Професор ТНМУ взяла участь в Українському форуму відкритої науки

21-23 листопада 2024 року у Львівській політехніці відбувся масштабний захід «Український форум відкритої науки» – Ukrainian Open Science Forum (https://www.facebook.com/theuosf).

Цей форум став платформою для обговорення ключових трендів розвитку наукових екосистем Європейського Союзу, Великої Британії, США та інших країн, а також їхнього значення для української системи освіти, науки та інновацій.

Подія була підсумковим заходом проєкту Erasmus+ CBHE Optima і присвячена темам відкритої науки, академічної доброчесності, реформування оцінювання досліджень згідно з принципами CoARA, їхньої відтворюваності та впливу цих процесів на академічне середовище й суспільство загалом. Учасників форуму привітала голова та координаторка Національного Еразмус+ офісу в Україні Світлана Шитікова.

До організації заходу долучилася низка провідних українських і міжнародних установ, серед яких Національний університет «Львівська політехніка», Сумський державний університет, Донецький національний університет імені В.Стуса, Луцький національний технічний університет, Національний антарктичний науковий центр, Технологічний університет Граца, Вроцлавський університет науки і техніки, Університет Лазурного берега та багато інших. Серед партнерів також Інститут відкритої науки та інновацій, Рада молодих вчених при МОН України, організації Євродок і Stichting eIFL.net, учасники консорціуму проєкту Erasmus+ CBHE OPEN4UA, який став логічним продовженням проєкту Optima. Тернопільський національний медичний університет представляла професор Оксана Шевчук.

Після пленарного засідання онлайн у перший день доєдналися Dr. Lidia Borrell-Damian, директорка Science Europe, Tony Ross-Hellauer та Eva Kormann з Технічного Університету Грацу (Австрія), Dr. Pil Maria Saugmann, голова Eurodoc, Dr. Brian Nosek, з Центру відкритої науки США, Dr. Giulia Malaguarnera, яка представляла OpenAIRE, Dr. Natalia Timus з університету Université Côte d’Azur (Франція).

Детальна програма для охочих ознайомитися – https://bit.ly/4fPG3qB

Спільно з Ukrainian Open Science Forum відбувся 11-й Міжнародний молодіжний науковий форум «Litteris et Artibus». Також відбулася стартова зустріч Української мережі відтворюваності Ukrainian Reproducibility Network (UARN). Особисто підтримав перші кроки мережі Prof. Marcus Munafò з Університету Брістоля (Великобританія), співзасновник британської мережі відтворюваності the UK Reproducibility Network (UKRN).

Під час форуму працювали панельні дискусії, присвячені нормативному регулюванню питань академічної доброчесності, впровадженню принципів відкритої науки та оцінці дослідницької діяльності в Україні та за кодоном. Незважаючи на повітряні тривоги, обговорення, знайомства та зустрічі відбулися в укритті Львівської політехніки.

Панельна дискусія сесія за участі голови Національного агентства з забезпечення якості вищої освіти Андрія Бутенка на тему «Проблеми нормативного регулювання академічної доброчесності. Позитивні та негативні кейси виявлення академічної недоброчесності: методи, принципи та технології» була актуальною для освітян. НАЗЯВО – партнер  проєкту OPTIMA.

Відкрита наука заснована на відкритому доступі до наукових результатів і співпраці між вченими та громадою, і реалізується за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій. Це невід’ємна складова стратегічної візії Євросоюзу та ефективний інструмент відбудови постраждалих від війни наукових систем України. Однією з головних цілей форуму є сприяння інтеграції української наукової спільноти у глобальний науковий простір.