Навчально-науковий iнститут фармакологiї, гiгiєни та медичної бiохiмiї імені М.П. Скакуна
Директор Д-р мед. н., проф.
Заступник директора з навчально-виховної роботи проф.
Заступник директора з наукової роботи доц.
Посаду директора інституту у різні роки обіймали:
2005-2008 рр. – проф. Гонський Я.І., 2008-2012 рр. – доцент Пашко К.О., 2013-2014 рр. – проф. Олещук О.М.
Проф. Я.І. Гонський
Доц. К.О. Пашко
Проф. О.М. Олещук
Навчально-науковий iнститут фармакологiї, гiгiєни та медичної бiохiмiї імені М.П. Скакуна як структурний підрозділ медичного факультету створений за ухвалою вченої ради Тернопiльського державного медичного унiверситету iменi I.Я. Горбачевського вiд 8 червня 2005 року № 14 та наказом ректора вiд
8 червня 2005 року № 201. Основна мета його створення – підготовка сучасних спеціалістів, які повинні достатньою мірою володіти медичними знаннями і навичками, а також проведення комплексних наукових досліджень. В інституті функціонують Вчена рада, що є дорадчим органом директора інституту, який є головою вченої ради, та циклова методична комісія (ЦМК). Їх засідання проводяться згідно з затвердженими річними планами робіт. На підставі ухвал вченої ради директор інституту видає розпорядження, обов’язкові для виконання викладачами, співробітниками інституту і студентами. На ЦМК розглядаються актуальні питання навчальної та навчально-методичної роботи кафедр інституту.
ННІ розташований в адміністративному корпусі університету
Основними структурними підрозділами ННІ є три кафедри: медичної біохiмiї (завідувач – доктор мед. наук Підручна С.Р.), фармакології з клінічною фармакологією (завідувач кафедри – проф. Олещук О.М., завідувач курсу клiнiчної фармакології – проф. Шманько В.В.), загальної гiгiєни та екології (завідувач – проф. Кашуба М.О.). У ННІ навчальний процес забезпечують 46 викладачів, з них 11 докторів наук (10 професорів), 35 кандидатів наук та докторів філософії, 26 доцентів, 3 старших викладача, 5 асистентів. На кафедрах працює 25 англомовних викладачів, в тому числі 6 мають міжнародні сертифікати рівня В2.
Колектив кафедри медичної біохімії
Колектив кафедри фармакології з клінічною фармакологією
Колектив кафедри загальної гігієни та екології
Навчальні приміщення ННІ – це 25 навчальних кімнат, 4 лекційні аудиторії, зал для проведення відеоконференцій, 3 комп’ютерні класи, де здобувачі вищої освіти можуть оволодівати знаннями з предмету, використовуючи віртуальні навчальні та контролюючі комп’ютерні програми, відеофільми, навчальні відеолекції, створені викладачами кафедр ННІ, навчальні матеріали, представлені на WEB-порталі університету у системі Moodle. Кафедри оснащені 8 інтерактивними дошками, 23 відеосистемами, 111 комп’ютерами. Це дозволяє організовувати навчальний процес на найсучаснішому рівні.
Комп’ютерні класи ННІ
Освітній процес на кафедрах ННІ здійснюється відповідно до затверджених стандартів вищої освіти, освітньо-професійних програм, навчальних планів за відповідними рівнями вищої освіти. Навчання у ННІ проводиться за 85 дисциплінами. В освітньому процесі широко використовуються інтерактивні методи навчання: семінари, дискусії, симуляційне навчання тощо.
Практичні заняття на кафедрі медичної біохімії проводять
проф. М.М. Корда, проф. П.Г. Лихацький, доц. О.І. Острівка, доц. Т.Я. Ярошенко
Для об’єктивного оцінювання знань здобувачів вищої освіти на єдиному тестовому іспиті до кожного практичного заняття створені тестові завдання двома мовами, які ввійшли у загальноуніверситетську базу завдань Центру незалежного тестування, також можуть бути ефективно використані для визначення вихідного рівня знань з усіх тем предмету. База тестових завдань на кафедрах ННІ постійно поповнюється, триває робота з оцінювання валідності та удосконалення тестів, вони урізноманітнюються схемами, ситуаційними задачами, малюнками, таблицями, графічними зображеннями тощо. На сайтах кафедр у системі Moodle розміщені всі навчально-методичні матеріали з дисциплін, що викладаються на них, включаючи презентації лекцій, навчальні відеофільми, репозитарії відеолекцій, створених викладачами кафедр, матеріали для підготовки до лекцій та практичних занять, методичні вказівки до занять, в тому числі з тем, які виносяться на самостійну роботу, алгоритми практичних навичок. Всі документи, які виставлено на WEB-сторінках кафедр, щорічно переглядаються та оновлюються. Здобувачі вищої освіти мають до них вільний доступ через Інтранет-мережу цілодобово, що набуло особливої актуальності після запровадження on-line навчання. Кафедри ННІ продовжують покращувати якість проведення практичних занять у період воєнного стану. Для забезпечення освітнього процесу використовуються також міжнародні освітні платформи (ELSEVIER HEALTH, AMBOSS, EBSCO, Lecturio), до яких викладачі та здобувачі вищої освіти мають безкоштовний доступ.
Практичні заняття на кафедрі фармакології з клінічною фармакологією
З метою повноцінної підготовки здобувачів вищої освіти до ліцензійних іспитів «Крок» на кожному практичному занятті проводиться робота з банками тестових завдань (за консультативної допомоги викладачів кафедр), у кінці навчального року здійснюється читання консультативних тематичних лекцій.
Практичні заняття на кафедрі загальної гігієни та екології проводять
доц. Г.А. Крицька та проф. О.В. Лотоцька (2022 р.)
З моменту запровадження on-line навчання викладачі кафедр ННІ почали читати on-line лекції для здобувачів вищої освіти всіх факультетів.
Викладачі ННІ читають on–line лекції
Навчальний процес продовжується і під час повітряної тривоги. При цьому неухильно виконуються вимоги Наказу ректора щодо перебування здобувачів вищої освіти під час повітряної тривоги в укриттях адміністративного корпусу.
Навчання в укритті під час повітряної тривоги
За роки існування ННІ викладачами написано 25 підручників (1 – англійською мовою) з предметів, що викладаються, та 42 навчальних посібника (9 – англійською мовою), які використовуються у ВН(Ф)МЗ України 1-4 рівнів акредитації.
Підручники, написані викладачами ННІ
Навчальні посібники, написані викладачами ННІ
Викладачі ННІ брали участь у таких національних та міжнародних програмах, спрямованих на підвищення якості вищої освіти:
Проф. О.О. Шевчук – учасник Проєкту Erasmus+ OPEN 4UA, м. Делфт, Нідерланди, та Брюссель, Бельгія (2024 р.)
Проф. О.О. Шевчук – спікер на конференції «Майбутнє освіти в Україні»,у Королівському тропічному інституті (Амстердам, Нідерланди, 2024 р.)
Наукові дослідження на кафедрах ННІ здійснюються відповідно до законодавства України та пріоритетних тематичних напрямів наукової діяльності, зокрема, виконання грантових досліджень, кафедральних та міжкафедральних науково-дослідних робіт, дисертаційних досліджень; виконання договірних робіт. Співробітники ННІ беруть участь в організації та проведенні науково-практичних конференцій; організовують роботу кафедральних осередків студентського наукового товариства.
За роки існування ННІ науковцями кафедр виконано 19 науково-дослідних кафедральних та міжкафедральних ініціативно-пошукових НДР, 11 грантових НДР, 3 дослідження, фінансовані МОЗ України, 10 госпдоговірних досліджень.
Результати наукової роботи співробітників ННІ знайшли відображення у
26 монографіях, 15 методичних рекомендаціях та інформаційних листах, 103 патентах, понад 782 статтях у профільних наукових журналах, в тому числі 161 – у журналах, які входять до наукометричних баз Scopus та WEB of Science, понад 700 публікаціях у матеріалах симпозіумів, конгресів, з’їздів, конференцій.
За роки існування ННІ на кафедрах підготовлено 12 докторів наук, 39 кандидатів наук. Організовано та проведено з’їзд біохіміків, 36 науково-практичних конференцій.
Постійно розглядаються питання наукової роботи здобувачів вищої освіти у кафедральних гуртках СНТ, результати якої традиційно оприлюднюються на Конгресі студентів та молодих вчених, що проходить щорічно у ТНМУ, в українських та закордонних наукових виданнях. Наукові дослідження членів СНТ кафедр ННІ неодноразово відзначені дипломами.
Гуртківці кафедри медичної біохімії під час проведення наукових досліджень
Члени СНТ кафедри фармакології з клінічною фармакологією
В адмінкорпусі ТНМУ, на базі якого знаходиться ННІ, розташовані підрозділи міжкафедральної навчально-дослідної лабораторії, конструкція та оснащення якої гарантують проведення сучасних досліджень високої якості відповідно до принципів GLP, у тому числі для успішного виконання міжнародних наукових проектів. Зокрема, активно працює лабораторія клітинних культур, яку оснащено автоклавом вертикального завантаження, потужними СО2 інкубаторами для вирощування культур клітин, інвертованим мікроскопом, ламінарним боксом ІІ А класу біологічної безпеки тощо, що дозволяє, зокрема, виконувати проекти з регенеративної медицини з використанням стовбурових мезенхімальних клітин. Лабораторія полімеразно-ланцюгової реакції оснащена сучасним ампліфікатором «Rotor Gene 6000», який працює в режимі Real-time PCR, що забезпечує одночасний процес ампліфікації і гібридизаційно-флуоресцентної детекції, автоматичну реєстрацію та інтерпретацію отриманих результатів. Для проведення необхідних електрофоретичних досліджень застосовують ампліфікатор ДНК ”Perkin Elmer-2400”, Invitrogen хроматографічне обладнання Waters тощо.
Відділ клітинних культур міжкафедральної навчально-дослідної лабораторії
Доц. Курило Х.І. та доц. Палиця Л.М працюють у міжкафедральній навчально-дослідній лабораторії
На базі лабораторії здобувачі вищої освіти вивчають сучасні методи дослідження, члени СНТ освоюють ази копіткого наукового пошуку.
Здобувачі вищої освіти під час проведення наукових досліджень
З перших днів війни викладачами ННІ здійснюється активна волонтерська діяльність. ТНМУ під’єднаний до міністерської платформи MEDDATA. Цією медико-фармацевтичною командою проводиться робота з прийому, сортування, реєстрації медикаментів та медичних виробів, які поступають з-за кордону по каналах гуманітарної допомоги, та направлення їх у військові шпиталі та лікарні.
У волонтерському центрі ТНМУ
Студенти і викладачі кафедр ННІ на щорічних благодійних ярмарках солодощів
Викладачі кафедр ННІ разом із студентами кураторських груп організували збір макулатури, виручені кошти пішли у фонд допомоги ЗСУ (2024 р.)
Студенти медичного факультету разом із куратором Смачило О.М.
під час вручення подяк за волонтерську допомогу
у проведенні заходів по збору коштів на 105-ту бригаду ЗСУ (2024 р.)
Викладачі кафедр ННІ є наставниками молоді, як вітчизняних, так і іноземних здобувачів вищої освіти, яких знайомлять з історичними пам’ятками й мальовничими місцями України, прищеплюють молоді почуття любові і гордості за свою землю, наших національних традицій, організовують відвідування музеїв, виставок, концертів, виховують у молодих людей шанобливе ставлення до видатних українських особистостей, до своїх вчителів, беруть активну участь в урочистостях, які відбуваються в університеті, тощо. Колектив ННІ надає допомогу дітям у сиротинцях, дітям з вадами зору та ін.
На етнографічній виставці. Організатор – асист. кафедри загальної гігієни та екології О. М. Смачило (по центру) з ректором університету проф. М. М. Кордою та керівником відділу міжнародних зв’язків доц. Н. Є. Ліснічук (2018 рік)
Колектив кафедри загальної гігієни та екології разом із працівниками Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України бере участь в університетському конкурсі вишиванок (2018 рік)
Викладачі кафедри фармакології з клінічною фармакологією – День вишиванки (2023 р.)
Творчий літературний вечір проф. М.О. Кашуби (2019 рік)
Зустріч з ветеранами кафедри медичної біохімії (зліва направо:
Г.Г. Шершун, О.П. Баган, М.М. Корда, П.І. Трендовацький, І.В. Чубата,
Л.М. Рубіна) (2015 рік)
Студенти медичного факультету разом зі своїми наставниками під час відвідування музею нашого видатного земляка Івана Горбачевського в селі Зарубинці Збаразького району Тернопільської області (2023 р.)
У 2024 р. у ТНМУ відбувся організований кафедрою фармакології з клінічною фармакологією вечір вшанування пам’яті професора Миколи Петровича Скакуна з нагоди 100-річчя з дня народження, на якому із спогадами та теплими словами вдячності виступили його учні.
На вечорі вшанування пам’яті корифея ТНМУ проф. М.П. Скакуна (2024 р.)
О.О. Шевчук разом із студентами на екскурсії у м. Скалаті (2018 рік)
Викладачі ННІ, поруч із успішною викладацькою та науковою діяльністю, нерідко обіймають відповідальні посади та мають важливі додаткові обов’язки, зокрема:
Член-кореспондент НАМН України, Заслужений діяч науки і техніки України, проф. М.М. Корда – ректор ТНМУ, член президії Українського біохімічного товариства, представник ТНМУ на загальній асамблеї членів RECOOP HST Association, голова спеціалізованої вченої ради Д 58.601.01, член редакційної ради 5 наукових журналів («Фармацевтичний часопис», Україна, «Social, Health, and Communication Studies Journal», Канада, «Health Problems of Civilization», Польща, «Медична освіта», Україна, «Вісник соціальної гігієни», Україна).
Доц. А.В. Чорномидз – керівник Відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти ТНМУ (2018-2022 рр.), експерт із акредитації освітніх програм Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти України. З початку повномасштабного вторгнення 2022 р. – лікар медичного пункту батальйону, у складі якого брав участь у бойових діях в Донецькій та Харківській областях. У кінці 2022 р. переведений в інший окремий батальйон, на посаду лікаря медичного пункту, пізніше – начальника медичного пункту батальйону. Продовжує службу на цій посаді.
Проф. О.О. Шевчук – член Наукового комітету Національної ради України з питань науки і інновацій (від 2023 р.), координатор співпраці із RECOOP HST Association, керівник наукового відділу ТНМУ (2013-2022), керівник відділу менеджменту наукових проєктів ТНМУ (від 2022 р.).
Проф. П.Г. Лихацький – декан медичного факультету ТНМУ, голова профспілкової організації ТНМУ.
Проф. О.М. Олещук – голова (2018-2022 рр.) та член (від 2023 р.) Експертного комітету МОЗ України з відбору та використання основних лікарських засобів, член Експертної комісії МОН України з напрямку «Теоретична медицина і фармація», гарант освітньо-професійної програми «Лікувальна справа» спеціальності 222 «Медицина».
Проф. К.А. Посохова – керівник Тернопільського регіонального відділення фармаконагляду Державного експертного центру МОЗ України (від 1998 р.), директор ННІ фармакології, гігієни та медичної біохімії імені М.П. Скакуна (від 2014 р.).
Проф. М.О. Кашуба – керівник Відділу науково-медичної інформації ТНМУ, науковий керівник видавництва «Укрмедкнига», член спілки письменників України, член спілки журналістів України.
Доц. Г.А. Крицька – помічник проректора з науково-педагогічної роботи та соціальних питань (1998-2009 рр.), заступник декана медичного факультету (2010-2016 рр.), декан медичного факультету (2016-2019 рр.).
Проф. О.В. Лотоцька – помічник проректора з науково-педагогічної роботи та соціальних питань (2010-2012 рр.). Заступник директора ННІ з навчально-виховної роботи (від 2024 року)
Проф. О.З. Яремчук – помічник проректора з науково-педагогічної роботи та соціальних питань (2014-2018 рр.).
Доц. К.О. Пашко – начальник навчального відділу ТНМУ (1994-2007 рр.), директор ННІ фармакології, гігієни та медичної біохімії імені М.П. Скакуна (2008-2012 рр.).
Доц. О.М. Сопель – заступник декана медичного факультету.
Доц. А.С. Вольська – заступник декана факультету іноземних студентів.
Доц. В.В. Черняшова – заступник керівника навчально-наукового відділу незалежного тестування знань студентів.
Доц. М.І. Куліцька – заступник керівника навчально-наукового відділу незалежного тестування знань студентів.
Доц. Т.Я. Ярошенко – секретар спеціалізованої вченої ради К 58.601.04.
Доц. Я.І. Іванків – секретар спеціалізованої вченої ради Д 58.601.03
Доц. В.П. Пида – голова комісії з перевірки комплексу студентського харчування.
За вагомий внесок у забезпечення реалізації державної політики у галузі освіти і науки, підготовку висококваліфікованих фахівців, сумлінну працю та високий професіоналізм викладачі ННІ відзначені високими нагородами.
Згідно з Указом Президента України №195/2021 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня науки», за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм ректор Тернопільського національного медичного університету імені
І.Я. Горбачевського, професор Михайло Корда нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.
Вручення проф. М.М. Корді нагрудного знаку «Знак пошани» – нагороди від Міністра оборони України
Під час вручення проф. М.М. Корді грамоти командувача медичних Збройних сил України за внесок в організацію та надання медичної допомоги особовому складу ЗСУ
Доц. А.В. Чорномидз – учасник бойових дій (від 2022 р.), ветеран війни. Нагороджений почесними відзнаками Президента України, головнокомандувача ЗСУ, командувача Сил ТРО ЗСУ. У 2021 р. отримав Подяку МОЗ України.
Ректор ТНМУ проф. М.М. Корда вручає Подяку МОЗ України доц. А.В. Чорномидзу (2021 р.)
Почесними грамотами Кабінету міністрів України нагороджені проф. К.А. Посохова
(2017 р.), проф. О.М. Олещук (2019 р.), проф. О.О. Шевчук (2019 р.).
Проф. К.А. Посохова нагороджена Почесною грамотою Міністерства охорони здоров’я України (2015), Грамотами Тернопільської обласної державної адміністрації (2006, 2011), Тернопільської міської ради (2012)
Проф. О.М. Олещук нагороджена Грамотами Тернопільської обласної державної адміністрації (2013, 2017), Тернопільської обласної військової адміністрації (2024), Тернопільської обласної ради (2018).
Доц. О.О. Шевчук у 2015 р. нагороджена Почесною грамотою Тернопільської обласної ради і обласної державної адміністрації, Грамотою від міського голови м. Тернополя (2024), Відзнакою до Дня науки в Україні (2015).
Відзнака до Дня науки в Україні
У 2020 р. О.О. Шевчук відзначено Тернопільською міською радою як кращого науковця Тернопільської міської територіальної громади.
У 2021 р. О.О. Шевчук стала переможцем регіонального відбору на здобуття відзнак «Орден Святого Пантелеймона» і «Медаль Святого Пантелеймона» у номінації «За досягнення в міжнародному співробітництві в охороні здоров’я».
Професор О.В. Лотоцька як член робочої групи Міністерства розвитку громад та територій України за розробку нового національного нормативного документа з якості питної води нагороджена дипломом.
Проф. О.В. Лотоцька
У 2019 р. з 67 робіт молодих науковців за 17 напрямами медицини, які брали участь у конкурсі, організованому фармацевтичною компанією «Санофі в Україні», окремо відзначено Французьким посольством в Україні наукову працю аспірантки кафедри фармакології з клінічною фармакологією Г.Я. Лой (науковий керівник – проф. О.М. Олещук).
Вручення нагороди Лой Галині Ізабеллою Дюмон, Надзвичайним і Повноважним послом Франції в Україні
Колектив інституту продовжуватиме подальшу модернізацію освітнього процесу на засадах наукової та інноваційної діяльності, використання високотехнологічних методів інформатизації та комп’ютерних технологій; підвищуватиме рівень наукових досліджень до вищих світових стандартів, їх планування і здійснення відповідно до вимог сучасності та запитів майбутнього; сприятиме гармонійному розвитку фахових, моральних та фізичних якостей майбутнього лікаря.