Сучасна система охорони здоров’я вимагає підготовки фахівця, зокрема менеджера, управлінця, який знається на медичному адмініструванні, володіє інструментами маркетингу медичних послуг. Потребу в таких кадрах нині відчуває чи не кожен медичний заклад. Наш університет запровадив проєкт післядипломного навчання – магістерську програму «Менеджмент лікувальних закладів». Вже цьогорічного грудня новоспечені спеціалісти отримають дипломи магістрів менеджменту лікувальних закладів. Детальніше про навчання за цією магістерською програмою попросила розповісти гаранта освітньо-професійної програми «Менеджмент лікувальних закладів», доцентку кафедри громадського здоров’я та управління охороною здоров’я ТНМУ Людмилу Трущенкову.
– Людмило Вікторівно, як виникла ідея створення цієї програми?
– Завдяки студентам, які дуже зацікавлені в цій професії. На ринку сучасних спеціальностей у сфері управління, менеджменту охорони здоров’я можна зараз знайти чимало вакансій, отож молоді люди прагнуть здобути цей фах. Оскільки ж адміністрація нашого університету дослухається до потреб і побажань студентів, то було прийняте рішення: відкрити в нашому виші магістерську програму менеджменту. ТНМУ прагне забезпечити якісну освіту, тому ця програма була створена з урахуванням усіх побажань і тенденцій розвитку бізнесу та управлінської науки. Запровадження проєкту є свідченням того, що наш університет готовий підтримувати ініціативи студентів і надавати їм можливість для розвитку в актуальних і перспективних галузях.

– Не таємниця, що такі магістерські програми є й в інших вищих навчальних закладах. Витримуєте конкуренцію?
– І справді, нині багато навчальних закладів готують фахівців у галузі управління та адміністрування. Але не всі враховують специфіку підготовки саме в охороні здоров’я. Програма в нашому університеті орієнтована на інтеграцію не лише класичних управлінських знань, але й на глибоке вивчення специфіки вітчизняної системи охорони здоров’я, етичних аспектів медичного менеджменту, а також особливостей міжнародного досвіду, адаптованого до нашої реальності. Крім того, вона містить практичні тренінги, співпрацю з провідними медичними установами й це дозволяє студентам отримати глибокі знання та досвід у реальному професійному середовищі. Останніми роками спостерігаю, як зростає інтерес до цієї спеціальності у студентів старших курсів, які дедалі більше й більше цікавляться цією темою, бо мають змогу самі переконатися, як управлінські навички стають невід’ємною частиною успішної кар’єри в медицині. Вимоги до ефективного управління в медичних закладах постійно зростають, а знання, які вони в нас отримують, допомагають студентам краще розуміти процеси організації роботи лікарень, клінік та інших медичних установ. Студенти дедалі частіше висловлюють бажання отримати знання з управління, адже, очевидно, мають намір у майбутньому обійняти керівні посади в медичній сфері, розвивати власні медичні проєкти або ж більш ефективно працювати в команді. Це підтверджує необхідність інтеграції управлінських дисциплін у медичну освіту та дає можливість підготувати майбутніх медиків до викликів сучасного світу, де управлінські навички є важливими не лише для бізнесу, а й для медичних професій. Зацікавлення студентів у менеджменті природно зростає через потреби та вимоги медичної галузі.
– Які дисципліни вивчають майбутні управлінці медичної сфери?
– Освітньо-професійна програма «Менеджмент лікувальних закладів» складається з 14 основних компонент: методологія та організація наукових досліджень, англійська мова за професійним спрямуванням, законодавство в охороні здоров’я, менеджмент охорони здоров’я, управління персоналом у закладах охорони здоров’я, управління якістю охорони здоров’я, проєктний менеджмент, ділові комунікації на ринку медичних послуг (іноземною мовою), економіка охорони здоров’я та фінансовий менеджмент, тайм-менеджмент медичного працівника. А ще – політика, етика та лідерство в менеджменті, інформаційні технології в менеджменті охорони здоров’я. Магістри також проходять переддипломну практику та захист кваліфікаційної роботи.
Щосеместру здобувачі вищої освіти мають низку вибіркових дисциплін, а саме: міжнародний менеджмент(англійською мовою), маркетинг медичних послуг, системи охорони здоров’я, юридичні та етичні аспекти в організаціях охорони здоров’я, пацієнт-орієнтований менеджмент, мотиваційний менеджмент, психологія менеджменту, логістика в охороні здоров’я, психологія спілкування, соціальна психологія. Майбутні фахівці можуть самостійно обрати дисципліни для більш ширшого набуття необхідних професійних навичок.
– Якими якостями має володіти людина, яка обрала цей фах?
– Це доволі специфічна та важлива роль, адже від ефективного управління медичними установами залежить якість медичних послуг, доступність та ефективність системи охорони здоров’я. Менеджер повинен також уміти ефективно спілкуватися з медичним персоналом, пацієнтами, керівниками інших структур. Важливо мати й здатність організовувати роботу команди, надихати співробітників, приймати важливі рішення. Для управління ресурсами, фінансами та організацією роботи важливо бути здатним швидко аналізувати ситуації та приймати зважені рішення. Хочу наголосити, що ця професія вимагає постійного самовдосконалення, адже галузь охорони здоров’я повсякчас змінюється. Постійне вдосконалення своїх знань і навичок, вивчення нових підходів, стандартів та інновацій є важливою частиною професійного розвитку. Професії менеджера охорони здоров’я можна навчитися! Магістерські програми з менеджменту в охороні здоров’я – це одна з основних можливостей для людей, які хочуть вибудувати кар’єру в цій галузі.
Бажання працювати за цим фахом, здатність ефективно комунікувати з людьми, навички лідерства та уміння управляти конфліктами. Дуже важливо мати також розуміння основ медицини, роботи медичних установ, специфіки надання медичних послуг. Це професія для тих, хто хоче поєднати зацікавленість до медицини з управлінськими здібностями.
– Хто стане успішним менеджером, а хто – ні?
– Стати менеджером в охороні здоров’я можливо для кожної людини, яка має певні риси, готова до інтенсивного навчання та розвитку професійних навичок. Хоча насправді, важко одразу передбачити, хто саме стане успішним менеджером, адже багато залежить від індивідуальних рис особистості, прагнень і готовності до змін. Однак є певні характеристики та якості, які можуть допомогти людині стати успішним у цій сфері. Є, щоправда, й такий жарт, що наші бажання іноді перевершують наші можливості. Але якщо людина поставила собі за мету досягнути амбітних цілей та успішно до цього йде – навчається, вдосконалює свої навички, займається власним розвитком, то часто трапляється так, коли мета й бажання співпадають. Не обов’язково будувати в думках якісь захмарні плани, які малоймовірні, краще стати самому собі менеджером, здобувши нові знання, й досягнути своїх вершин у професії, успіхів у власному бізнесі.
– Отож, як я зрозуміла, є шанси для тих, хто не сяде в крісло керівника та не стане в майбутньому менеджером?
– Безумовно. Будемо реалістами: не всі магістри в майбутньому стануть топ-менеджерами, але знання, які вони отримають з цієї програми, можуть бути корисними й в інших сферах життя. Навчання основам менеджменту в охороні здоров’я дає змогу не тільки керувати великими організаціями, але й розвивати навички, які корисні для самоуправління. Наприклад, організація особистих фінансів, планування часу, прийняття важливих рішень – усе це частина управлінських навичок, що допомагають людині стати ефективнішим у повсякденному житті.
Якщо людина працює в будь-якій сфері, де потрібна координація груп людей або втілення проєктів, він може застосовувати ці знання для того, щоб бути більш ефективним у своїй діяльності. Не обов’язково бути керівником медичної установи, щоб використовувати ці навички в організації командної роботи або проєктів. Менеджмент охорони здоров’я – це не лише фінансові, а й етичні, правові та якісні аспекти. Ці знання можна застосувати в будь-якій сфері, де є потреба в покращенні якості послуг чи у впровадженні нових підходів для розв’язання проблем. Навіть якщо студент не стане менеджером саме у медичній установі, отримані знання допоможуть йому бути успішним у багатьох інших сферах життя. Можна стати найкращим лідером у своїй професії, ефективно керувати командою або просто вдосконалити власні організаційні навички. Успішним менеджером охорони здоров’я може стати той, хто готовий працювати над своїм розвитком, має бажання навчатися та виявляє ініціативу. Проте навіть ті, хто не прагне до цієї ролі, отримають від цієї програми багато корисних знань для свого особистісного та професійного зростання. Це універсальні навички, які допомагають стати ефективним у будь-якому аспекті життя.
– Навчають магістрів науковці ТНМУ?
– Не лише. Викладачі цієї магістерської програми мають всі необхідні якості для успішного навчання. Вона складена таким чином, що кожна дисципліна відповідає науковим інтересам і публікаціям викладача. Відтак він постійно самовдосконалюється й, відповідно, може більш якісно викладати свою дисципліну.
Професори та доценти нашого університету мають як медичну, так і економічну спеціальності. Саме таке поєднання дає найкращі результати навчання за цією магістерською програмою. Вони володіють глибоким розумінням процесів у галузі охорони здоров’я. До навчання також долучені практикуючі фахівці з медичних установ. Це запрошені керівники лікарень, клінік, медичних асоціацій, які мають безпосередній досвід в управлінні охороною здоров’я. Вони можуть поділитися реальними кейсами та власними прикладами того, як втілювати управлінські стратегії на практиці. Позаяк в управлінні охороною здоров’я зараз важливу роль відіграють технології та інновації, то в програмі не обійшли увагою питання інформаційних технологій, електронних медичних записів, телемедицини та інших нововведень.
– Де найчастіше працевлаштовуються випускники цієї спеціальності? Чи реально знайти місце праці?
– Випускники магістерської програми «Менеджмент лікувальних закладів» зможуть знайти роботу, тож переживати не варто. Більше того, ця спеціальність є дуже перспективною на ринку праці. Охорона здоров’я – це одна з найважливіших галузей, постійно зростає потреба в кваліфікованих управлінцях, які здатні ефективно керувати медичними установами, поліклініками, лікарнями та іншими організаціями у цій сфері.
З огляду на численні медичні реформи, зміни в управлінні та фінансуванні медичних закладів, є великий попит на фахівців, які розуміють, як впроваджувати ефективні стратегії управління, знижувати витрати та підвищувати якість медичних послуг. Випускники цієї програми можуть працювати в різних сферах. Це – державні та приватні медичні установи, як-от: лікарні, клініки, медичні центри, лабораторії, санаторії тощо. Страхові компанії – ще одне поле діяльності, адже страхування здоров’я стає дедалі популярнішим, тому управлінці в цій сфері мають попит. Організації, що займаються політикою охорони здоров’я, зокрема під егідою Міністерства охорони здоров’я, державні та міжнародні організації, які провадять діяльність у сфері охорони здоров’я. Медичні консалтингові компанії, які здійснюють оцінку ефективності та організації процесів у медичних установах, розробляють стратегії та плани розвитку. Фармацевтичні компанії та медичні стартапи. ІТ-сектор в охороні здоров’я: випускники можуть працювати в компаніях, що займаються цифровими рішеннями в медицині. Навчання в цій програмі дає випускникам можливість працювати не лише безпосередньо в медичних установах, а й займатися стратегічним управлінням, консультативною діяльністю або управлінням проєктами в інших сферах. Оскільки в сучасному світі система охорони здоров’я є міжнародною за своєю суттю (зокрема, в рамках глобальних ініціатив, проєктів і програм), випускники цієї програми можуть працювати не лише в Україні, а й за кордоном. Міжнародні організації – ВООЗ, ЮНІСЕФ, а також численні приватні клініки та компанії, часто потребують спеціалістів з управління в медичній сфері.
В умовах високої конкуренції на ринку праці, диплом магістра може стати важливим чинником, що допоможе претенденту виділитися серед інших кандидатів. Наявність магістерської освіти підвищує цінність спеціаліста та може бути важливою для потенційних працедавців. З магістерським дипломом у цій галузі є більше гарантій доступу до більш високих посад, таких, як керівник відділу, директор лікарні або на інших керівних ролях у медичних установах, страхових компаніях, фармацевтичних організаціях і консалтингових фірмах.
– Які умови вступу до магістратури?
– Вступити на магістратуру можуть особи, які вже мають освітній рівень бакалавра або спеціаліста (за іншою спеціальністю або у сфері медицини, економіки, управління тощо). Програма «Менеджмент лікувальних закладів» зазвичай приймає студентів з різних освітніх фахів.
– Щоб побажали випускникам?
– Як гарант освітньої програми «Менеджмент лікувальних закладів» я маю для них кілька важливих побажань, які допоможуть стати успішними як у кар’єрі, так і в особистісному розвитку. По-перше, ніколи не зупиняйтеся на досягнутому! У світі, де охорона здоров’я та менеджмент постійно змінюються й розвиваються, важливо залишатися відкритим до нових знань і можливостей. Постійно вдосконалюйте свої навички, стежте за останніми тенденціями, впроваджуйте новітні технології та стратегії у свою практику. Будьте готові до змін і навчайтеся все життя. По-друге, вчіться бути лідером і натхненником! Менеджери в охороні здоров’я – це не лише управлінці, але й лідери, які мотивують своїх колег до досягнення високих результатів. Здатність до прийняття рішень, стратегічного мислення й, звичайно ж, лідерських якостей буде ключовою в побудові здорових, ефективних і прогресивних команд. І наостанок. Не бійтеся помилок! У процесі роботи ви стикатиметеся з різними викликами. Важливо не боятися, а впевнено йти до мети й використовувати власний досвід для вдосконалення своїх управлінських навичок.
Шановні випускники! Ви – майбутнє охорони здоров’я. Ваша праця може змінювати життя людей на краще. Бажаю вам віри у власні сили, знання й здатність робити важливі реформи. Сучасна освіта дає потужну основу для досягнення великих цілей. Бажаю вам удачі на професійному шляху. Нехай кожен день буде новим кроком до досягнення мрій і кар’єрних висот! У вас є всі можливості, щоб стати лідерами та змінювати світ на краще.
Лариса ЛУКАЩУК