Чехова, 5.

Тернопільська університетська лікарня

На базі Тернопільської університетської лікарні розміщено 11 клінічних кафедр нашого університету. 107 викладачів надають високоспеціалізовану та висококва-ліфіковану лікувально-консультативну допомогу третинного рівня у 19 спеціалізованих відділеннях. Увесь професорсько-викладацький склад університетської лікарні має спеціалізацію та кваліфікаційну категорію для повної відповідності профілю відділень клінік університетської лікарні.

У роботі нового функціонального підрозділу в Тернопільській університетській лікарні – кардіохірургічного відділення – активно беруть участь викладачі кафедри хірургії № 2 та кафедри анестезіології та інтенсивної терапії. Запрошено на роботу професора-кардіохірурга, спеціаліста із серцево-судинної хірургії, доктора медичних наук Лекана Р. Й., науково-практичним напрямком якого є серцево-судинна хірургія осіб як дорослого, так і дитячого віку.

Працівники хірургічних кафедр і кафедри анестезіології та інтенсивної терапії вже пройшли курси з кардіохірургії та анестезіології в умовах клінік Національного інституту серцево-судинної хірургії імeні М. М. Амосова та Національного інституту хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова.

Центр психологічного консультування

2018-2019 навчального року відкрито Центр психологічного консультування для студентів та працівників університету.

Від початку роботи центру фахівці надали 180 консультацій, серед яких 162 – для студентів та 18 – для педагогічних працівників.

Щопонеділка працює група психологічної підтримки для студентів (групова терапія).

У студентському гуртожитку № 1, що на вул. Живова, 3, щоденно згідно з графіком забезпечується робота кабінету психологічного консультування.

Науково-практичні конференції

Разом з науковим відділом за 2018–1019 навчальний рік проведено 12 науково-практичних конференцій та семінарів.

З 14 до 27 квітня відбувся Українсько-американський проєкт з метою читання лекцій з актуальних питань анестезіології та інтенсивної терапії в акушерстві та гінекології для викладачів і студентів ТНМУ, проведення майстер-класів, обговорення напрямків міжнародної співпраці між організацією Kybele та ТНМУ.

Грип

Професорсько-викладацький склад 2018 р. брав активну участь у розробленні та впровадженні заходів з профілактики грипу. На забезпечення виконання наказу МОЗ України від 09.02.1998 р. № 30 «Про заходи щодо пpoфілактики i боротьби з грипом та гострими респіраторними інфекціями в Україні», в Тернопільському національному медичному університеті створено протиепідемічну комісію, яка розробила план реалізації профілактичних заходів. Створено телефон гарячої лінії з консультацій працівниками кафедри інфекційних захворювань населення області.

За кошти профспілки університету 2018-2019 навчального року було закуплено 200 доз вакцини «Ваксігрип», яка була успішно використана для вакцинації працівників (129 доз) і студентів (71 доза).

Знято відеоролик про захворювання на кір. Професор кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними захворюваннями ТНМУ Василь Копча детальніше розповів про особливості захворювання на кір, його клінічні прояви й методи профілактики хвороби.

Медичний пункт

Оглянуто вітчизняних студентів – 686.

Оглянуто іноземних студентів – 1526.

В університеті працює комісія з організації та проведення медичних оглядів студентів і працівників ТНМУ для оформлення особистих медичних книжок на чолі із доцентом Насаликом Б.Г. За звітний період комісія із проведення медичних оглядів оглянула 3298 студентів і 105 працівників ТНМУ (всього 3403 осіб).

Навчально-практичні центри первинної медико-санітарної допомоги сіл Гнилиці, Кокошинці, Великий Говилів, Увисла

Продовжує функціонувати система навчально-практичних центрів первинної медико-санітарної допомоги (НПЦПМСД).

Здійснено 622 прийоми амбулаторних хворих – 297 первинно та 325 повторно, найбільше у с. Увисла – 247 хворих та у с. Гнилиці – 240 хворих.

Студенти удосконалюють навички реєстрації та розшифрування електрокардіограм. Усього зроблено 101 запис електрокардіограм. Серед інших показників практичної роботи чергових бригад варто згадати проведення ін?єкцій – 246, інфузії – 67, перев?язки – 27. Вказані маніпуляції виконують під обов’язковим наглядом медперсоналу.

Навчальний центр малоінвазивних оперативних втручань

2018-2019 навчального року на тематичних циклах вдосконалення малоінвазивних технологій пройшли спеціалізацію та підвищили свою кваліфікацію з цього фаху 78 курсантів з різних куточків України (Івано-Франківської області – 8, Львівської – 6, Тернопільської – 5, Житомирської – 3, Волинської – 4, Хмельницької – 7, Херсонської – 2, Одеської – 6, Миколаївської – 3, Вінницької – 7, Чернівецької – 9, Рівненської – 5, Полтавської – 3, Черкаської – 1, Луганської – 3, Донецької – 1, Київської – 4), з них 60 – на бюджетній основі, 18 – на платній основі. За звітний період отримано від курсантів 142 200 грн..

Міжнародна діяльність

Маючи активну міжнародну співпрацю з навчальними та науково-дослідними закладами, а також закладами охорони здоров’я з усього світу, Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України підтримує та заохочує ідею подальшого розвитку міжнародного партнерства з метою інтеграції в міжнародну академічну спільноту, що дає можливість для реалізації низки міжнародних проектів та участі представників університету в програмах академічних обмінів викладачів і студентів шляхом здійснення програм фахових стажувань викладачів ТНМУ на навчально-клінічних базах університетів-партнерів і проведення спільних наукових форумів.

Тернопільський національний медичний університет є членом Європейської асоціації університетів (EUА). У межах асоціації здійснюється співпраця та обмін інформацією, а також проведення спільних дослідницьких проектів.

Наразі ТНМУ співпрацює з 76 закордонними партнерами: вищими медичними освітніми закладами та закладами практичної охорони здоров’я з 31 країни світу.

З року в рік кількість закордонних партнерів університету зростає. 2018-2019 навчального року укладено 10 угод про міжнародну співпрацю. Новими партнерами стали:

  1. Цаньчжоуський медичний коледж (м. Цаньчжоу, провінція Хебей, Китайська Народна Республіка).
  2. Литовська асоціація парамедиків (м. Каунас, Литва).
  3. Вища школа Медична в Білостоці (м. Білосток, Польща).
  4. The Belt and Road International Study Center (м. Нанкін, Китай).
  5. The Nanjing Jiangnan Silk Road Culture Communication Co., Ltd. (м. Нанкін, Китай).
  6. Лікарня Газіосманпаша, медичний факультет Університету Йені Юзйіл (м. Стамбул, Туреччина).
  7. College of Remote and Offshore Medicine Foundation (м. Валлетта, Мальта).
  8. Karel de Grote University College (м. Антверпен, Бельгія).
  9. Коледж імені Св. Ігнатія Лойоли (м. Каунас, Литва).
  10. Ташкентський державний стоматологічний інститут (м. Ташкент, Узбекистан).

Упродовж 2018-2019 навчального року було здійснено 85 закордонних відряджень 74 працівників університету, з них:

– з метою участі в міжнародних наукових і освітніх форумах та конференціях – 45 відряджень, 50 працівників;

– з метою читання курсу лекцій в іноземних вищих навчальних закладах – 7 відряджень, 6 працівників;

– з метою налагодження міжнародної співпраці – 16 відряджень, 12 працівників.

Щороку відбуваються стажування викладачів ТНМУ на навчально-клінічних базах європейських і світових університетів.

2018-2019 навчального року такі стажування здійснили 12 працівників ТНМУ (16 відряджень).

Університет активно бере участь у міжнародних ґрантових програмах.

Так, стажування у рамках стипендіальної програми ДААД тривалістю 3 місяці у Берліні здійснила завідувачка кафедри іноземних мов Федчишин Н. О.

Доцентка кафедри внутрішньої медицини № 3 Ружицька О. О. стажувалася впродовж 6 місяців у рамках стипендіальної програми для молодих нефрологів від Європейської асоціації нефрологів, діалізу та трансплантації.

У рамках програми Erasmus+ Staff Mobility for Teaching 4 викладачів ТНМУ читали лекції в європейських вищих навчальних закладах:

  1. Завідувачка кафедри громадського здоров’я та управління охороною здоров’я ТНМУ Ганна Сатурська у Вищій школі безпеки (м. Познань, Польща).
  2. Доцентка кафедри клінічної імунології, алергології та загального догляду за хворими ТНМУ Юлія Данилевич у Вищій школі імені Папи Іоанна-Павла ІІ (м. Біла Підляска, Польща).
  3. Доцентка кафедри фармакології та клінічної фармакології Оксана Шевчук в Університететі Арістотеля (м. Салоніки, Греція).
  4. Завідувачка кафедри внутрішньої медицини № 2 ТНМУ Світлана Сміян у Вроцлавському медичному університеті (м. Вроцлав, Польща).

У рамках угод про міжнародну співпрацю фахівці університету читали лекції у Вищій школі імені Папи Іоанна-Павла ІІ (м. Біла Підляска, Польща):

  1. Завідувач кафедри медичної реабілітації ТНМУ – Ігор Мисула.
  2. Доцентка кафедри акушерства та гінекології № 2 ТНМУ – Інна Корда.

З метою досягнення міжнародного зіставлення освітніх стандартів, залучення іноземного інтелектуального потенціалу на основі двосторонніх та багатосторонніх угод між українськими та закордонними партнерськими навчальними закладами, встановлення внутрішніх і зовнішніх інтеграційних зв’язків в університеті активно здійснюється програма «Visiting professor».

2018-2019 навчального року для читання лекцій та проведення майстер-класів було запрошено 11 фахівців із провідних університетів Європи, США та Канади:

  1. Др. Джонсон Т. Семюель – директор медичного центру освіти, лікар (Велика Британія).
  2. Елізабета Пущіньська – спеціалістка з внутрішньої медицини та пульмонології (Польща).
  3. Павел Слівіньський – професор медицини, фахівець з пульмонології (Польща).
  4. Ліза Корбетт – професорка aкушерської aнестезіології, Університет Міннесоти (США).
  5. Олег Туркот – акушерський aнестезіолог, госпіталь Джонса Хопкінса (США).
  6. Гленні Лейн – асистент кафедри акушерства та гінекології, Медичний університет Саскачевану (Канада).
  7. Віктор Трегубов – анестезіолог, Саузерн Дженерал госпіталь, Глазго (Велика Британія).
  8. Каріна Якубовська – консультантка анестезіології та інтенсивної терапії, дитяча лікарня, Університет Варшави (Польща).
  9. Шалла Намак – доцент кафедри сімейної та громадської медицини, Медичний центр Вейк Форест (США).
  10. Анна-Сесілія Малле-Барлоу – старша медсестра-анестезист, госпіталь Абботт Норзвестерн (США).
  11. Елізабет Берджес-Пінто – доцент кафедри медсестринських наук університету Мак’Юен (Канада).

Університет відвідав Дейл Шумка з Канади, який є засновником благодійного фонду стипендії імені Шумки для студентів навчально-наукового інституту медсестринства нашого університету, яка призначається за високі успіхи в навчанні. Він зустрівся зі студентами, які отримують стипендію від доброчинного фонду, та високо оцінив рівень освітньої підготовки медичних сестер в університеті.

Триває започаткована 2013 р. програма міжнародних студентських обмінів, метою якої є розширення академічної мобільності студентів, покращення якості вищої освіти, підвищення ефективності наукових досліджень, зростання конкурентоздатності випускників вищих навчальних закладів на українському та міжнародному ринках освітніх послуг і праці. Виробничу практику у Вроцлавському медичному університеті проходило 10 студентів стоматологічного та 12 медичного факультету, в Жешуві (Польща) – 8 студентів та у Туреччині – 5 студентів медичного факультету.

Для навчання на теоретичних і клінічних базах Вроцлавського медичного університету (Польща) 2018-2019 навчального року було делеговано 7 студентів ТНМУ.

Перспективною для здійснення академічних студентських обмінів у рамках угод про міжнародну співпрацю університетів-партнерів є програма Міжнародних літніх студентських шкіл, розпочата 2006 р.

Міжнародні літні студентські школи – інформативно-комунікативна програма, основним завданням якої є налагодження партнерських стосунків між студентами вищих медичних навчальних закладів України, Європи, США, Азії та інших країн світу.

У липні 2019 р. успішно проведено ХІV Міжнародні літні студентські школи. В роботі Літніх шкіл взяли участь 50 студентів ТНМУ та 35 учасників з таких вишів:

– Університет Аккону (Берлін, Німеччина);

– Тбіліський державний медичний університет (Грузія);

– Ташкентський державний стоматологічний інститут (Ташкент, Республіка Узбекистан);

– Самаркандський державний медичний університет (Самарканд, Узбекистан);

– Університет Мансури (Ель-Мансура, Єгипет);

– Люблінський медичний університет (Польща);

– Вища школа імені Папи Іоанна-Павла ІІ (м. Біла Підляска, Польща);

– Вища школа наук про здоров’я Collegium Masoviense (Жирардув, Польща);

– Карлів університет (Прага, Чехія);

– Державний університет медицини та фармації імені Н. Тестеміцану (Кишинів, Республіка Молдова);

– Ельблонгський гуманітарно-економічний університет (Ельблонг, Польща).

Учасникам Літніх шкіл проведено низку тренінгів від провідних спеціалістів з Університету Аккону (Берлін, Німеччина) на тему «Показники здоров?я та глобальне навантаження на хвороби».

Відбулися відеопрезентації вищих медичних закладів і країн-учасниць проєкту. Проведено змагання «Медицина невідкладних станів. Робота в команді», які згідно з програмою Літніх шкіл проводять щороку.

Учасники Літніх шкіл детальніше ознайомилися з Тернопільським національним медичним університетом імені І. Я. Горбачевського та Тернополем.

Національно-патріотична та виховна робота

Виховна робота – важлива та невід’ємна складова частина освітнього процесу. Поєднання навчання та виховання в університеті дає можливість забезпечити підготовку висококваліфікованих спеціалістів-медиків, стоматологів та провізорів, ідеалом яких має бути гармонійно розвинена, високоосвічена, творча, юридично обізнана, активна й національно свідома людина.

Відповідно до «Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді», реалізація основних завдань і принципів виховної роботи протягом 2018–2019 навчального року здійснювалася за такими основними напрямками:

– національно-патріотичне виховання;

– інтелектуально-духовне виховання;

– моральне виховання, благодійна та волонтерська робота;

– художньо-естетичне виховання;

– здоровий спосіб життя;

– робота з іноземними студентами.

У центрі виховної роботи та культурного розвитку функціонує інститут кураторів. Одними з найважливіших учасників виховного процесу є куратори академічних груп студентів, які впродовж навчального року проводили індивідуальну та групову організаційно-виховну й культурно-освітню роботу. Протягом року було підготовлено та проведено заходи, присвячені знаменним подіям, національно-культурним традиціям, провідним вченим, політичним діячам, пам’ятним університетським датам. Зі студентами прикріплених груп постійно проводять бесіди, круглі столи на актуальні та важливі теми, обговорюють події з життя університету, міста, країни. Цьогоріч започатковано проєкт менторів – наставників академічних груп з числа студентів старших курсів, які допомагають першокурсникам адаптуватися в університеті.

Одним з напрямків виховної роботи в університеті є національно-патріотичне виховання, яке спрямоване на відродження національної культури та використання її кращих традицій.

Важливу роль у національно-патріотичному вихованні відіграють ознайомлення студентів з пам’ятками культури рідного краю. Куратори академічних груп студентів провели тематичні екскурсії до Тернопільського історико-меморіального музею політичних в’язнів та організували поїздку в музей-садибу академіка І. Я. Горбачевського в с. Зарубинці.

Гордістю університету є хор ТНМУ, який став для вишу візиткою і його колядок з нетерпінням очікують у різних установах міського та обласного значення. З нагоди святкування різдвяних свят він порадував нас цікавою програмою. Університетський хор подарував щире виконання щедрівок і колядок на концерті духовної музики спільно з Тернопільською духовною семінарією імені Йосипа Сліпого «Різдво єднає нас». За кошти, зібрані під час колядування, зокрема, було придбано подарунки для воїнів АТО – пацієнтів неврологічного та психіатричного відділень ТОКПНЛ.

Куратори груп серед студентів університету регулярно проводять бесіди щодо питань дотримання загальнолюдських моральних і духовних цінностей.

З метою військово-патріотичного виховання студентської молоді студенти та викладачі взяли участь у зустрічі з Героєм України, учасником руху спротиву в Луганській області Володимиром Жемчуговим, а також переглянули стрічку «Бранці Кремля».

З нагоди 204-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка творчий колектив університету та театральна студія «Арт-драма» організували творчий вечір-концерт «Шевченкове перо». Центр виховної роботи та культурного розвитку організував і провів поетичний марафон «Читай українською», до якого охоче долучилися викладачі університету.

З нагоди Дня захисника України в університеті відбувся святковий концерт за участю воїнів АТО – студентів, викладачів і працівників нашого університету.

Викладачі та студенти взяли участь у заходах, приурочених вшануванню пам’яті Героїв Небесної Сотні, героїв АТО, Українських Січових Стрільців, воїнів УПА, полеглих у Другій світовій війні, поклали квіти до могил.

Успішною формою виховання є доброчинна діяльність, до якої в університеті долучаються всі охочі, а також успішно продовжує функціонувати волонтерський рух. Основні напрямки діяльності волонтерства ТНМУ – допомога бійцям АТО, соціально незахищеним верствам населення, дітям з обмеженими можливостями, дітям-сиротам, інструкторські курси з домедичної допомоги, проведення інформаційно-просвітницьких заходів щодо профілактики захворювань.

Щороку на адресу адміністрації вишу надходить звернення від Тернопільського осередку Федерації багатодітних сімей з приводу допомоги тяжкохворим дітям. Силами волонтерів для них було зібрано кошти. Проводилися благодійні ярмарки.

Перед світлим святом Христового Воскресіння відбулася акція «Промінь милосердя» у стінах Центру соціально-психологічної реабілітації. Викладачі та молодь підтримали ідею, завдяки чому було отримано майже 16 000 грн., які використали на допомогу важкохворим дітям з багатодітних сімей.

У бібліотеці ТНМУ почала діяти мистецька галерея. Проведено благодійний конкурс-фотовиставку «Світ очима студентів».

З ініціативи кафедри іноземних мов студенти відвідали Петриківський обласний геріатричний пансіонат з подарунками та квітами. Благодійну акцію було приурочено до Дня матері.

Студенти завітали на фестини до дітей, які хворі на цукровий діабет. Зустріч організувала Школа діабету в Тернополі для дітей і підлітків та громадська організація «Діа-ДІМ Тернопілля».

У ТНМУ діє волонтерський рух ТНМУ «Miserecordia» та науково-краєзнавча студія «Терполяни», які долучаються до доброчинних акцій у Міжнародному благодійному фонді «Карітас», де передають одяг для людей різних вікових категорій та солодощі.

Великою дружною родиною викладачі, працівники та студенти впродовж останніх років активно допомагають нашим військовим на сході України. Вже традиційною стала участь представників ТНМУ в заходах волонтерської організації «Бункер С».

Під патронатом університету перебуває «Дім милосердя» у Чорткові Тернопільської області, де перебувають діти-сироти та діти, які позбавлені батьківського піклування. Одним з напрямків є обстеження та консультування діток висококваліфікованим фахівцями ТНМУ, а також до цієї співпраці активно долучаються студенти нашого університету, які регулярно приїжджають до вихованців, підтримують з ними контакт, дарують тепло своїх сердець, вручають їм подарунки та отримують багато позитивних емоцій від спільного проведення часу.

У Всесвітній день психічного здоров’я кафедра психіатрії, наркології та медичної психології організувала доброчинну акцію зі збору коштів для «Дому милосердя». На зібрані 21 400 грн. закуплено необхідні медикаменти, засоби гігієни, іграшки, фрукти та солодощі для дітей.

Студенти-волонтери відвідали Центр соціально-психологічної реабілітації дітей, що на вул. Стрімкій, 6.

До міжнародного дня «Spina bifida та гідроцефалія» викладачі кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією разом із студентами ТНМУ та ГО «Сяйво духу» провели благодійну акцію, під час якої було зібрано 2124 грн., що були передані громадському об’єднанню «Сяйво духу» для закупівлі матеріалів для тренінгу зі збереження нирок у дітей зі щілиною хребта.

З нагоди свят Покрови Пресвятої Богородиці, 74-річчя створення УПА, Дня українського козацтва, Дня захисника України в університеті організовано доброчинний ярмарок. Активно долучилися студенти та викладачі всіх кафедр університету до акцій, присвячених Дню святого Миколая. У рамках акції «Миколай про тебе не забуде» в університеті щороку студенти організовують збір коштів на кожному курсі та відвідують дітей з малозабезпечених, багатодітних родин, тих, які опинилися у складних життєвих обставинах, та дітей-інвалідів.

Також до Дня святого Миколая хор ТДМУ та студенти-волонтери відвідали хоспіс з подарунками та святковим концертом.

Студенти-волонтери у грудні 2018 р. брали участь у міській акції «Фабрика Святого Миколая» для допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Доброю традицією колективу кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ТНМУ стало проведення свята Миколая для пацієнтів дитячого відділення ТОККПНЛ.

Працівники кафедри фізичної реабілітації, здоров’я людини та фізичного виховання відвідали підопічних соціального центру ТБФ «Карітас», які підготували гостям привітання у вигляді власноруч написаних віршів.

Сьомий рік поспіль Товариство Червоного Хреста в Тернопільській області разом з ТНМУ проводять акцію «Квітка добра та милосердя». Студенти-волонтери вимірювали артеріальний тиск і рівень цукру всім бажаючим, надавали консультації щодо ведення здорового способу життя.

На Театральному майдані відбулося загальноміське свято «День здоров’я-2019». Викладачі та студенти взяли активну участь у цьому заході.

Студенти-волонтери медичного факультету провели відкритий урок для учнів четвертого класу школи № 3 на тему «Здоровий спосіб життя». З просвітницькою метою у школах міста було проведено лекції «Давай поговоримо про це».

Значну увагу в університеті привертають художньо-естетичному вихованню студентів. Реалізація творчого потенціалу молоді здійснюється у гуртках художньої самодіяльності вокального, театрального та танцювального спрямувань.

Знаним за межами області є гурт «Ван бай ван», учасниками якого є студенти медичного та стоматологічного факультетів. Він активно бере участь у різноманітних фестивалях і мистецьких акціях в університеті.

За участю колективів художньої самодіяльності проводять святкові концерти, присвячені різним знаменним датам. Протягом року організовано та проведено культурно-мистецькі та розважальні концерти, зокрема, неймовірне свято краси, грації, талантів та юності під час конкурсу «СтудМіс ТДМУ-2019», концерт з нагоди відзначення Дня студента та Дня Валентина.

Театральна студія «Арт-Drama» представила дві нові прем’єри – комедії «Граємо у дружню сім’ю» та «У всьому винен гороскоп».

Викладачі університету разом зі студентами відвідували вистави та концерти в Тернопільському академічному обласному драматичному театрі імені Т. Г. Шевченка, Тернопільській обласній філармонії, виставки митців у Тернопільському обласному художньому музеї та інші культурно-мистецькі заходи.

Творчу, різнобічно обдаровану молодь ТДМУ об’єднують такі заходи, як літературно-музичні вечори. До Дня української писемності та мови викладачі й студенти долучилися до написання диктанту національної єдності «Крила України».

Cвято у вигляді українських народних вечорниць організували студенти університету. У сценічній композиції «Весілля» було відтворено українські звичаї та обряди. Організатори влаштували майстер-клас з народних українських танців і пригощали гостей солодощами та варениками.

У щорічному Всеукраїнському фестивалі-конкурсі мистецтв студентів-медиків і лікувальних установ «Ліра Гіппократа-2018» брала участь та виборола 1 місце студентка стоматологічного факультету Христина Врублевська.

З метою пропагування здорового способу життя з ініціативи органів студентського самоврядування 2018-2019 навчального року проведено чемпіонати з футзалу, настільного тенісу, баскетболу, армрестлінгу на Кубок ректора.

У ТНМУ діє лицарський клуб «Золота шпора», студенти-учасники якого практикуються у лицарських боях та брали участь у міжнародних змаганнях із середньовічного бою «Битва націй», які відбувалися в Німеччині, Австрії, Сербії, де перемогу здобув Владислав Довгалюк та Юлія Кібець.

Жіноча команда з волейболу взяла участь у ІІІ Відкритій універсіаді Тернополя та посіла 3 місце. У цих змаганнях збірна команда університету з плавання виборола 3 загальнокомандне місце. Можемо пишатися збірною з шахів – 3 місце, збірною з армспорту – 1 місце. Також чоловіча збірна з баскетболу та футболу посіли 3 місце.

У всіх регіонах України відбувся Всеукраїнський легкоатлетичний забіг на дистанцію 1609 метрів «Студентська миля». Цим заходом учасники закрили XIV Всеукраїнську універсіаду.

З метою відзначення кращих студентів і стимулювання студентських ініціатив 2019 р. відбувся конкурс «Кращий студент ТНМУ».

Іноземні студенти університету є активною частиною молодіжної спільноти вишу, багато заходів вони проводять спільно з вітчизняними студентами. Цьогоріч іноземні студенти ТНМУ взяли участь у концерті «Шевченкове перо», який зачепив серця кожного глядача в залі. Вони не лише продемонстрували відмінні знання української мови, а й додали драматичного відтінку до свого виступу.

25 квітня 2019 р. у вестибюлі адміністративного корпусу Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського відбулося відкриття виставки «Fine Art», на якій свої малюнки в різних стилях представили іноземні та українські студенти нашого вишу. Невдовзі кращі роботи наших талановитих студентів було відзначено спеціальними дипломами.

Популярним заходом, спільним для українських та іноземних студентів, є «Студентський квест». Цьогоріч він відбувся у стінах обласного краєзнавчого музею. Змагалося 20 команд, серед яких 10 – іноземних.

У ТНМУ вперше відбувся Кубок ректора з шахів. У цих інтелектуально-спортивних змаганнях взяло участь понад 40 студентів різних факультетів і курсів.

Відбулася ХІІІ Спартакіада Тернопільської області. Чоловіча збірна ТНМУ з баскетболу виборола у цих змаганнях 3 місце.

Представники Асоціації студентів Індії організували в ТНМУ змагання з бадмінтону та волейболу. У цьому чемпіонаті взяли участь 70 студентів, які завзято боролися за призові місця.

Студенти-іноземці охоче беруть участь у роботі «Клубу української мови». Усі бажаючі можуть вдосконалити мовленнєві навички. Також для них проводять різноманітні екскурсії пам’ятними місцями Тернополя та області.

Отже, виховна робота у Тернопільському національному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського МОЗ України спрямована на відродження національної культури, формування у студентів національної свідомості, гідності, відповідальності, виховання поваги та любові до рідної землі, українських традицій, підняття престижу української мови, культури, відновлення й збереження історичної пам’яті, шанобливе ставлення до національних святинь, історії, популяризацію заходів щодо діяльності волонтерського руху, морального, екологічного, фізичного виховання, здорового способу життя.

Соціальний захист співробітників і студентів

Дотримання норм соціального захисту співробітників і студентів є одним з пріоритетних завдань у діяльності університету. У соціальному захисті важливе значення має забезпечення належних і безпечних умов праці, атестація робочих місць працівників, матеріальна допомога для підтримання забезпечення життєвого рівня, захист від чинників, що знижують життєвий рівень, створення умов, що дозволяють працівникам безперешкодно заробляти собі на життя будь-якими, що не суперечать закону, способами, підтримка в медичному забезпеченні, оздоровленні та відпочинку.

Згідно з колективним договором і чинним законодавством ректорат узгоджує з профспілковим комітетом працівників усі накази з питань трудових стосунків, організації й нормування праці, розподілу навчального навантаження. Питання про порушення виробничої дисципліни обговорюють на спільних засіданнях профкому та адміністрації університету. Всі питання, що стосуються студентського життя, узгоджуються зі студентським самоврядуванням університету.

Звітного року відповідно до рішення конференції трудового колективу університету кошти в розмірі 1,5 % фонду оплати праці виділялися на лікування працівників і культурно-масову роботу. Відповідно до колективного договору між адміністрацією та профспілковою організацією університету було створено спільну комісію для виділення коштів на лікування хворих працівників. 2018/2019 р. рішенням комісії надано допомогу на лікування 106 працівникам на суму 1073,3 тис. грн., первинною профспілковою організацією згідно з рішенням комісії було надано матеріальну допомогу у зв’язку з важким матеріальним становищем 356 працівникам на суму 420,7 тис. грн..

Звітного року були покращені умови праці на більшості кафедр і підрозділів університету. Зокрема, покращено умови вентиляції в усіх атестованих наукових лабораторіях, книгосховищі, кафедрі інформатики, в Центрі незалежного тестування.

Згідно з наказом № 1097 від 08.06.2018 року «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства охорони здоров’я України» від 23.03. 1993 року № 54» відмінено доплату за роботу у шкідливих умовах праці, проте за згодою ректора та погодженням з профспілковою організацією працівникам, які працюють у шкідливих умовах, виплачується компенсація у вигляді премії. В грудні 2018 р. проведено атестацію робочих місць працівників університету, визначено робочі місця, які мають шкідливі умови праці та наказом ректора університету № 707 від 03.12.2018 року додатково підтверджено пільги: додаткова відпустка й скорочений робочий тиждень.

Відповідно до рішення вченої ради 2018 р. для підтримання життєвого рівня кожному працівнику університету додатково до заробітної платні проводили щомісячну доплату в розмірі 1961 грн. з коштів спеціального фонду, а 2019 року в розмірі – 2252 грн..

Матеріальної допомоги на оздоровлення 2018 р. виплачено в сумі 5993,3 тис. грн., допомоги на поховання – 94,0 тис. грн..

Велику роботу у звітному періоді проведено для покращання медичного обслуговування працівників і студентів університету. Так, лише у міжкафедральній навчально-дослідній лабораторії впродовж 2018/2019 р. проведено загальноклінічних досліджень – 1613, імуноферментних – 724 і біохімічних – 253. Університет власними силами забезпечує проходження також медичного огляду для працівників і студентів.

З відкриттям в університеті стоматологічного відділу університетської клініки студенти та працівники університету мають можливість безкоштовно отримати стоматологічну допомогу, рентгенологічне та ортопантомографічне обстеження.

З метою профілактики грипу профспілкова організація університету закупила вакцину. Безкоштовно, за бажанням, провакциновано 215 співробітників і 74 студентів.

Опікується також університет і непрацюючими пенсіонерами, колишніми його співробітниками. До Великодніх свят кожному непрацюючому пенсіонеру було організовано та вручено продуктовий набір «Великодній кошик».

За звітний період приділялася увага також оздоровленню та відпочинку студентів і співробітників. На базі навчально-оздоровчого комплексу університету «Червона калина» у літній період оздоровлено 96 студентів і 173 працівники. Протягом року 57 працівників скористалися можливістю відпочинку за путівками вихідного дня на базі «Червона калина».

Особливо опікується університет студентами-сиротами. Щомісячно відбуваються зустрічі ректора з цією категорією студентів, виплачено матеріальної допомоги студентам-сиротам у сумі 260,5тис. грн., у тому числі на придбання навчальної літератури – 141,6 тис. грн., на придбання предметів гардеробу та текстильної білизни – 7,7 тис. грн.

До свята Миколая кожному студенту-сироті виплачено матеріальну допомогу в розмірі 5 тис. грн. від університету та від профкому – по 1000 грн. і вручено святкові подарунки.

В університеті працюють і навчаються понад 10 осіб, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції на сході України. Звітного року до Дня захисника Вітчизни їх було відзначено матеріальною винагородою та вручено подяки від ректора університету.

Фінансово-економічна діяльність

Фінансування університету як закладу державної власності здійснювалося за загальним (кошти державного бюджету) та спеціальним (власні надходження) фондами. Університет провадить свою діяльність на підставі кошторису доходів і видатків, який затверджує Міністерство охорони здоров’я України.

2018-2019 навчального року фінансування з державного бюджету склало 52211,0 тис. грн., у тому числі за бюджетними програмами:

– 2301020 «Наука» – 937,2 тис. грн.,

– 2301070 «Освіта» – 50034,8 тис. грн.,

– 2301080 «Домедична підготовка» – 1239,0 тис. грн..

Кошти, отримані на наукову діяльність, були використані таким чином:

– оплата праці та нарахування на заробітну платню – 849,8 тис. грн.;

– придбання хімічних реактивів і витратних матеріалів для наукових досліджень – 85,4 тис. грн.;

– оплата послуг – 1,5 тис. грн.;

– інші видатки (патенти) – 0,5 тис. грн..

Кошти, отримані на освітню діяльність, були використані таким чином:

– оплата праці та нарахування на заробітну платню – 36058,6 тис. грн.;

– харчування студентів з числа сиріт і дітей, які позбавлені батьківського піклування – 681,2 тис. грн.;

– оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 501,9 тис. грн.;

– виплата стипендії, матеріальної допомоги, придбання одягу та підручників студентам-сиротам – 12793,1 тис. грн., у тому числі виплата стипендії склала – 12210,4 тис. грн.., виплата допомоги студентам-сиротам, адресної допомоги випускникам державної форми навчання, які працюють за скеруванням у сільській місцевості чи на посадах дільничних терапевтів, педіатрів чи сімейних лікарів, – 582,7 тис. грн.

Кошти, отримані на домедичну підготовку, були використані таким чином:

– оплата праці та нарахування на заробітну платню – 445,8 тис. грн.;

– придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентаря з навчальною метою – 783,9 тис. грн.;

– оплата комунальних послуг – 9,3 тис. грн.

Університет надає платні послуги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2010р. №796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності», від 17.09.1996р., № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров’я та вищих медичних закладах освіти».

За 2018-2019 навчальний рік надійшло коштів спеціального фонду всього 298910,5 тис. грн., у тому числі:

– за освітні послуги – 272 072,0 тис. грн.;

– від господарської та виробничої діяльності – 22684,5 тис. грн.;

– за оренду майна – 31,2 тис. грн.;

– від реалізації майна – 14,8 тис. грн.;

– інших джерел (ґранти, дарунки, благодійні внески) – 4028,1 тис. грн.;

– за стоматологічні послуги – 79,9 тис. грн.

Кошти спеціального фонду витрачали на:

– оплату праці та нарахування на заробітну платню – 205516,7 тис. грн.;

– придбання товарів, робіт, послуг – 26599,2 тис. грн.;

– оплату відряджень – 901,9 тис. грн.;

– оплату комунальних послуг – 11651,2 тис. грн.;

– соціальне забезпечення студентів – 367,9 тис. грн.;

– придбання обладнання та предметів довгострокового використання – 18398,0 тис. грн.;

– проведення капітального ремонту та реконструкції – 19640,0 тис. грн.

Видатки на утримання університету за рахунок загального фонду склали 15,5%, спеціального фонду – 84,5%.

2018-2019 навчального року фінансовий стан університету покращився за рахунок:

– збільшення кількості контрактних студентів, зокрема, іноземних;

– перегляду вартості платних послуг відповідно до зростання заробітної платні, цін і тарифів;

– залучення спонсорських коштів;

– збільшення видів надання платних послуг;

– отримання міжнародних ґрантів на здійснення наукових досліджень і реалізацію освітніх проектів.

Усього 2018-2019 навчального року за спеціальним фондом отримано надходжень на 40556,5 тис. грн. більше, ніж за попередній навчальний рік.

Кошти загального фонду, які надійшли від Міністерства охорони здоров’я України на рахунок університету, протягом навчального року використані повністю. Використання здійснювали ефективно та в межах кошторисних призначень.

Податки, збори та платежі до бюджету вносили своєчасно й повністю.

Виплати заробітної платні та стипендії здійснювали своєчасно у встановлені терміни. Заборгованостей щодо заробітної платні та стипендії немає.

Для забезпечення належних умов навчання та проживання студентів, стійкого фінансового стану університету проводять роботу з вивчення та освоєння можливих додаткових джерел надходження коштів у межах чинних нормативних документів, здійснюють аналіз використання коштів з метою їх економного та раціонального використання, формують перспективні та річні кошториси витрат і плани використання коштів загального та спеціального фондів.

Адміністративно-господарська діяльність

За звітний період діяльність адміністративно-господарського підрозділу спрямовувалася на забезпечення успішної організації навчального, наукового та лікувального процесів, створення належних умов для роботи викладачів, повноцінного навчання, комфортного проживання та відпочинку студентів у гуртожитках.

Працівники адміністративно-господарського підрозділу ефективно контролювали експлуатацію будівель, споруд і приміщень навчальних баз, проведення поточних і капітальних ремонтів, охорону майна університету. Проведено всі необхідні заходи, що згідно з відповідним наказом МОЗ України регламентують підготовку ДВНЗ до роботи в осінньо-зимові періоди 2018-2019 рр. Опалювальний сезон пройшов безаварійно.

На виконання заходів з енергозбереження в університеті проведено заміну ламп розжарювання на люмінесцентні та енергозберігаючі (світлодіодні) на суму 62 687,26 грн., проведено метрологічну повірку лічильників обліку газу, теплової та електричної енергії, водопостачання. У корпусах проведено поточний ремонт внутрішніх систем опалення та водопостачання, поточний ремонт паливних котлів котельні комплексу будівель віварію, ремонт і налагодження газової автоматичної апаратури до них. Проведено технічне обслуговування теплових вузлів навчальних корпусів і гуртожитків. Періодично, один раз на місяць проводиться моніторинг використання енергоносіїв. Працює постійно діюча комісія з енергозбереження та призначено відповідальних осіб для контролю за економним використанням енергоносіїв. Шляхом регулювання подачі на теплових вузлах у будівлях університету, не порушуючи гігієнічних теплових норм, минулого опалювального періоду загалом зменшено споживання теплової енергії в корпусах на 10%, у гуртожитках – на 5%.

Наразі виконано ремонтно-будівельних робіт у навчальних корпусах і гуртожитках університету на загальну суму 22 644 907, 80 грн..

У навчальному корпусі № 1 ННІ фармакології, гігієни та медичної біохімії імені М.П.Скакуна капітально відремонтовано архіви й кабінети медичного та іноземного деканатів, приймальної комісії, канцелярії, профкому, підвальних приміщень, апаратної кімнати актової зали. Нові меблі отримали відремонтовані навчальний відділ, навчально-науковий відділ незалежного тестування знань, бухгалтерія. Під час облаштування сектора експериментальних і клінічних досліджень та виконання науково-дослідних робіт виникла потреба в корекції існуючої системи вентиляції цієї лабораторії. Нині виконано зонування вентиляції та охолодження приміщень за науково-дослідницькими потребами з встановленням необхідних НЕРА-фільтрів. У навчальному корпусі залишилося лише утеплити перекриття 4-го поверху, яке межує з дахом.

У навчальному корпусі № 2 ННІ морфології за адресою вулиця Руська, 12 капітально відремонтовано історичний фасад, облаштовано його зовнішнє освітлення та освітлення території перед будівлею, проведено заміну запірної арматури системи тепловодопостачання, встановлено автоматичний шлагбаум для регуляції в’їзду автотранспорту у внутрішній двір. На 4-му поверсі корпусу проведено ремонт та облаштовано імуногістохімічну лабораторію й навчальні кімнати кафедри функціональної і лабораторної діагностики. Завершена робота проектної групи, яка виготовила проектно-кошторисну документацію з капітального ремонту всередині копусу (пандус, фасадний майданчик центрального входу із заміною вхідних дверей, заміна плиткового покриття 1-го поверху, демонтаж вагонки у коридорі, капітальний ремонт обох сходових маршів та 5-ї лекційної аудиторії).

У навчальному корпусі № 3 фармацевтичного факультету за адресою вул. Руська, 36, який став гідною архітектурною прикрасою міста й по праву є гордістю нашого університету, замінено покриття сходів до деканату, змонтовано захисні дашки над сходами, проведено поточний ремонт на кафедрі фармакогнозії з медичною ботанікою.

У навчальному корпусі № 4 університетської бібліотеки за адресою вул. Січових Стрільців, 8 завершено капітальний ремонт приміщень фонду зберігання літератури, колекції журналів і літератури депозитарного зберігання, відділу видачі літератури, абонентного відділу, кабінету завідувачки та кімнати відпочинку.

У навчальному корпусі №5 за адресою вул. Словацького, 2 у плані підготовки до навчального року після поточного ремонту проведено часткову заміну меблів на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки, додатково виготовлені меблі для кафедри громадського здоров’я та управління охороною здоров’я. Планується у корпусі провести гідроізоляцію фундаментів і ремонт цокольних приміщень для облаштування студентського наукового товариства та студентської ради.

У навчальному корпусі №6 за адресою вул. Чехова, 3 капітально відремонтовано навчальні кімнати для університетського Центру симуляційного навчання, завершено ремонтно-будівельні роботи у цокольному поверсі цього корпусу та гідроізоляція фасадної сторони фундаменту з відновленням приямків по контуру будівлі та їх захисту. Зараз ведуть роботи з утеплення фасаду та реконструкції частини навчального корпусу №6 з добудовою приміщень кафедри медицини катастроф та військової медицини. Проводять благоустрій та огородження території з влаштування паркувального майданчика для автотранспорту працівників університету. Для зручності студентів і викладачів комфортними меблями облаштовано теплий перехід між навчальними корпусами №6 і №10 по вул. Чехова, 3 і 7. Нові меблі отримали Центр симуляційного навчання та кафедра терапевтичної стоматології.

У корпусі за адресою вул. Чехова, 7 завершено капітальний ремонт приміщень із заміною дверних блоків, ремонтом сходових маршів парадного входу та балконів. Нові меблі отримала кафедра дитячої стоматології. Виготовлено та передано до будівельної експертизи проектно-кошторисну документацію для здійснення надбудови 3-го поверху. Планують перемістити у цю надбудову кафедру терапевтичної стоматології із сусіднього корпусу, а звільнені навчальні площі віддати на потреби симуляційного навчання.

У навчальному корпусі № 7 за адресою вул. Коцюбинського, 3 завершено ремонтні роботи з утеплення та опорядження фасаду, заміни склоблоків 1-го поверху на енергозберігаючі склопакети, капітального ремонту туалетів, опалення, електропостачання, вентиляції, капітального ремонту кафе «Панацея», лекційної аудиторії, благоустрою та огородження прилеглої території. Проводять проектно-вишукувальні роботи, які передбачають капітальний ремонт спортивної зали з облаштуванням належної вентиляції та сучасного покриття на підлозі.

У навчальному корпусі №11 за адресою вул. Дорошенка, 7 при підготовці до поточного навчального року у стислі терміни проведено поточні ремонти місць загального користування, частково перелаковано підлоги. У корпусі перевірили стан системи водопостачання, каналізації та електричного живлення.

На території комплексу навчальних корпусів за адресою вул. Глибока, 19А частково завершено роботи з благоустрою території, завершено ремонтні роботи на кафедрі управління та економіки фармації з технологією ліків і кафедральної наукової лабораторії. Лабораторія чекає на наповнення обладнанням та апаратурою. Проведено необхідні закупівельні процедури. Також на території активно ведуть ремонтно-будівельні роботи в існуючій будівлі для розміщення кафедри оперативної хірургії та клінічної анатомії.

У хірургічному корпусі університетської лікарні розширено місткість студентського гардеробу. Поточні ремонти та умеблювання проведено на кафедрах: дитячих хвороб з дитячою хірургією, педіатрії №2, гінекології №1 та №2, онкології, променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини, кафедрі медичної реабілітації, кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрі, педіатрії ННІ ПО, терапії та сімейної медицини ННІ ПО, первинної медико-санітарної допомоги та загальної практики сімейної медицини, психіатрії, наркології та медичної психології, на кафедрі неврології, де утеплили дахове перекриття і навішали додаткові радіатори опалення, курсі шкірних і венеричних хворіб, на кафедрі медичної реабілітації, де створено кабінет ерготерапії. Всі клінічні та теоретичні кафедри забезпечені згідно з поданими заявками на 100 відсотків учнівськими кріслами.

У гуртожитку №1, де проживають іноземні студенти, триває капітальний ремонт. Наразі цілком відремонтовано 4 поверхи правого крила, технічний поверх і дах, зараз роботи ведуть на 4, 5 поверхах. Капітальний ремонт передбачає заміну електродротів, силового устаткування, світильників, каналізації, теплого та холодного водопостачання, заміну дверних блоків, вкладання плиткового покриття у коридорах, місцях загального користування, житлових кімнатах, ремонт балконів та їх огорожі, ремонт даху.

Під час виконання ремонтних робіт виникла необхідність заміни обох ліфтів, які вже вичерпали свій ресурс, утеплення дахового перекриття та влаштування системи кондиціонування у силовій тренажерній залі цокольного поверху гуртожитку. Зміни внесено до проєкту.

 У гуртожитку №2 проведено поточний ремонт 24 кімнат 8, 9 поверху, місць загального користування, приміщень для студентської пральні. Для запобігання реверсу стічних вод з міського водного колектора встановлено у межовій колодці зворотній клапан.

У гуртожитку № 3 за адресою вул. Коцюбинського, 18А завершено роботи з утеплення фасаду гуртожитку та монтування пандуса, облаштовано відпочинкові зони на всіх поверхах. Завершено благоустрій та капітальний ремонт території навколо гуртожитку. Завершено роботи з облаштування силових вуличних тренажерів.

У гуртожитку № 4 проведено косметичний ремонт місць загального користування. Проводиться капітальний ремонт з утеплення фасаду.

У НОК «Червона калина» проведено поточний ремонт фасаду конгрес-центру, приміщень кухні та камінної зали, трансформаторної підстанції, поточний ремонт у готелі, профілакторії, будиночках, військовому містечку, фасадів і дахів виробничих приміщень, фасадів будиночків, басейну, тенісного корту (великого та малого), літньої естради, частково пофарбовано огорожі вздовж території. Завершено роботи з ремонту господарського двору. Завершено капітальний ремонт та умебльовано цех приготування їжі, камінний зал.

Проведено поточні ремонти в навчально-практичних центрах первинної медико-санітарної допомоги університету.

З метою рекламування діяльності університету встановлено зовнішню рекламу на білборді на вулиці Живова біля гуртожитків.


Проект рішення конференції трудового колективу

  1. Затвердити звіт ректора університету про роботу 2018-2019 навчального року та перспективний план розвитку колективу на 2019-2020 навчальний рік. Схвалити роботу ректора за звітний період.
  2. Для виконання основних положень Закону України «Про вищу освіту» продовжувати вдосконалення організації освітнього процесу й забезпечення належної якості теоретичної та практичної підготовки фахівців з вищою освітою.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Забезпечити належне виконання працівниками запланованих завдань щодо політики та цілей у сфері якості ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України».

Відповідальні: декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Розробити та запровадити п’ятирівневу систему внутрішнього забезпечення якості вищої освіти із залученням на кожному рівні зовнішніх стейкхолдерів.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи, керівник відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти.

Термін виконання: до 01.11.2019 року.

  1. У зв’язку із запровадженням міжнародного іспиту з основ медицини кафедрам медичного факультету та факультету іноземних студентів, які проводять підготовку здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Медицина», внести зміни до навчальних програм відповідно до програми міжнародного іспиту з основ медицини.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Згідно з оновленими робочими програмами провести доповнення навчально-методичних комплексів з фундаментальних і клінічних дисциплін, які є складовими міжнародного іспиту з основ медицини.

Відповідальні: декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Провести опитування студентів щодо якості організації освітнього процесу на кафедрах університету та провести опитування зовнішніх стейкхолдерів щодо якості підготовки в університеті фахівців з вищою освітою та на основі результатів опитування переглянути освітні програми за спеціальностями, згідно з якими проводиться підготовка здобувачів вищої освіти.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи, декани факультетів, керівник відділу внутрішнього забезпечення якості освіти.

Термін виконання: до 01.02.2020 року.

  1. На виконання статті 62 Закону України «Про вищу освіту» щодо забезпечення не менше 25 % загальної кількості кредитів EKTS, передбачених для рівня вищої освіти, як дисципліни за вибором, розширити кількість вибіркових дисциплін і внести зміни до навчальних планів за спеціальностями.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Завідувачам кафедр забезпечити відповідність науково-педагогічних працівників не менше семи видам і результатам професійної діяльності за спеціальністю, які застосовуються до визнання кваліфікації відповідно до п.30 «Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 року № 347.

Відповідальні: завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Розширити модулі обліку успішності студентів в АСУ. Розробити модуль електронної передачі результатів складання екзаменаційної сесії з кафедр та Центру незалежного тестування в систему АСУ.

Відповідальні: керівник відділу інформаційних технологій, начальник навчального відділу.

Термін виконання: до 1.12. 2019 р.

  1. Підвищити ефективність системи контролю якості підготовки та діагностики знань студентів. Оновити критерії оцінювання студентів під час практичних і семінарських занять з врахуванням усіх видів робіт студентів, глибини знань матеріалу та володіння необхідними видами компетенцій.

Відповідальні: завідувачі кафедр.

Термін виконання: до 01.10. 2019 р.

  1. Доукомплектувати кафедри необхідною навчальною апаратурою та обладнанням, наочностями. Забезпечити проведення навчального процесу витратними матеріалами відповідно до поданих кафедрами заявок.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. При вивченні невідкладних станів студентами 6 курсу та лікарями-інтернами широко використовувати можливості Центру симуляційного навчання та навчальні віртуальні програми типу «Body Interact – clinical reasoning education».

Відповідальні: завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Розробити та розташувати у СДО Moodle навчально-методичні комплекси для підготовки магістрів за спеціалізацією «Громадське здоров’я».

Відповідальні: завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. З метою повної відповідності практичної підготовки студентів стандартам вищої освіти збільшити кількість навичок з дисциплін, які входять до складу ОСКІ. Провести удосконалення ОСКІ, як практичної складової атестації випускників для студентів бакалаврського та магістерського рівнів спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія».

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: до 30.11.2019 року.

  1. Ширше використовувати під час ОСКІ та атестації випускників стандартизованих пацієнтів. На практичних заняттях з базових клінічних дисциплін відпрацьовувати алгоритми виконання практичних навичок під час роботи в команді та командній взаємодії.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Розробити та впровадити в навчальну програму з клінічних дисциплін розділи з комунікативної компетентності, міжособистісної комунікації та командної взаємодії.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи, завідувачі кафедр.

Термін виконання: до 1.12.2019 року.

  1. Розробити та запровадити в освітній процес підготовки лікарів за спеціальністю «Медицина» нормативну дисципліну «Молекулярна біологія та медична генетика».

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Розробити навчальні плани профілізації підготовки фахівців з вищою освітою за спеціальностями «Медицина», «Стоматологія» на випускових курсах та забезпечити вільний вибір їх студентами за принципом вибіркових дисциплін.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи, декани факультетів.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Збільшити кількість навчальних тренінгів на рівні кафедр, тематичних консультатцій та ректорських контрольних робіт у Центрі незалежного тестування знань студентів при підготовці студентів до складання ЄДКІ, «Крок-2», «Крок-3».

Відповідальні: декани факультетів, директор ННІПО.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Для покращання підготовки студентів медичного факультету до складання ліцензійного інтегрованого іспиту «Крок-2» запровадити для випускового курсу спеціальності «Лікувальна справа» тематичний курс лекцій з вакцинації та імунопрофілактики.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи, декан медичного факультету, декан факультету іноземних студентів.

Термін виконання: до 01 травня 2020 року.

  1. Збільшити кількість індивідуальних робіт з дисциплін за рахунок тем, які виносять на самостійну роботу студентів.

Відповідальні: завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. У зв’язку із затвердженням наказом МОЗ України №466 від 22.03.2019р. нового «Положення про систему безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я» кафедрам навчально-наукового інституту післядипломної освіти розробити освітні програми короткотривалих курсів тематичного удосконалення та стажування з ліцензованих спеціальностей.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи, директор ННІПО, завідувачі кафедр.

Термін виконання: до 1.12.2019 року.

  1. Розширити ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері післядипломної освіти для осіб з вищою освітою за здобутими спеціальностями галузі знань «Охорона здоров’я» шляхом збільшення ліцензованого обсягу на підвищення кваліфікації лікарів (тематичне удосконалення, стажування).

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи, директор ННІПО.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Для покращення англомовного навчання кафедрам університету забезпечити читання лекцій іноземним студентам викладачами, які мають міжнародні сертифікати володіння англійською мовою не нижче В2. Збільшити в університеті на 20 % кількість сертифікованих на рівні В2 викладачів.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Розширити бази проходження виробничої практики для студентів медичного, стоматологічного та фармацевтичного факультетів. Відділу практики проводити трансфер кредитів проходження практики в інших країнах.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи, проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, керівник відділу практики.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Кафедрам університету підвищити видавничу діяльність шляхом написання підручників і навчальних посібників, участі в авторських колективах з написання національних підручників.

Відповідальні: декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Декану факультету іноземних студентів, завідувачам кафедр забезпечити підготовку протягом 2019-2020 навчального року підручників і навчальних посібників англійською мовою з дисциплін, які не мають бібліотечного забезпечення.

Відповідальні: декан факультету іноземних студентів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти забезпечити дотримання науково-педагогічними та педагогічними працівниками університету графіку проходження курсів підвищення кваліфікації з актуальних питань педагогіки та професійної підготовки.

Відповідальні: керівник відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. З метою збільшення набору іноземних студентів підписати нові контракти з фірмами, що рекрутують студентів, запросити представників посольств іноземних країн для ознайомлення з умовами навчання й проживання в університеті іноземних студентів, залучати випускників-іноземців для рекламування університету після їх повернення на батьківщину.

Відповідальні: декан факультету іноземних студентів.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Забезпечити надання повного доступу науковцям університету до наукометричних баз Scopus та Web of Science з метою грамотного вибору журналу для публікації результатів науково-дослідної роботи, підбору та аналізу наукової літератури, пошуку партнерів для наукової кооперації. Щомісячно проводити аналіз публікаційної активності науковців за даними цих наукометричних баз і використовувати їх для підвищення цитованості та зростання h-індексу університету.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, завідувач бібліотеки, директори ННІ, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом року.

  1. На базі відділу клітинних культур міжкафедральної навчально-дослідної лабораторії започаткувати наукову тематику з дослідження проблем регенеративної медицини. Забезпечити входження лабораторії до Всеукраїнської асоціації з регенеративної медицини.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, завідувач лабораторії.

Термін виконання: протягом року.

  1. На базі відділу з проведення імуногістохімічних досліджень налагодити виконання морфологічних та імуногістохімічних досліджень для співробітників університету та науковців з інших закладів вищої освіти.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, директор ННІ морфології, завідувачі кафедр ННІ морфології.

Термін виконання: протягом року.

  1. Зобов’язати наукові колективи кафедр і наукових лабораторій брати участь у конкурсах щодо виконання державних і міжнародних наукових програм для отримання ґрантів, що забезпечуються цільовим фінансуванням, а також пошуку наукових проектів, що виконують на госпдоговірних засадах.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, директори ННІ, завідувачі кафедр, завідувачі наукових лабораторій.

Термін виконання: протягом року.

  1. Науковцям і науковим колективам, що подають запити для участі в конкурсі наукових проєктів, що забезпечуються держбюджетним фінансуванням, забезпечити їх належну підготовку з обґрунтуванням актуальності, наукової новизни та очікуваної практичної цінності проєкту, а також відповідними експертними висновками структурних підрозділів МОЗ України, проблемних комісій МОЗ та НАМН України та головних позаштатних спеціалістів МОЗ України.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, керівники НДР, завідувачі наукових лабораторій.

Термін виконання: протягом року.

  1. Забезпечити формування міжнародних дослідницьких колективів, проведення стажування у закордонних наукових центрах з метою проведення спільних наукових досліджень і підготовки спільних публікацій результатів цих досліджень у провідних закордонних журналах.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, директори ННІ, завідувачі кафедр, завідувачі наукових лабораторій.

Термін виконання: протягом року.

  1. Продовжити співпрацю в межах угоди з корпорацією «Науковий парк «Інноваційно-інвестиційний кластер Тернопілля» для виконання наукових проектів і залучення під них інвестицій.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, керівник наукового відділу.

Термін виконання: протягом року.

  1. При підписанні контрактів з обраними на вакантні посади професорами та доцентами кафедр університету внести у контракт пункт щодо зобов’язання публікувати протягом терміну дії контракту за результатами власних наукових досліджень щонайменше дві статті у вітчизняних та іноземних часописах, що цитуються наукометричними базами Scopus чи Web of Science для професорів і одну статтю протягом терміну дії контракту – для доцентів.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, відділ кадрів.

Термін виконання: протягом року.

  1. Забезпечити моральне та матеріальне стимулювання науковців університету та наукові колективи, які мають високі показники індексу Гірша (h-індекс), забезпечують високий рівень наукових досліджень і конкурентоспроможних розробок фундаментального та прикладного характеру.

Відповідальні: проректор з наукової роботи

Термін виконання: протягом року.

  1. Науковому відділу здійснювати контроль ефективності винахідницької роботи науковців університету. Звертати увагу винахідників на пріоритетність розробок інноваційних проектів і необхідність першочергового патентування речовин і моделей (зразків продукції та апаратури). При підписанні контрактів з викладачами рекомендувати у розділі «Наукова робота» планувати отримання патентів, підготовку інформаційних листів з грифом МОЗ України.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, керівник патентно-інформаційного відділу.

Термін виконання: протягом року.

  1. Забезпечити постійне оприлюднення результатів науково-дослідної роботи та науково-технологічних розробок викладачів у засобах масової інформації, конференціях, симпозіумах, семінарах регіонального, загальнодержавного та міжнародного рівнів.

Відповідальні: керівники НДР, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом року.

  1. Забезпечити більш широке використання платформи Open Conference System для планування й проведення науково-практичних конференцій та інших наукових форумів, розміщення матеріалів наукових форумів.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, керівник відділу наукових форумів, директори ННІ, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом року.

  1. При плануванні обсягів державного замовлення на підготовку фахівців в аспірантурі на 2020 рік виходити з потреб кафедр університету в науково-педагогічних кадрах. Активніше залучати науковців до навчання в аспірантурі на контрактній формі навчання за спеціальностями, ліцензованими Міністерством освіти і науки України.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, завідувач відділу аспірантури та докторантури, завідувачі кафедр.

Термін виконання: до 1.11.2019 р.

  1. З метою збереження та покращання статусу періодичних видань, в яких можна публікувати результати дисертаційних досліджень, завершити перереєстрацію журналів, засновником чи співзасновником яких є ТНМУ, відповідно до Наказу МОН №32 від 15.01.2018 р. «Про затвердження порядку формування переліку наукових фахових видань України».

Відповідальні: проректор з наукової роботи, головні редактори та відповідальні секретарі журналів.

Термін виконання: протягом року.

  1. З метою полегшення доступу студентів та викладачів до інтернет-ресурсів університету створити мобільний додаток «ТНМУ у смартфоні» для мобільних пристроїв, що працюють на платформах Android та iOS.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, керівник відділу інформаційних технологій.

Термін виконання: до 01.10.2019 р.

  1. З метою полегшення доступу абонентів до бібліотечного фонду, розширювати та удосконалювати електронний каталог бібліотеки, продовжувати роботу з його доукомплектування новітньою літературою з врахуванням «Переліку національних підручників», затвердженого наказом МОЗ України № 502 від 22.06.2011 р. відповідно до нормативних вимог щодо забезпечення навчального процесу, а також наукових напрямків університету.

Відповідальні: директор бібліотеки.

Термін виконання: протягом року.

  1. Завершити модернізацію інтерфейсу депозитарію університету та наповнювати його необхідним контентом.

Відповідальні: директор бібліотеки, помічник ректора з видавничої діяльності, вчені секретарі спеціалізованих вчених рад, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом року.

  1. Забезпечити активну участь студентів у програмах «Студентська наука та профорієнтаційне навчання» та «Студент – майбутній фахівець високого рівня кваліфікації», у роботі наукового товариства студентів університету та щорічного Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених.

Відповідальні: проректор з наукової роботи, голова ради НТС.

Термін виконання: протягом року.

  1. З метою збільшення академічної мобільності студентів і викладачів університету розширити коло університетів-партнерів. Ширше залучати викладачів університету до читання лекцій та стажувань у закордонних навчальних закладах, запровадити заходи стимулюючого характеру щодо участі студентів у міжнародних студентських наукових конференціях.

Відповідальні: керівник відділу міжнародних зв’язків, декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Збільшити участь студентів та викладачів у програмах міжнародного обміну Erasmus +, Erasmus + Staff Mobility for teaching.

Відповідальні: відділ міжнародних зв’язків.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Збільшити участь науково-педагогічних працівників університету в міжнародних ґрантових конкурсах з актуальних проблем медичної науки та освіти.

Відповідальні: відділ міжнародних зв’язків, декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Відкрити на базі Центру симуляційного навчання відділення з екстреної медичної допомоги.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи.

Термін виконання: до 01 жовтня 2019 року.

  1. Лікувальному відділу проводити контроль за своєчасним проходженням атестації на лікарські категорії науково-педагогічних працівників клінічних кафедр.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, директор ННІ ПО, завідувачі клінічних кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Удосконалити консультативну роботу працівників клінічних кафедр шляхом розширення мобільної консультативної бригади для виїзду в центральні районні лікарні області – вторинний рівень надання медичної допомоги.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, завідувачі клінічних кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Для покращення лікувальної роботи клінічних кафедр продовжувати закупівлю навчально-лікувально-діагностичного обладнання згідно з вимогами кафедр.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, начальник відділу державних закупівель.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Продовжувати шефську роботу в Чортківській благодійній організації «Дім милосердя» шляхом проведення медичних оглядів і консультацій вузькими спеціалістами Тернопільської обласної клінічної дитячої лікарні та стоматологічного відділу університетської клініки.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Забезпечити організацію та проведення заходів, спрямованих на національно-патріотичне, інтелектуально-духовне, громадянсько-правове та морально-естетичне виховання студентів. Продовжувати роботу щодо пропаганди здорового способу життя, волонтерської та доброчинної діяльності серед студентів.

Відповідальні: керівник центру виховної роботи, завідувачі кафедр, куратори груп.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Організувати широку профорієнтаційну роботу для виконання плану прийому на 2020-2021 навчальний рік. Провести профорієнтаційну роботу в усіх медичних коледжах та училищах Тернопільської, Рівненської, Волинської, Хмельницької та Житомирської областей щодо вступу до університету.

Відповідальні: відповідальний секретар приймальної комісії, директори ННІ, завідувачі кафедр.

Термін виконання: до 1.07. 2020 року.

  1. Здійснити заходи з підготовки корпусів і гуртожитків університету до опалювального сезону.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

Термін виконання: до 17.09.2019 року

  1. Впровадити заходи зі скорочення витрат енергопостачання корпусів і гуртожитків університету. Провести роз’яснювальну роботу серед студентів з питань економії енергоносіїв, провести черговий облік електроприладів із записом в угоді про поселення.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

Термін виконання : до 17.09. 2019 року

  1. Провести ремонтно-будівельні роботи з ліквідації аварійного стану будівлі університету за адресою вул. Глибока, 19А.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

Термін виконання: до 01.12.2019 року

  1. Провести капітальний ремонт спортивної зали у навчальному корпусі №7 ННІ медсестринства університету за адресою вул. Коцюбинського,3.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

Термін виконання: до 30.07.2020 року.

  1. Завершити роботи з виготовлення проектно-кошторисної документації, провести будівельну експертизу, отримати дозвільні документи для проведення надбудови 3-го поверху у навчальному корпусі №10 університету за адресою вул. Чехова,7.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

Термін виконання: до 01.10.2019 року.

  1. Провести капітальний ремонт з утеплення фасаду та огородження території навчального корпусу №6 університету за адресою вул. Чехова,3

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

Термін виконання: до 31.12.2019 року.

  1. Провести капітальний ремонт з утеплення фасаду гуртожитку №4 університету за адресою вул. Клінічна, 2.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

Термін виконання: до 31.12.2019 року.